اشتباهاتی در انتخاب رشته کارشناسی ارشد

مهمترین اشتباهاتی که ممکن است در انتخاب رشته ارشد رخ دهد

تمامی داوطلبان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد پس از مطالعه بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد و کسب رتبه قبولی در این آزمون دشوار به مرحله انتخاب رشته ارشد می رسند که مرحله ای بسیار دشوار است زیرا اندکی خطا و اشتباه باعث پشیمانی و حسرت در آن ها می شود. اولین کاری که در این مرحله لازم است انجام دهند این است که به انتخاب رشته در زمان کنکور سراسری (کارشناسی) خود نگاهی داشته باشند تا اگر در آن زمان مرتکب اشتباهی شده باشند به تحلیل آن بپردازند تا منجر به تکرار شدن آن نشود. در این مقاله سعی داریم به تحلیل بزرگترین اشتباهاتی رایج در انتخاب رشته کارشناسی ارشد بپردازیم تا داوطلبان با آگاهی کامل این مرحله را سپری کنند زیرا برخی از این اشتباهات بسیار بزرگ و جبران ناپذیر هستند و باعث ایجاد حس ناامیدی در دانشجویان می شود. در نتیجه بهتر آن است که در این راه از مشاوران متخصص در این زمینه نیز کمک بگیرند. اطلاع از اخبار کارشناسی ارشد نیز در این مسیر بی تاثیر نیست. ابتدا در این مقاله به شرح برخی از بزرگترین اشتباهات انتخاب رشته می پردازیم با ما همراه باشید.

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

برای این اشتباهات یک مبنای دسته بندی درست و واقعی وجود دارد که به این صورت طبقه بندی می شود:

 

 • دسته اول: عدم اطلاع از پارامتر های موثر در انتخاب رشته کارشناسی ارشد
 • دسته دوم: در نظر نگرفتن شرایط خاص فردی در انتخاب رشته کارشناسی ارشد
 • دسته سوم: مشورت با افراد غیر متخصص در زمینه انتخاب رشته ارشد
 • دسته چهارم: اشتباهات ناشی از سهل انگاری در انتخاب رشته کارشناسی ارشد
 • دسته پنجم: ایجاد وسواس های بی مورد و کم اهمیت در انتخاب رشته کارشناسی ارشد
 • دسته ششم: جوگیری های بیش از حد در انتخاب رشته کارشناسی ارشد

 

دسته اول پارامتر ها

لیست پارامترهای اصلی و عمومی که در انتخاب رشته ارشد باید در نظر گرفته شود عبارتند از: 

دانشگاه، گرایش، هزینه، فاصله از شهر محل سکونت و امکان کسب درآمد در حین تحصیل

داوطلبانی که در هنگام انتخاب رشته اطلاعات دقیق و واضحی را نداشته باشد عملا ممکن است سرنوشت تحصیلی خود را به گونه ای دیگر رقم میزند. تاثیر هر یک از این پارامتر ها بستگی به سلایق شخصی و اولویت های افراد دارد. در کل چیزی که واضح و روشن است نمیتوان این قضیه را نادیده گرفت. لازم به ذکر است که اشتباه بزرگ در این دسته ناشی از ناآگاهی از این اطلاعات نیست بلکه نداشتن اطلاعات درست است. 

در حقیقت انتخاب بدون اشتباه و یا با کمترین درصد اشتباه، انتخابیست که نخست پارامترها را شناسایی، اولویت آنها را مشخص و در نهایت با کسب اطلاعات دقیق و صحیح در مورد هر کدام از این پارامترها، اولویت ها را معنادار و هوشمندانه نماید. پس عدم چنین کاری یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که داوطلبان در انتخاب رشته کارشناسی ارشد مرتکب می شوند.

 

دسته دوم اشتباهات به وجود آمده از سهل انگاری

یکی از اشتباهات رایج در انتخاب رشته در همین دسته اتفاق می افتد. گاهی تنبلی داوطلبان و گاهی بی حوصلگی افراد در انتخاب و ساده تلقی کردن آن باعث یک انتخاب نادرست که تاثیر مستقیم در سرنوشت آنها دارد، می شود. انتخاب رشته نیاز به یک طراحی و هدف قبلی دارد تا به بهترین شکل اجرایی شود. اینکه ۱۰۰ انتخاب را پر می کنند و در نظر نمی گیرند که چرا چنین چیدمانی بهترین است یا بدترین، قدری بی انصافی در حق خویشتن است. این سهل انگاری ممکن است ناشی از تنبلی فرد، کلافگی داوطلب و یا حتی بی اهمیت بودن انتخاب رشته کارشناسی ارشد باشد. در هر دو صورت داوطلبان متحمل ضرر خواهند شد.

 

دسته سوم اشتباهات ناشی از گرفتن مشاوره از افراد نا آگاه

این فکر کاملا اشتباه و غلط است که یک فرد موفق در یک زمینه خاص، توانایی نشان دادن راه در همه حوزه ها را دارد. هنگامی که قصد گرفتن راهنمایی و مشاوره از فردی را دارید باید از خود بپرسید که آیا او در این زمینه تخصص کافی و یا سابقه ای دارد؟ و یا اینکه او قبلا این راه را پیموده است یا نه؟ و حتی اگر همه این موارد را داشت آیا هدف تحصیلی او با شما یکسان است یا خیر؟ بنابراین اشتباه بزرگ بعدی را مرتکب می شوید. این اشتباه زمانی خود را نشان می دهد که می بینید اصلاً این فلسفه فکری برای شما به درد بخور نبوده است و در آن لحظه تحت تأثیر احساسات و یا حتی روابط دوستانه، فکر کرده این تصمیم، تصمیم درستی است.

 

دسته چهارم توجه وسواسانه به موارد بی اهمیت 

همانطور که گفته شد مواردی در انتخاب رشته وجود دارد که برخی با اهمیت بالا و برخی با اهمیت کمتر هستند. توجه بیش از حد به موارد کم اهمیت، اشتباهی ست که برخی داوطلبان مرتکب می شوند. ابتدا باید عوامل اصلی را در نظر گرفت و به تصمیم قاطع در مورد آنها رسید و سپس به موارد جزئی تر توجه نمایید. موارد جزئی همچون تردیدهای عجیب و غریب درباره شخصیت و تواناییهای خود و یا توجه به اینکه میخواهند با دوستان خود در یک محل به ادامه تحصیل بپردازند و یا مسائل حاشیه ای از این قبیل. در مجموع باید هدف خود را مشخص کرده و انتخاب خود را در راستای رسیدن به آن  انجام دهید و به مسائل کم اهمیت را کنار بگذارید.

 

دسته پنجم در نظر نگرفتن شرایط خاص فردی در انتخاب

هر فردی در یک سری شرایط خاص شخصی زندگی میکند. منظور از شرایط خاص شخصی همان روابط خانوادگی، تاهل، علایق کاری در ورود به بازار کار  و مسائلی از این قبیل است. شاید از ظاهر امر این مسائل کوچک به نظر برسند اما در زمان تحصیل نبود همه این موارد باعث به وجود آمدن مشکلات روحی برای افراد می شود. رشته و یا گرایش مورد علاقه و داشتن استعداد در آن نیز میتواند در زمره این موارد باشد. تمامی این موارد باید تحت کنترل دانشجو باشد و خارج شدن کنترل شرایط از دست فرد، عملاً بازدهی او را در تمامی زمینه ها کاهش می دهد و جز کلافگی و دویدن های بی هدف چیزی عاید داوطلب نمی کند. 

 

دسته ششم جوگیر شدن داوطلب در مورد رشته های خاص پر طرفدار

در برهه های خاص یک سری از رشته ها بسیار پرطرفدار می شوند و جلوه بسیار خوبی در جامعه پیدا می کنند. در این مواقع داوطلبان بدون توجه به رتبه قبولی و شهر انتخابی و یا حتی هزینه های که باید متقبل شوند به سمت این رشته ها کشیده می شوند و حتی به این توجه نمیکنند که به آن رشته علاقه ای دارند یا نه و یا اصلا استعدادی در خواندن آن رشته دارند یا نه. بعد از ورود به دانشگاه و گذراندن چند واحد متوجه اشتباه خود شده که گاهی راه برگشتی نیز وجود ندارد. با توجه به این موارد نباید عجله ای برای انتخاب رشته به خرج دهید و تحت تاثیر تبلیغات و جو جامعه قرار بگیرید.

 

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید