آینده شغلی برای مهندسین رشته کامپیوتر

آینده شغلی برای گرایش های ارشد مهندسی رشته کامپیوتر

امروزه به دلیل پیشرفت علم تکنولوژی و جهانی شدن اطلاعات و ارتباطات، رشته کامپیوتر یکی از با اهمیت ترین و پرطرفدار ترین رشته هایی تحصیلی در مقاطع بالا محسوب می شود و آینده شغلی رشته کامپیوتر بسیار عالی اشت. گسترش بازار کار در تمامی گرایش های رشته کامپیوتر به حدی است که نه تنها فارغ التحصیلان آن بلکه دانشجویان سال آخر در حال تحصیل هستند نیز به زودی جذب مشاغل مرتبط می شوند. مخصوصا دانش آموختگان گرایش ارشد نرم افزار که برای کار نیاز به امکانات و تجهیزات زیادی ندارند. 

داوطلبانی که خود را برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد آماده میکنند معمولا با چند مسئله مواجه اند. یکی از آنها این است که برای آمادگی در آزمون از چه زمانی شروع به مطالعه منابع آزمون کارشناسی ارشد کنند و دیگری اینکه لیست بهترین منابع آزمون ارشد را از کجا می توانند تهیه کنند. مشاوران ما در ارشد تست در ساعات ذکر شده توانایی راهنمایی شما در انتخاب و مطالعه لیست بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد را دارند. در ضمن در این مسیر باید همیشه اخبار کارشناسی ارشد را دنبال کنند تا همزمان با برنامه ریزی برای مطالعه منابع کنکور ارشد از اخبار روز هم باخبر باشند.

مسئله مهم دیگر مربوط به بعد اتمام تحصیل و فارغ التحصیل شدن در این رشته است که ذهن داوطلبان ارشد کامپیوتر را مشغول می کند آینده شغلی رشته های کامپیوتر است که در هر گرایش چه مهارت هایی کسب می کنند و در چه زمینه هایی می توانند مشغول به کار شوند و وضعیت استخدام و بازار کار هر گرایش به چه صورت می باشد. در این مطلب بازار کار هر گرایش و مهارت هایی که لازم است دانشجویان کسب نمایند شرح داده شده است.

 

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

 

آینده شغلی و ورود به بازار کار گرایش نرم افزار 

گرایش نرم افزار بیشترین و عالی ترین بازار کار در بین گرایش های رشته کامپیوتر است. گرایش های نرم افزار و هوش مصنوعی بیشترین سهم را از بازار کار گرایش های ارشد کامپیوتر دارند. در کل اگر بخواهیم بازار کار تمامی گرایش های این رشته را بررسی کنیم متوجه میشویم که بخاطر پیشرفت تکنولوژی و دنیای مدرن امروزی آینده شغلی در این زمینه بسیار عالی است. در حوزه نرم افزار، کار برای فارغ التحصیلان از طراحی نرم افزار تا پیاده سازی پایگاه داده و برنامه نویسی با زبان های مختلف بسیار متداول شده است. برای مهندسین نرم افزار بازار کار خوبی ایجاد شده است ولی اینکه چه سطح درآمدی داشته باشند دقیقا بستگی دارد که به چه زبانی برنامه نویسی کنند و چه مهارتی را بیشتر در خود تقویت کنند تا آن مهارت برای آن ها به صورت تخصص درآید. تخصص پیدا کردن در زبان و حوزه های برنامه نویسی تعیین کننده سطح درآمد مهندسین کامپیوتر را مشخص میکند. رشد روز افزون استارتاپ ها و کسب و کارهای مرتبط با اینترنت و فناوری کامپیوتر نیز به شدت در بهبود بازار کار گرایش نرم افزار تاثیرگذار بوده است.

 

ورود به بازار کار گرایش هوش مصنوعی 

در کنار گرایش نرم افزار، گرایش هوش مصنوعی بیشترین رشد را در بازار کار گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر را دارند. هیچ مرزی بین بازار کار این دو وجود ندارد و یک متخصص هوش مصنوعی نیز می تواند با یادگیری زبان های برنامه نویسی و کسب مهارت در آنها نقش یک برنامه نویس خبره و مدیر پروژه قوی را ایفا کند. هوش مصنوعی به دلیل جنبه تحقیقاتی بودن و به روز بودنش، بسیار مورد توجه کسانی است که تمایل دارند تا در حوزه های جدید تحقیق و اکتشاف داشته باشند. البته رشد و پیشرفت در تحقیق و آزمایشات نیازمند فراهم آمدن بستر های مناسب و آزمایشگاه های بزرگ با امکانات است که البته در ایران چنین بستری وجود ندارد.

 

ورود به بازار کار گرایش شبکه های کامپیوتری

تربیت و آماده سازی افرادی که در زمینه مطالعه، طراحی، ساخت، راه‌اندازی و نگهداری سیستم‌ های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، شبکه های کامپیوتری و همچنین جمع‌آوری، سازمان‌دهی، طبقه‌بندی، استفاده و انتقال اطلاعات و مدیریت فرآیند آنها تبحر لازم را داشته باشند یکی از اهداف بزرگ این گرایش است. پرداختن به مطالعه و شناخت انواع معماری های رایج در شبکه های کامپیوتری، سیستم های توزیع شده، ارزیابی کارایی شبکه های کامپیوتری، طراحی ساز و کارهای برگرفته از طبیعت برای مدیریت شبکه: جامعه شناسی، اقتصاد، زیست شناسی و… از وظایف دانشجویان این گرایش در طول زمان تحصیل شان است. شبکه های کامپیوتری همچنین با سایر رشته ها و گرایشهای کامپیوتر نظیر تجارت الکترونیک، ارتباط و همکاری نزدیک دارد. پیکربندی و پیاده سازی شبکه های کامپیوتری وبرنامه نویسی تحت شبکه و پیاده سازی سیستم‌ های توزیع شده از دیگر فعالیت‌های کارشناسان این رشته است. در یک نگاه کلی درمیابیم که بازار کار بسیار عالی در انتظار فارغ التحصیلان این گرایش است اما باید به این نکته هم توجه داشته باشید که افرادی که بیرون از دانشگاه و در آموزشگاه ها و یا به صورت تجربی این حرفه را فرا گرفت اند رقبای شما در این رشته تحصیلی هستند.

 

ورود به بازار کار گرایش رایانش امن

تخصص در جلوگیری از حملات هکرها و سارقان اینترنتی، حملات Dos  و DDos و برنامه های مخرب ویروسها و … وظیفه کسانی است که در این گرایش تحصیل کرده اند و در صورت بروز همچین مشکلاتی باید برای رفع مشکل و ریکاوری سیستم ها اقدام کنند. این گرایش برخلاف شبکه، رقبای تجربی کار با رشته غیرمرتبط و بدون تحصیلات آکادمیک تخصصی ندارد و کاملا آکادمیک و تخصص محور است. باید توجه داشته باشید که مهندسین نرم افزار و حتی هوش مصنوعی می توانند رقیب جدی شما در بازار کار باشند و در مقابل شما نیز رقیبی جدی در بازار کار تخصصی آنها هستید.

 

ورود به بازار کار گرایش الگوریتم ها و محاسبات

انجام کارهای آزمایشگاهی و تحقیقاتی جز علاقه مندی های این گرایش است؛ اما باید توجه داشته باشید به دلیل نبود آزمایشگاه های و بازار کاری با این جزئیات و تخصص در ایران بازار کار خوبی در ایران برای این گرایش وجود ندارد. بازار کار روتین مهندسی کامپیوتر برای این دسته محفوظ است. منظور بازار برنامه نویسی و سایر حوزه های مرتبط است و چون عنوان مهندسی کامپیوتر را دارند می توانند با ایجاد یک مهارت و تجربه خوب در زمینه برنامه نویسی، نرم افزار و یا هر حوزه دیگری که در بحث های کسب و کارهای آنلاین و یا تجارتهای نرم افزار نویسی وجود دارد، به خوبی در بازار کار مستعد کامپیوتر مشغول به کار شوند.

 

ورود به بازار کار گرایش معماری سیستم های کامپیوتری 

از آنجایی که در بازار کار گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر به دنبال کسب مهارتها و تخصصها و تجربه های کاری هستند، اصلا به عنوان گرایش دقت نمی کنند و یک مهندس معمار کامپیوتر هم مانند یک مهندس نرم افزار و یا هوش مصنوعی می تواند به بهترین شکل، از پس برنامه نویسی و یا سایر مهارتهای بازار کار گرایش های این رشته برآید. در حقیقت داشتن عنوان مهندس کامپیوتر است که بسیار مهم است.یک بخشی که به صورت تخصصی آنها می توانند وارد کار شوند مباحث طراحی و ساخت اداوات کنترل هوشمند، سنسورهای دیجیتال و یا ساخت قطعات مدار ها است که با استفاده از دانش ماشین و دانش معماری کامپیوتر می تواند به کمک تولید کنندگان در این عرصه برسد که تولید کنندگان در این زمینه در کشور ما به ندرت پیدا میشوند.

 

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید