اهمیت خلاصه نویسی و نکته برداری صحیح هنگام مطالعه

اهمیت نکته برداری در هنگام مطالعه

برای موفقیت در آزمون ارشد باید بتوانید مهارت های مطالعه مخصوصا برای منابع آزمون ارشد را فرا بگیرید. یکی از مهارت های مطالعه که می تواند در افزایش بازده یادگیری تاثیر زیادی بگذارد، مهارت نکته برداری یا خلاصه نویسی است. به عبارت بهتر نکته برداری یکی از روش های خلاصه نویسی و خلاصه نویسی یکی از راه های افزایش بازده در هنگام مطالعه است. مطمئنا وقتی که ما منبعی را مطالعه می کنیم تمام مطالب موجود در آن منبع نمی تواند برای موفقیت در کنکور یا امتحان مفید و ضروری باشد. بلکه تنها به نکات و جزئیاتی از این مطالب پرحجم و گسترده نیاز است تا با یادگیری و تسلط بر آنها بتوان به سئوالات و تست ها پاسخ داد. شاید بتوان ادعا کرد که از مجموع مطالبی که می خوانیم چیزی حدود ۳۰ درصد می تواند برای پاسخگویی به تست ها کافی باشد.

بدیهی است با توجه به تعدد منابع کنکور ارشد و نیز کمبود وقت که مشکل همیشگی اکثر داوطلب های کنکور است، نکته برداری و خلاصه نویسی اهمیت ویژه و تعیین کننده ای پیدا می کند. از طرفی می دانیم که یادگیری اصلی و تسلط نهایی داوطلب بر مباحث درسی صرفا از طریق مطالعه به دست نمی آید. بلکه تسلط و تثبیت مطالب درسی حاصل مرورهای مداوم مطالب خوانده شده است. مرور یعنی بازگشت به مطالب قبلی. یعنی آن چه را قبلا خوانده ایم و تا حدودی یاد گرفته ایم، دوباره و چند باره بخوانیم تا یادگیری کامل و تسلط حاصل شود. پس هر داوطلبی نیاز دارد با توجه به زمان محدود ابزار و منابعی را در دست داشته باشد که بتواند با کمک آنها مرورهای بیشتر و سریع تری در برنامه مطالعاتی خود داشته باشد. این ابزار و منابع نمی تواند همان کتاب ها و جزوات و منابع قبلی باشد که مطالعه اولیه از روی آنها انجام شده است. بلکه ابزار مرور مشخصا باید کم حجم، خلاصه و در برگیرنده نکات مهم و ضروری باشد. این مساله را هم باید دانست که ما هر چه به آزمون و کنکور نزدیک تر می شویم زمان با ارزش تر و محدودتر و مطالعه مهم تر و موثرتر می شود. پس نیاز به منابعی که در زمان محدود بتواند بیشترین نکته را به داوطلب ارائه دهد، در ماه های منتهی به کنکور شدیدتر است.

در مورد اهمیت نکته برداری این مورد را هم باید اضافه کنیم که وقتی قرار است از آن چه می خوانیم نکته برداری و خلاصه برداری کنیم، معمولا در این حالت تمرکز و دقّت هنگام مطالعه بیشتر از قبل است. چرا که می دانیم باید از آن چه می خوانیم چیزی یاد بگیریم و بفهمیم تا بتوانیم آن را به صورت نکته و خلاصه در برگه های مخصوص یادداشت کنیم.

نکته برداری صرفا از متن کتاب ها و جزوات انجام نمی شود. هر چند که این بخش از نکته برداری بسیار مهم است. اما با توجه به این که موضوع تست زنی و مطالعه تستی از اهمیت بسیار بالایی در برنامه مطالعاتی داوطلب برخوردار است، نکته برداری از تست ها و پاسخنامه تست ها نیز اهمیت ویژه ای پیدا می کند. حتی می توان گفت نکته های نوشته شده از تست ها اغلب مفیدتر و موثرتر و با ارزش تر از نکاتی است که از متن درس ها و کتاب ها نوشته می شود. چرا که نکات تستی علاوه بر این که خود به خود خلاصه و کم حجم هستند به لحاظ محتوایی به طور مستقیم از تست ها استخراج شده اند. و چه بسا همین نکات تستی در آزمون های سال های بعد در تست های دیگر نیز به کار برده شوند. پس نکته برداری را هم در مطالعه درس ها و هم در مطالعه تست ها جدی بگیرید.

لازم به توضیح است که نکته برداری فقط شامل نوشتن نکته ها و خلاصه ها در برگه مخصوص یا جزوه ای جداگانه نیست. بلکه کارهایی مثل علامت گذاری، خط کشیدن زیر مطالب، رنگ کردن، حاشیه نویسی و … از راهکارهای نکته برداری و خلاصه برداری است. مورد مهم دیگر در این ارتباط این است که نباید زیر تمام مطالب خط کشیده شود. و یا این که تمام خطوط کتاب رنگ آمیزی شوند. بلکه همان طور که از عبارت ” نکته برداری ” برمی آید فقط باید زیر نکات مهم خط کشیده شود یا روی نکات مهم رنگ آمیزی شود. وقتی که تمام پاراگراف ها علامت گذاری می شوند، در واقع “مهم بودن مطلب” نشان داده شده است اما “نکته مهم” مشخص نشده است. نکته مهم در حقیقت همان جزئیات مورد نیاز برای پاسخگویی به تست هاست. پس با دانستن اهمیت نکته برداری و یادگیری شیوه صحیح انجام آن از این مهارت جهت افزایش بازده مطالعه و در نهایت موفقیت در کنکور استفاده کنید.

نوشته: محمدحسن کشفی

برای اطلاع از به روز ترین اخبار کارشناسی ارشد و همچنین لیست بهترین منابع کارشناسی ارشد میتوانید با مشاوران ما در ارشد تست در تماس باشید.

 

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید