آشنایی با رشته طراحی صنعتی

معرفی رشته طراحی صنعتی مقطع کارشناسی ارشد

با گسترش تغییر و تحولات در روش و سبک زندگی که در جوامع امروزی به وجود آمده است نوع کالا های مورد استفاده در زندگی روزمره و نوع کاربرد های آن ها نیز در حال تغییر است هنر رشته طراحی صنعتی حوزه ای است سعی بر آن دارد که همزمان با این تغییرات، کالا ها و روش های جدیدی را معرفی و ارائه کند. طراحی صنعتی ویژگی های کمی و کیفی یک کالا را به منظور تولید صنعتی آن تعیین کرده و راهی است برای رسیدن به کالایی مطلوب از نظر کارکرد، ظاهر، هزینه، مد رایج جامعه و متناسب با سلیقه و تنوع طلبی مشتری.

رشته طراحی صنعتی به عنوان یک رشته دانشگاهی و موقعیت های شغلی که ایجاد می کند، آمیخته شده از علم و هنر است. هر یک از دو رکن علم و هنر آنچنان جایگاه محکم و استواری در پیکره طراحی صنعتی دارند که با حذف هر کدام، روند طراحی صنعتی سرانجامی نداشته و در نهایت نتیجه ای که در بر داشته منحرف شدن به سمت فقط صنعت بوده و یا به سوی هنر مطلق کشیده شده.

 

یک طراح صنعتی در یک سری زمینه ها فعالیت دارد که عبارتند از:

طراحی محصول:

این نوع طراحی شامل طراحی لوازم خانگی، مبلمان اداری و خانگی، وسایل صوتی و تصویری، موبایل، ماشین های اداری، نوشت افزار، اسباب بازی، پوشاک و غیره  میشود. 

طراحی دکوراسیون:

این نوع طراحی نیز شامل توانایی طراحی دکوراسیون خانگی، اداری، فروشگاه ها، مراکز تجاری و این نوع اماکن می باشد.

طراحی محیطی: 

این نوع طراحی نیز شامل توانایی طراحی فضا، مبلمان و چیدمان شهری و کلیه فضاهای زیر مجموعه آن نظیر پارک ها، نمایشگاه ها، مراکز خرید، ایستگاه های اتوبوس و تاکسی و کلیه محیط های عمومی، تأسیسات ترافیکی، تبلیغات شهری، فضای سبز، زیباسازی شهری و….و امسال این اماکن میباشد.

طراحی خودرو:

این نوع طراحی نیز شامل توانایی طراحی بدنه و نمای داخلی خودرو و سایر وسایل نقلیه می باشد.

طراحی بسته بندی:

این نوع طراحی نیز شامل توانایی طراحی بسته بندی کالاهای مصرفی و محصولات مختلف می باشد.

طراحی اصلاحی: 

اصلاح خصوصیات عملکردی یا فرمی یک محصول به منظور بهبود کارایی آن می باشد.

طراحی هویت: 

در این نوع طراحی به دلیل توانایی های بالای طراحان صنعتی در ایده پردازی، فارغ التحصیلان این رشته بعضا به عنوان مشاور در شرکت های بزرگ و کوچک ظاهر می شوند. طراحی هویت سازمانی برای مجموعه های صنعتی نیز از توانایی های برخی فارغ التحصیلان این رشته است.

 

وظیفه یک طراح صنعتی این است که با توجه به علمی و هنر طراحی که در دانشگاه آموخته است  محیط و یا روشی را برای مخاطب را خود در هر زمینه ای خلق کند که خواسته های تعریف شده او را در جهت حصول به هدف معینی مهیا سازد. در حقیقت طراحان صنعتی بین صنعت، هنر و اقتصاد یک رابطه بسیار نزدیک و دوستانه برقرار می کنند و در تمام کارخانجات و خطوط تولید دنیا در راس هرم مدیریت تولید کالا و محصولات قرار دارند.

خصوصیاتی فردی که یک طراح صنعتی باید داشته باشد عبارتند از: قوه تخیل قوی، شم هنری، صبر و حوصله و علاقه وافر به این کار داشته باشد. در کنار اینها باید اطلاعات جامعی در حوزه های مکانیک، مواد، برق و کامپیوتر، پزشکی و همچنین جامعه شناسی، روانشناسی و اقتصاد کسب کند تا بتواند در کار خود موفق باشد. نکته مهم این است که دانشجویان رشته کارشناسی ارشد طراحی صنعتی برای موفق شدن باید به آن باید توجه داشته باشند این است که نباید تنها به دروس دانشگاهی خود تکیه کنند دانشجویان باید همزمان با تحصیل در دانشگاه برای کسب تجربه کاری در بازار کار به انجام کار های عملی نیز بپردازند و تمامی دروسی که میخوانند را به صورت تجربی نیز بیاموزند. آنچه در دوره کارشناسی ارشد طراحی صنعتی به شکل تخصصی تر به آن اهمیت داده شده است، مباحث تئوری تخصصی در زمینه طراحی صنعتی می باشد، موضوعات اقتصادی و اجتماعی، جامعه شناسی صنعتی، علوم و فنون جدید و روش های طراحی صنعتی در دنیای امروز از جمله مواردی هستند که باید توجه خاصی به آنها داشته باشند. تمامی داوطلبان علاقمند به این رشته پس از مطالعه بهترین منابع کنکور ارشد هنر و کسب رتبه قبولی در آزمون کتبی کنکور، باید در آزمون عملی نیز شرکت کرده و قبول شوند تا به بتوانند وارد دانشگاه شوند. در این بین دانشجویانی میتوانند رقبای خود پیشی بگیرند که از اخبار کارشناسی ارشد با خبر باشند و و از بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد مطلع باشند.

بازار کار و موقعیت شغلی

در اینجا مطالب و اطلاعاتی برای آشنایی بیشتر افرادی که علاقمند به ادامه تحصیل در این رشته را دارند و آشنایی آنها با بازار کار و آینده شغلی این رشته، را ذکر کرده ایم. اطلاعاتی مانند: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحدهای کارشناسی ارشد طراحی صنعتی، دانشگاه های دارای رشته کارشناسی ارشد طراحی صنعتی، بازارکار، وضعیت استخدام و آینده شغلی رشته کارشناسی ارشد طراحی صنعتی.

برنامه درسی (سرفصل) کارشناسی ارشد طراحی صنعتی و تعداد واحدها :

 • تعداد کل واحدها : ۳۸ واحد
 • دروس اصلی و تخصصی : ۳۰ واحد
 • دروس انتخابی : ۲ واحد
 • پایان نامه : ۶ واحد

بازارکار، وضعیت استخدام و آینده شغلی کارشناسی ارشد طراحی صنعتی :

بازارکار و آینده شغلی رشته کارشناسی ارشد طراحی صنعتی در قالب  مشاغل مرتبط با این رشته هستند مانند طراحی انواع لوازم منزل، طراحی داخلی و دکوراسیون منازل و دفاتر کاری، طراحی نمای خارجی و داخلی انواع خودرو، طراحی بسته بندی محصولات تولیدی و در نهایت طراحی هویت سازمانی برای شرکت ها و سازمان ها.

 

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

 

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید