آشنایی با روش تست زنی در آخر ماه

روش تست زنی در ماه آخر

پس از مطالعه مهمترین منابع آزمون ارشد و منابع آزمون دکتری در طول سال، ماه آخر قبل از کنکور را دوره جمع بندی می نامیم. دوره جمع بندی چه ویژگی هایی دارد؟‌ آیا حتما باید جمع بندی کنیم؟‌یا این که می توان تا روز آخر قبل از آزمون همچنان مطالعه تشریحی درس ها را ادامه دهیم؟ واقعیت این است که مطالعه تشریحی تا روز آخر قبل از کنگور نمی تواند تضمین کننده موفقیت شما در کنکور باشد. بلکه جمع بندی و تست زنی و طبقه بندی مطالب خوانده شده می تواند شما را در کنکور به موفقیت برساند. حال ببینیم دوره جمع بندی چه زمانی شروع می شود؟‌چه ویژگی هایی دارد؟‌ و بهترین روش برای جمع بندی کدام روش است؟‌

شروع دوران جمع بندی با تاریخ برگزاری کنکور تنظیم و تعیین می شود. بهترین زمان برای شروع دوره جمع بندی یک ماه آخر قبل از کنکور است. چنان چه خواسته باشیم شروع دوران جمع بندی را به تاخیر بیندازیم، می توانیم این دوره را سه هفته قبل از کنکور شروع کنیم. زمان های کمتر از سه هفته و بیشتر از یک ماه را برای دوره جمع بندی توصیه نمی کنیم.

ویژگی مهم دوره جمع بندی در واقع همان چیزی است که در تعریف این دوره به کار می بریم. تعریف دوره جمع بندی به این صور ت است که از لحظه ای که مطالعه تشریحی مطالب متوقف می شود، مطلب جدیدی مطالعه نمی شود و داوطلب با هر سطح و میزان از مطالعه وارد مرحله مطالعه تستی و تست زنی با محوریت آزمون های سال های گذشته می شود. داوطلب آزمون ارشد باید از آزمون های ارشد سال های گذشته و داوطلب آزمون دکترا باید از آزمون های دکترای سال های گذشته استفاده کند.

میزان مطالعه تستی در دوره جمع بندی به بالاترین حد خود در طول دوران آماده سازی برای کنکور می رسد و حدود ۷۰ درصد از کل زمان مطالعه را به خود اختصاص می دهد. ۳۰ درصد باقیمانده از زمان مطالعه را با رعایت شرایطی می توان به مطالعه تشریحی اختصاص داد. پس ویژگی مهم دوره جمع بندی مطالعه بر محور تست است.

روش مطالعه تستی در ماه آخر و در دوره جمع بندی به این صورت است که داوطلب مجموعه ای از سئوالات آزمون های برگزار شده در سال های قبل را فراهم کرده که این آزمون ها منطبق با آزمونی است که داوطلب قرار است در آن شرکت کند. برای داوطلبان آزمون ارشد تهیه یک دوره شش ساله و برای داوطلبان آزمون دکترا تهیه یک دوره چهار تا پنج ساله توصیه می شود. برای شروع تست زنی باید از قدیمی ترین مجموعه سوال شروع کنید. و جدیدترین مجموعه تست را در پایان دوره جمع بندی در هفته آخر قبل از کنکور کار کنید. در مرحله تست زنی با دفترچه های آزمون باید همه شرایط ظاهری و فیزیکی آزمون اصلی شبیه سازی و رعایت شود. شرایطی از جمله زمان برگزاری در صبح یا عصر، ساعت شروع، طول جلسه و ساعت پایانی جلسه آزمون، نحوه نشستن و پاسخگویی به سئوالات، پیوستگی در پاسخگویی به سئوالات تمام درس ها و … باید عینا شبیه جلسه آزمون اصلی در نظر گرفته و اجرا شود.

بعد از اتمام پاسخگویی به تست های هر دوره که معمولا نصف یک روز (عموما صبح تا ظهر) طول می کشد، بخش مهم تر و موثرتر فرآیند تست زنی آغاز می شود. این مرحله ممکن است از سه تا پنج نیمروز تشکیل شود. و در طی آن داوطلب باید با تصحیح تمام تست های دفترچه به ارزیابی، رفع اشکال و نکته نویسی از تست ها بپردازد. اولویت ارزیابی و رفع اشکال با تست هایی است که شما به آن ها پاسخ اشتباه داده اید. این تست ها ممکن است بعدا در جلسه آزمون اصلی همان نمره های منفی شما باشند. پس ضرورت دارد که تست های اشتباه سریعا و کاملا رفع اشکال و نکته نویسی شوند.

بعد از تست های اشتباه نوبت به تست های نزده یا همان تست های سفید می رسد. این تست ها در واقع از مباحثی طرح شده اند که یا اساسا توسط داوطلب خوانده نشده، و یا این که مطالعه شده و سپس فراموش شده اند. بنابراین داوطلب در مواجهه با این تست ها هیچ واکنشی از خود نشان نداده است. برای رفع اشکال از تست های سفید باید ابتدا مباحث و موضوع این تست ها مشخص شوند و سپس داوطلب با مراجعه به منابع تشریحی این مباحث را مطالعه یا بازخوانی کند. مطالعه این مباحث در واقع همان ۳۰ درصد مطالعه تشریحی است که شما در دوره جمع بندی مجاز به انجام آن هستید.

دسته بعدی از تست هایی که باید ارزیابی شوند، تست هایی هستند که شما به آن ها پاسخ صحیح داده اید. ولی این پاسخ ها با صرف زمان زیاد و یا با شک زیاد به دست آمده اند. برای رفع اشکال و یادگیری عمیق تر این تست ها فقط کافی است که شما پاسخ این تست ها را بررسی کرده و سپس از تست های مشابه با آن ها در آزمون های آزمایشی و نیز تمرین های موجود در کتاب ها و جزوات تان استفاده کنید تا به تدریج تسلط و سرعت عمل شما در حل این تست ها افزایش یابد. چنان چه داوطلب زمان کافی داشته باشد می تواند در آخرین مرحله از ارزیابی و رفع اشکال تست های کاملا صحیح خود را نیز بررسی و بازبینی کند. تا احیانا اگر در پاسخ نامه این تست ها راه حل های کوتاه تر، تکنیکی و کنکوری گفته شده است، آن راه حل ها را نیز یاد بگیرد. به خصوص در مورد دروسی مثل زبان انگلیسی و ریاضی این مورد توصیه می شود.

مجموعه این فعالیت ها را که بر محور تست زنی انجام می شود، برای جمع بندی در ماه آخر قبل از کنکور انجام دهید. هیچ روشی بهتر و جامع تر از فرآیند تست زنی نمی تواند آمادگی شما را در این مقطع زمانی مهم افزایش دهد.

برای مشاوره در خصوص روش تست زنی با اصول و آشنایی با منابع کارشناسی ارشد میتوانید با متخصصان ما در ارشد تست در تماس باشید تا با آخرین و بروز ترین اخبار کارشناسی ارشد شانس موفقیت خود را در کنکور ارشد افزایش دهید.

 

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

 

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید