آشنایی با رشته روانشناسی تربیتی و مشاوره

آشنایی با روانشناسی تربیتی و مشاوره

بسیاری از داوطلبان که خود را برای آزمون کارشناسی ارشد آماده می کنند اول از همه برای قبولی در آزمون به دنبال لیست بهترین منابع آزمون ارشد هستند تا با مطالعه منابع کارشناسی ارشد بالاترین رتبه را آزمون کارشناسی ارشد کسب کنند. در این میان مطلع بودن از تمامی اخبار کارشناسی ارشد و بروز بودن مسئله بسیار مهم و ضروری محسوب می شود. برای اطلاع از منابع کنکور کارشناسی ارشد میتوانید با کارشناسان ما در ارشد تست در تماس باشید. یکی دیگر از مسائلی که با آن روبرو هستند انتخاب رشته است و زمانی که تصمیم می گیرند که برای کنکور کارشناسی ارشد انتخاب رشته کنند با انتخاب کدام گرایش می توانند موفقیت بیشتری را کسب کنند. در این مقاله می خواهیم شما را تا حدودی با گرایش های مختلف آشنا کنیم. چند رشته وجود دارد که مورد توجه بسیاری از داوطلبان است و در نتیجه سوالات زیادی در ارتباط با آنها بوجود می آید که روانشناسی تربیتی و مشاوره جزئی از همان رشته های پرطرفدار است و هرکدام شامل زیرگروه هایی هستند که در این مقاله به معرفی آنها می پردازیم. 

 

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

 

روانشناسی تربیتی

درباره روان شناسی تربیتی باید این نکته را بدانید که به طور کلی با یادگیری آموزشگاهی سر و کار دارد و نقش آن به مواردی دسته بندی می شود که عبارتند از:

۱- تعیین هدف های آموزشی، یعنی اینکه یادگیرندگان چه چیزی باید یاد بگیرند

۲- تعیین ویژگی های یادگیرندگان و رابطه آن ویژگی ها با یادگیری

۳- شناخت فرآیند یادگیری یعنی شناخت عواملی که باعث یادگیری افراد می شود و یا باعث تغییر طرز فکر آنها به موضوعی می گردد. شناخت فرآیند یادگیری، یعنی شناخت رابطه ی بین شیوه ها و فعالیت های آموزشی در رابطه با هدف های خاص و اختلافات فردی یادگیرنده

۴- ارزشیابی یادگیری بخصوص یادگیری پیشرفت درسی طرز فکر و چگونگی استفاده از این ارزشیابی ها در بازبینی جنبه های مختلف برنامه ها درسی

۵- پرورش ابزارهای اندازه گیری روانی – تربیتی لازم برای شناخت یادگیرندگان و ارزشیابی فرآیند آموزش- یادگیری

این گرایش در کنکور ۹۶ زیرگروه مجموعه روانشناسی محسوب می شود و داوطلبانی که به این رشته و کار آموزشگاهی علاقه دارند می توانند سراغ این رشته بروند.

در بحثی دیگر اگر بخواهبم درباره بازار کار و آینده شغلی روانشناسی تربیتی باید مطرح شود که داوطلبان تحصیل در این رشته شتریباید از آن مطلع باشند . بیشترین بازار کار این رشته در مدارس، کانون های اصلاح تربیت و مکان های فرهنگی می باشد همچنین فارغ التحصیلان این رشته در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می توانند اقدام به اخذ پروانه ی نظام مشاوره و روانشناسی برای مراکز مشاوره و روان درمانی یا مهد کودک، سرای سالمندان و بهزیستی نمایند.

 

مشاوره 

رشته مشاوره در کنکور سال ۹۶ یک گروه کاملا جداگانه با نام مجموعه مشاوره تشکیل داده که مشمول ۴ گرایش است که در اینجا به شرح کوتاهی از آنها پرداخته ایم. 

خانواده

یکی از پرطرفدارترین گرایش های مشاوره، گرایش خانواده است. در این گرایش شامل مسائل مهمی مانند فرزند پروری، مشکلات بین زوجین، راهنمایی ازدواج و… است. در واقع روانشناسی بالینی خانواده یکی از شاخه های روانشناسی بالینی است با تمرکز بر خانواده. عمق و شدت مشکلات در خانواده تفاوت میان روانشناسی خانواده درمانی با مشاوره خانواده را مشخص می کند. روانشناس خانواده درمانگر عمدتاً به دنبال حل مشکلات عمیقتر خانواده است در حالی که در مشاوره خانواده مشکلات سطحی تر و ساده تر هستند. یکی دیگر اززیر شاخه های خانواده درمانی را میتوان از زوج درمانی نام برد.

شغلی

مسائلی که در این رشته به آنها پرداخته می شود روانشناختی موجود در سازمان ها و ادارات دولتی است و همچنین مواردی مانند رضایت شغلی، افزایش انگیزش شغلی، تعهد سازمانی، نحوه استخدام کارکنان، کار گروهی و… مورد بررسی قرار میگیرد. این گرایش رشته مشاوره ارتباط بسیار نزدیکی با گرایش صنعتی و سازمانی رشته روانشناسی دارد اما تفاوتی که بین آنها وجود دارد این است که  در این گرایش، فرد در درجه نخست آماده ارائه خدمات رویاروی می شود تا مبحث آموزش و پژوهش درحالی که در گرایش صنعتی و سازمانی رشته روانشناسی به فرد به عنوان یک تکنسین یا متخصص در حوزه بهبود روابط انسانی، مناسبات اداری، افزایش بهره وری و … در قالب آموزش و پژوهش یاد می شود.

مدرسه

پرطرفدارترین گرایش مشاوره گرایش مدرسه است. فارغ التحصیلان این گرایش به صورت ویژه با مسائل و مشکلات دانش آموزان و دانشجویان سروکار خواهند داشت. مواردی چون: افت تحصیلی، اضطراب امتحان، فرار از مدرسه، اعتیاد به اینترنت یا مواد مخدر، نحوه ارتباط با جنس مقابل، برنامه ریزی، انتخاب رشته و … از جمله موارد متداول این گرایش محسوب می شود 

توانبخشی

تنوع در این حوزه کاری بسیار بالاست و ارتباط آنها با اقشار مختلف مانند  جوانان بزهکار و خیابانی، کودکان کار، معتادان، افراد بی سرپرست یا بدسرپرست، زنان بیوه، سالمندان، مردان خیابانی و… است همچنین با کودکان دچار انواع اختلالات رفتاری، کم توان ذهنی، سرآمد و دچار مشکلات سازگاری در دسته روانی یا ذهنی و افرادی چون معلولین، بیماران خاص و جانبازان کار میکند.

 

تمامی دانشجویان پس از پایان تحصیل در تمامی گرایش های مشاوره میتوانند با توجه به تخصص خود اقدام به اخذ مجوز برای مرکز مشاوره نمایند. و اما سوالی که ذهن تمامی داوطلبان را به خود مشغول کرده  این است که چه تفاوتی میان رشته ی مشاوره و روانشناسی وجود دارد؟

در این باره باید بدانند که در حقیقت کار اصلی مشاوران بیشتر پیشگیری است و سر و کار آن ها با افراد سالم است تا بحران های آن ها را حل و فصل نمایند و در واقع حوزه ی فعالیت گسترده تری دارند چرا که با افراد سالم در اجتماع کار میکنند اما روانشناسان بیشتر با افراد دچار اختلال سر و کار دارند و تمرکز بیشتر آنها روی درمان است.

 

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

 1. توسط ندا مرسلی

  سایتتون خیلی خوب و مفیده،ممنون از تلاشتون،لطفا آزمون آزمایشی خوب برای ارشد معرفی کنید

 2. لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید