آشنایی با شرایط و ظوابط اخذ مرخصی تحصیلی

شرایط و چگونگی گرفتن مرخصی تحصیلی در دانشگاه ها

پیش از ورود به دانشگاه بسیاری از دانشجویان در تلاش برای قبولی در آزمون ارشد هستند و در این راه بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد را انتخاب و به مطالعه آنها می پردازند و بسیار علاقه دارند تا هرچه سریعتر تحصیلات خود را به اتمام برسانند در این مسیر اخبار کارشناسی ارشد را به دقت دنبال میکنند تا همیشه به روز باشند و از رقبای خود پیشی بگیرند. در این میان پس از قبولی و ورود به دانشگاه یکی از موضوعاتی که امکان دارد در زمان تحصیل برای هر دانشجویی در کارشناسی ارشد پیش بیاید این است که بخاطر مشکلی که از قبل پیش بینی نشده نتواند مدت زمانی را به دانشگاه برود و این موضوع برای آنها به معضل تبدیل شود اما در این مرحله نیز جای هیچ نگرانی وجود ندارد زیرا که بر طبق قانون دانشجویان میتوانند یک تا دو ترم متوالی را از دانشگاه خود مرخصی بگیرند و پس از برطرف شدن مشکل در ترم جدید ثبت نام کرده و به تحصیلات خود ادامه دهند. و البته که در این مسیر همه دانشجویان نیاز به یک مشاوره عالی دارند هم برای آشنایی با منابع آزمون ارشد و هم دانستن شرایط گرفتن مرخصی تحصیلی دانشگاه آزاد و دولتی پس از ورود به دانشگاه. متحصصان ما در ارشد تست در همه این مراحل با شما همراه هستند با ما همراه باشید.

 

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

 

دانشجو برای گرفتن مرخصی باید واجد یک سری شرایط باشد که این شرایط و ضوابط در دانشگاه های مختلف، کمی متفاوت است. اما اگر بخواهیم به صورت کلی به این قضیه نگاهی بیندازیم  طبق آیین نامه کلی، تمامی دانشگاه ها یک روند را برای این کار در نظر میگیرند. ما در این مقاله سعی داریم دانشجویان را با شرایط مرخصی تحصیلی در دانشگاه های دولتی و آزاد آشنا کنیم.

دانشگاه های دولتی و شرایط آنها برای گرفتن مرخصی

همانطور که از قبل گفته شد مرخصی یک مدت زمانی است که دانشجو بدون انصراف از دانشگاه با داشتن یه سری شرایط میتواند به دانشگاه نرود و همچنان نام او به عنوان دانشجوی آن دانشگاه وجود داشته باشد. لازم به ذکر است که این زمان مرخصی بستگی دارد به مقطع تحصیلی و دانشگاهی که در آن مشغول به تحصیل است که میتواند بین یک تا چهار ترم متغییر باشد.

مطابق با ماده ۲۰ آیین نامه آموزشی مصوب سال ۱۳۹۳ هر دانشجو در دوره کاردانی یا کارشناسی ناپیوسته، میتواند مجوز حداقل یک نیم سال تحصیلی را دریافت کند البته با رعایت سنوات مجاز تحصیلی. در دوره کارشناسی ارشد این زمان مرخصی میتواند به دو نیمسال افزایش پیدا کند. این بدان معنی است که هر دانشجو باید ضمن رعایت حداکثر سنوات مجاز تحصیلی خود، به مرخصی تحصیلی برود و مدت زمانی که در مرخصی به سر می برد، جزو سنوات تحصیلی او محسوب می شود. البته این موضوع دارای چند تبصره برای موارد استثنا نیز هست که در زیر به شرح آنها پرداخته ایم.

تبصره شماره ۱: مدت مجاز مرخصی زایمان، حداکثر دو نیمسال تحصیلی و بدون احتساب در سنوات تحصیلی است.

تبصره شماره ۲: مدت مجاز مرخصی پزشکی، حداکثر دو نیمسال تحصیلی و با تایید پزشک معتمد و شورای آموزشی دانشگاه است که در سنوات مجاز تحصیلی احتساب نمی گردد.

تبصره شماره ۳: بررسی سایر مصادیق مرخصی، اعم از ماموریت همسر، اعزام به خارج و غیره، در اختیار شورای آموزشی دانشگاه بوده و می تواند تا حداکثر دو نیمسال تحصیلی بدون احتساب در سنوات مجاز را شامل شود.

تبصره شماره ۴: دانشجو می تواند از مجموع مرخصی های مذکور با تشخیص شورای آموزشی دانشگاه بهره مند شود.

در نتیجه با توجه به مطالب بالا و همچنین بر اساس ماده مذکور و تبصره های آن، تمامی دانشجویان میتوانند به صورت متوالی یا غیر متوالی از حداکثر مدت مرخصی استفاده کنند. دانشجو موظف است برای نیمسال های مورد درخواست خود، تقاضای خود را به واحد دانشگاهی ذیربط تسلیم نموده و موافقت لازم را برای مرخصی تحصیلی کسب کند. این تقاضا حداقل باید ۲ هفته قبل از آغاز انتخاب واحد به صورت کتبی توسط دانشجو آماده شده باشد و به اداره آموزش دانشگاه ارائه شده باشد.

در این مرحله نیز اداره آموزش نیز موظف است پس از بررسی وضعیت تحصیلی دانشجو، قبل از اتمام مهلت انتخاب واحد موافقت یا عدم موافقت خود را به صورت کتبی با درخواست دانشجو اعلام کند تا دانشجو نیز از وضعیت خود اطلاع داشته باشد و بتواند برنامه های خود را در زمان درست خود به انجام برساند.

نکته قابل توجه که وجود دارد این است که دانشجو قبل از رفتن به مرخصی باید نصف شهریه برای یک ترم خود را پرداخت کند. در این آیین نامه همچنین ذکر شده است که مرخصی های اجباری که عمدتا به دلیل تشکیل نشدن کلاس یا مشکلات خود واحد آموزشی ایجاد می شود، جزو سنوات تحصیلی دانشجو محسوب نمی گردد و دانشجو موظف به پرداخت هیچ گونه شهریه ای نیست.

لازم به ذکر است دانشجویان تازه وارد سال اولی، چه ورودی های مهر ماه و ورودی های بهمن ماه، از همان زمان ورود اجازه استفاده از این مزیت را دارند و البته بستگی به مورد قبول بودن تقاضای دانشجو توسط شورای آموزشی دانشگاه دارد.

 

دانشگاه های آزاد و شرایط آنها برای گرفتن مرخصی

شرایط اخذ مرخصی برای دانشجویان دانشگاه آزاد تقریبا به همان صورت دانشگاه دولتی است ولی با کمی تفاوت. قوانین و ضوابط استفاده از این مرخصی در دانشگاه آزاد در دو ماده ۴۸ و ۴۹ آیین نامه آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی بیان شده است که در مجموع در ۵ تبصره خلاصه می شود که عبارتند از:

نخست ماده ۴۸

در دانشگاه آزاد برای دوره های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته حداکثر دو نیمسال برای دانشجویان در نظر گرفته شده و برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد پیوسته چهار نیمسال مرخصی در نظر گرفته شده است.

تبصره شماره ۱: برای افرادی که این زمان های مرخصی را در چند نیمسال متوالی استفاده کنند مانعی وجود ندارد. برای این امر دانشجو تقاضای کتبی خود را طبق ماده ۴۹ این آیین نامه به مسئولین ذی ربط ارائه کرده و با موافقت آنها از مرخصی خود استفاده می کند.

تبصره شماره ۲: مدت مرخصی تحصیلی (به استثنای مرخصی موضوع تبصره ۳ ماده ۳ و تبصره ۲ و ۳ ماده ۴۹ و همچنین یک نیمسال مرخصی زایمان) جزو حداکثر مدت مجاز تحصیل دانشجو در هر دوره محسوب می شود.

دوم ماده ۴۹

تقاضانامه کتبی برای درخواست مرخصی باید حتما دو هفته قبل از شروع انتخاب واحد به اداره آموزش واحد دانشگاهی اراده شود. اداره آموزش موظف است پس از بررسی وضعیت تحصیلی دانشجو قبل از اتمام مهلت انتخاب واحد موافقت یا عدم  موافقت با درخواست دانشجو را کتباً به وی ابلاغ کند.

تبصره شماره ۱: موافقت با درخواست مرخصی تحصیلی زمانی انجام می شود که دانشجو متقاضی از لحاظ گذراندن بقیه دروس خود هیچ مشکلی نداشته باشد.

تبصره شماره ۲: تمامی دانشجویانی که به عنوان همسر یا فرزند ( به شرط نداشتن منع نظام وظیفه) یکی از اعضا هیأت علمی که از فرصت مطالعاتی استفاده می کند، کارکنان دولت یا یکی از دانشجویان بورسیه که به صورت همراه، به خارج از کشور می روند می توانند با ارائه حکم ماموریت همسر و ولی به تشخیص و تایید شورای آموزشی واحد دانشگاهی علاوه بر استفاده از میزان مرخصی استحقاقی در طول دوره تحصیل، تا ۴ سال دیگر نیز از مرخصی تحصیلی بدون احتساب در سنوات بهره مند گردند. در این صورت باید نصف شهریه ثابت نیمسال های مرخصی برابر تعرفه آخرین نیمسالی که به تحصیل اشتغال داشته اند پرداخت نمایند.

تبصره شماره ۳: مرخصی های اجباری که عمدتا به دلیل تشکیل نشدن کلاس یا مشکلات خود واحد آموزشی ایجاد می شود، جزو سنوات تحصیلی دانشجو محسوب نمی گردد و دانشجو موظف به پرداخت هیچ گونه شهریه ای نیست.

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 2

 1. توسط معصومه صمدی

  ممنون از وقتی که برای توجیه مشتریانتون می زارید ، امروز به دلایلی مجبور شدم ۱ سوال رو ۴ بار از یکی از همکاراتون بپرسم ، خداییش خودم دیگه خجالت میکشیدم ولی اینقدر متین پاسخگو بودند که شرمنده شدم و قول می دم که مبلغ شما بشم .
  راستی راستی خدا قوت دارید

 2. توسط h

  سلام ترم اولی ها هم میتونن مرخصی بگیرن

 3. لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید