آینده شغلی رشته حقوق در کارشناسی ارشد

موقعیت شغلی در بازار برای رشته و گرایش های حقوق

برای اینکه فردی بتواند در این رشته موفقیت کسب کند، غیر از برنامه ریزی برای مطالعه بهترین منابع آزمون کارشناسی ارشد حقوق و اطلاع از اخبار کارشناسی ارشد،باید دارای خصوصیات فردی مانند جسارت، قدرت استدلال، خلاقیت ذهنی و فن بیان خوب باشد. شاید تصور داوطلبان بر این باشد که گرفتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد حقوق کار دشواری نباشد اما حقوقدان شدن و تسلط بر قوانین حقوقی بسیار مشکل است. اگر در این زمینه مطالعه و تحقیق داشته باشید متوجه این موضوع خواهید شد که علم حقوق امروزه با جامعه شناسی، روانشناسی و علوم فلسفی آمیخته شده است و اگر میخواهید یک حقوقدان عالی باشید باید از این علوم از اطلاعات کافی برخوردار باشید. بعد از پایان تحصیل در کارشناسی برای ادامه تحصیل در رشته خود و داشتن موقعیت شغلی رشته حقوق بهتر در آزمون کارشناسی ارشد نیز باد شرکت کنند برای آمادگی در این آزمون باید منابع آزمون ارشد را مطالعه کنند. در این مسیر کارشناسان ما در ارشد تست میتوانند بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد را به داوطلبان معرفی کنند تا بتوانند برای وقت خود برنامه ریزی درست و دقیق انجام دهند.

 

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

 

گروه انسانی رشته و گرایش های کارشناسی ارشد حقوق

در گزارشات تهیه شده از اساتید دانشگاه ها در مورد فرصت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان در مقطع کارشناسی در رشته‌های مختلف مشاهده می کنیم که بیشتر آنان معتقدند که یک فارغ‌التحصیل در مقطع لیسانس، دانش و توانایی لازم را برای کار تخصصی در رشته تحصیلی خود ندارد از همین رو نباید انتظار شغلی ایده‌آل و مطابق میل خود را داشته باشد. در رشته های گروه آزمایشی انسانی در کارشناسی تمامی اطلاعات به صورت کلی بوده و مطالب تخصصی در کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود. در نتیجه در با توجه به مطالب گفته شده اهمیت تحصیل در مقاطع بالاتر به وضوح دیده میشود و مطالعه بهترین و معتبرترین منابع کنکور ارشد می تواند شما را در قبولی این کنکور دشوار کمک کند.

در این مقاله می خواهیم به بررسی رشته حقوق بپردازیم که از این قاعده مستثنی نیست و یک فارغ التحصیل کارشناسی در رشته حقوق می‌تواند کار اجتماعی مشخصی که تخصص است، انجام دهد. در حقیقت اگر بخواهیم به فرصت‌های شغلی حقوقدان‌ها اشاره کنیم، میتوان آنها را به دو دسته تقسیم کنیم؛ 

دسته اول افرادی که با مقررات آشنا هستند و قوانین را به صورت یک فرمانبر کامل عمل می‌کنند اما قدرت استنباط احکام تازه را از قوانین ندارند. اینها کسانی هستند که معمولا تا مقطع لیسانس درس خوانده اند و در واقع حقوقدان‌های عملی هستند که می‌توانند کارهای معمولی این حرفه را انجام دهند و از تجربه عملی کافی برخوردار نیستند.

دسته دوم افرادی هستند که از این مرحله گذشته و تجربه کسب کرده اند و قدرت استنباط از قوانین و دست یافتن به قوانین جدید را دارند که در حقیقت مهندسین حقوق هستند که قادرند در مورد بنیان‌های علم حقوق اظهار نظر کنند و اگر دارای نقصی باشند توانایی تغییر در آن را دارند. در اصطلاح به آنها معماران حقوق نیز گفته میشود.

امروزه با توجه به توسعه این رشته و تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان آن، که از دانشگاه دولتی و غیردولتی وارد بازار کارشده اند، یافتن کار مناسب برای فارغ‌التحصیل لیسانس با سختی های زیادی روبرو است و بخصوص متقاضیانی که علاقه دارند در شغل خاصی در این رشته مشغول شوند. مثل متقاضیان وکالت، با محدودیت هایی مواجه می‌شوند، اما در کل یک دانشجوی پرتلاش و علاقمند می‌تواند پس از به اتمام رساندن تحصیل در کارشناسی به شغل‌های متنوعی مثل وکالت دعاوی دادگستری، مشاور حقوقی بانک ها، شهرداری ها، شرکت‌ها و وزارتخانه‌ها و سردفتری دفاتر اسناد رسمی مشغول به کار شود.

اکثر فرصت‌های شغلی موجود برای فارغ التحصیل این رشته، از جمله قضاوت، وکالت، تصدی دفاتر اسناد رسمی و تصدی دفتر ازدواج و طلاق امتحان ورودی دارد و فارغ‌التحصیلان حقوق پس از پذیرش در امتحان ورودی و گذراندن یک دوره کارآموزی، می‌توانند در مشاغل مورد نظر فعالیت نمایند.

معروفیت و نام پرطرفدار این رشته باعث شده که تعداد زیادی از داوطلبان به سوی آن جذب شوند اما قبل از شروع به تحصیل در رشته حقوق باید توانایی های شخصی خود را بررسی کنند تا بعد از گذشت یک یا دو سال دچار سرخوردگی نشوند و حتی دیده شده که برخی از دانشجویان انصراف می‌دهند و اگر هم ادامه تحصیل دهند بعد از فارغ‌التحصیلی نمی‌توانند کار مناسبی در ارتباط با رشته تحصیلی خود پیدا کرده و بتوانند پیشرفتی داشته باشند.

 

موقعیت های شغلی و درآمد رشته حقوق در ایران

با توجه به توسعه و تعدد فارغ التحصیلان در رشته حقوق، تعدادی محدودی می توانند شغل مناسبی پیدا کنند در کل یک دانشجوی خوب و علاقه مند می‌تواند پس از گواهی کارشناسی به شغل‌های متنوعی مثل وکالت دعاوی دادگستری، مشاور حقوقی بانک ها، شهرداری ها، شرکت‌ها و وزارتخانه‌ها و سردفتری دفاتر اسناد رسمی مشغول به کار و فعالیت شوند و درآمد خوبی داشته باشند.

 

میزان درآمد یک وکیل

میزان درآمد یک وکیل سوالی است که برای همه پیش می آید. همانطور که در مطالب بالا گفته شد، درآمد یک وکیل بستگی ه توانایی های او دارد و سایر موارد از اهمیت کمی برخوردار است در حقیقت تسلط شما در حوزه تخصصی خود بر مباحث حقوقی تاثیر گذار ترین مسئله است و باید از نحوه سیر و نتیجه سایر پرونده های حقوقی مشابه مطلع باشد و افراد ذی نفع در هر پرونده را تشخیص داده و روابط حرفه ای مناسب با آنها برقرار کنید؛ داشتن توانایی های بالا میتواند شما را به یک وکیل ماهر تبدیل کند و درآمد بالایی را بدست بیاورید.

وکلای زیادی وجود دارند که در رشته حقوق کارشناسی ارشد از نظر نوع دانشگاهی که تحصیل کرده اند، شهری که در آنجا وکالت می کنند و تجربه و حوزه تخصصی کاری نیز به هم شباهت کامل دارند ولی دارای درآمدهای کاملا متفاوتی می باشند.  البته در سایر مشاغل ها نیز این توانایی ها و مهارت های فردی تأثیر دارد ولی این توانمندی ها در شغل وکالت بسیار پررنگ و غالب می باشد و موفقیت یا عدم موفقیت یک وکیل را مشخص میکند.

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید