ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آری یا نه؟

تمامی داشنجویانی که در سطح کارشناسی مشغول به تحصیل هستند و نزدیک به سال های آخر هستند  معمولا ذهنشان درگیر یک سوال میشود که آیا تحصیل را در مقطع کارشناسی ارشد را ادامه بدهند یا نه ؟ مهارت خود را در آموزشگاه های بیرون افزایش دهد یا دانشگاه؟ تحصیلات دانشگاهی را ادامه دهد یا به سمت یادگیری زبان برود؟

در این مقاله به بررسی موضوع ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را از جوانب مختلف پرداخته ایم. در این راه سعی می‌کنیم تجربیات شخصی و تمام آنچه که می‌تواند به شما کمک کند را به شما انتقال دهیم.

 

نگاهی کلی به کارشناسی ارشد

نخستین مسئله ای که باید بدانید آشنایی با ماهیت مقطع کارشناسی ارشد است. واحدهای دوره کارشناسی ارشد شامل ۲۶ (در برخی از رشته ها ۲۷) واحد تئوری و عملی، به همراه ۶ واحد پایان نامه، در مجموع ۳۲ و یا ۳۳ واحد بدون احتساب دروس پیشنیاز و جبرانی می باشد. تمامی داوطلبان برای ورود به دانشگاه های کارشناسی ارشد باید در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کنند و برای آمادگی در این آزمون باید لیست بهترین منابع آزمون کارشناسی ارشد را تهیه و مطاله کنند و در این بین از اخبار کارشناسی ارشد هم غافل نباشند. تحصیل در کارشناسی ارشد به دو صورت پژوهش محور و آموزش محور است.

در هر ترم از دوره کارشناسی ارشد شما مجاز هستید ۸ تا ۱۴ واحد درسی رابرای گذراندن انتخاب کنند. معمولا واحد‌ها به صورت ۹، ۹، ۸ در سه ترم اول و ۶ واحد پروژه در ترم آخر تقسیم می‌شود. در ارشد شما می‌توانید یک یا دو ترم نیز به عنوان سنوات ادامه تحصیل خود را تمدید کنید. درحقیقت تحصیل در این مقطع بیشتر به صورت پروژه محور و دانشجو محور است و نقش خود دانشجو بسیار بیشتر از اساتید است.

 

زمان مورد نیاز جهت آمادگی برای آزمون کارشناسی ارشد

سوالی که تمامی داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد برایشان اهیمت زیادی دارد این است که چقدر زمان نیاز دارند برای آمادگی کنکور کارشناسی ارشد، تا بتوانند رتبه قبولی خوبی را کسب کنند؟

جواب این سوال بستگی به این دارد که چه رتبه ای مدنظر شماست.برای قبولی بین دو تا شش ماه زمان نیاز است. افرادی هستند در رشته کامپیوتر – گرایش هوش مصنوعی رتبه‌های ۳۰، ۵۵ و ۷۰ را کسب کردند. این افراد با گذاشتن زمانی حدود ۵ ماه به صورت مداوم (روزی ۸ ساعت مطالعه) توانستند به این رتبه‌ها دست یابند. و البته این زمان بستگی به این دارد که برای مطالعه لیست بهترین منابع آرمون ارشد را تهیه کنند. قبولی در این مقطع به معدل کارشناسی وابسته نیست و برای کسب موفقیت در آن به تلاش مستمر در طول ۳ تا ۵ ماه نیازمند است.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و منافع آن

اینکه مدرک کارشناسی ارشد به تنهایی می‌تواند شما را خاص‌تر، با شخصیت‌تر و در جایگاه اجتماعی بالاتری قرار دهد، یک مسئله مهم است. دراین مرحله تحصیلی تجاربی را کسب میکنید که بسیار برای شما ارزشمند است.

 

آشنایی بیشتر با اساتید

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به دلیل تعداد کم دانشجویان، برای شما این امکان را فراهم میکند تا ارتباط نزدیک‌تر با اساتید خود خواهید داشت و می‌توانید از تجربیات آنها در صنعت نیز استفاده کنید.

 

آشنایی با اصول تحقیق

یکی از مهمترین اصول در تحصیلات عالی، روش تحقیق و پژوهش است. شما در دوره لیسانس به صورت تقریبی با این اصل آشنا می‌شوید، اما در مقطع کارشناسی ارشد به صورت تخصصی روش تحقیق و پژوهش حول یک موضوع خاص را فرا می‌گیرید. نقد و بررسی کارهای گذشته دیگر محققان و به چالش کشیدن روش‌ها، و استفاده از آنها برای توسعه از خود، از چیزهایی است که در مقطع ارشد خواهید آموخت که این مسئله شما را برای تحصیل در مقاطع بالا تر آماده میکند.

 

تقویت زبان انگلیسی

هنگام گذراندن واحد های درسی در کارشتاسی ارشد به ندرت پیش می‌آید که شما منابع‌تان را از میان منابع داخلی برگزینید. مطالعه مکرر منابع لاتین به صورت ناخودآگاه سطح تکنیک‌های Reading و ترجمه شما را بالا میبرد.

 

دستیابی به جایگاه‌های شغلی مناسب‌تر

پس ار گذراندن دوسال دوره کارشناسی ارشد شاید این نکته برای شما قابل درک نباشد که در این جایگاه می‌توانید موقعیت‌های شغلی بالاتری برای شما به ارمغان بیاورد. اما پس از مدتی به آن خواهید رسید. در بازار کنونی بسیاری از مدیران، افرادی را که به صورت تخصصی مدرک کارشناسی ارشد و دکترا دارند را در اولویت بیشتری برای استخدام قرار می‌دهدند.

 

 ادامه تحصیل در خارج از کشور

تجربه نشان داده است که تحصیل در مقطع ارشد در ایران بهتر است و اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید این دوره را به خوبی سپری کنید و برای دکتری و بالا تر در خارج از کشور اقدام کنید. دانشجویان دکترا در خارج از کشور می‌توانند در کنار تحصیل کار کنند و از پس مخارج زندگی برآیند. اما این امکان در مقطع کارشناسی ارشد بسیار کم است.

 

اشتغال در زمان تحصیل

دانشجویانی که در مقطع لیسانس در جایی مشغول به کار هستند این ترس را دارند که با ادامه تحصیل در مقاطع بالا تر شغل خود را از دست بدهند. این تصور کاملا اشتباه است. البته این نکته به شهر و درجه دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را خواهید داشت وابسته است. اما اگر شرایط را ایده‌آل در نظر بگیریم و فرض کنیم شهر محل کار و تحصیل شما نزدیک است، شما تنها ۲۰ ساعت در هفته درگیر درس و دانشگاه خواهید شد. و میتوانید برای باقی زمانتان برنامه ریزی کنید تا هم کار کنید . هم درس بخوانید.

 

با توجه تمامی موارد گفته شده در مطالب بالا باز هم تصمصم گیری با خودتات است و اگر واقعا به صورت جدی میخواهید در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کنید باید بهترین منابع کنکور ارشد را مطالعه کنید و برای آن زمان کافی بگذارید. با برنامه ریزی درست و مطالعه منابع کنکور کارشناسی ارشد مطمئن باشید که راه درست را انتخاب کرده اید . در این مسیر میتوانید از راهنمایی های مشاوران ما در ارشد تست نیز بهره ببرید.

 

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

 

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید