شرکت در آزمون آزمایشی کارشناسی ارشد

شرکت در آزمون های آزمایشی کارشناسی ارشد وزارت بهداشت آری یا نه؟

یکی از راههایی که معمولا برای آمادگی در آزمون های پیشنهاد میشود شرکت در آزمون های آزمایشی است. حال باید به بررسی این موضوع پرداخته شود که اصلا برای آمادگی در آزمون کارشناسی ارشد چقدر نیاز به شرکت در این آزمون ها وجود دارد و یا اینکه اصلا نیازی به این کار هست یا نه؟ آزمون آزمایشی را به نوعی موسسات کنکور سراسری مانند رزمندگان و قلم چی حدود سه دهه قبل بنیان گذاشتند و حالا تب آن به تحصیلات تکمیلی نیز رسیده است. برای مثال آزمون های آزمایشی وزارت بهداشت، محدود به چند موسسه است که البته همین باعث به وجود آمدن رقابت فشرده ای بین آنها شده و هر کدام نیز در یک سری رشته از دیگری موفق تر هستند. البته موفقیت آنها از نظر تعداد داوطلب و جامعه آماری است نه از جنبه های دیگر. 

در حال حاضر مسئله ای که باید درباره کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت بدانید آن است که با حدود ۱۵۰ هزار نفر شرکت کننده و پذیرش بسیار پایین در رشته های مختلف آزمون ارشد وزارت بهداشت، یکی از سخت ترین کنکورهای سراسری ایران به حساب می آید. شرکت کنندگان آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های پیراپزشکی، علوم پایه به خصوص زیست شناسی و شیمی و بچه های مهندسی کشاورزی است. در سال های اخیر داوطلبانی از جنس دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی و فنی و مهندسی نیز به جمع داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت اضافه شده اند. نکته مهمی که باید به آن اشاره شود برای شرکت در  در هر رشته ای از آزمون کارشناسی ارشد وزرات بهداشت، محدودیت رشته کارشناسی وجود دارد و تعداد شرکت کنندگان در این آزمون در مقایسه با وزارت علوم بسیار کمتر است. به دلیل اینکه وزارت علوم محدودیت پذیرش رشته ای کارشناسی ندارد و دومین دلیل تعداد فارغ التحصیلان و دانشجویان وزارت علوم بسیار بیشتر از وزارت بهداشت است و در این زمینه قابل قیاس نیستند.

چندین دغدغه مشترک وجود دارد میان تمامی داوطلبینی که قصد شرکت در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت را دارند از جمله اینکه در چه رشته ای به ادامه تحصیل بپردازند و یا برای قبولی در آزمون، لیست منابع آزمون ارشد را از کجا تهیه کنند و اینکه برای منابع کارشناسی ارشد نیاز به مشاوره دارند یا نه؟ آیا در آزمون های آزمایشی شرکت کنند یا نه؟ برای آزمون نیاز به مشاوره هست یا نه؟ برای آمادگی آزمون کارشناسی ارشد در کلاس های کنکور شرکت کنند و یا تنها با مطالعه منابع کنکور کارشناسی ارشد به صورت شخصی هم میتوانند در این آزمون موفقیت کسب کنند؟ اطلاع از آخرین اخبار کارشناسی ارشد وزارت بهداشت چه تاثیری در روند آمادگی آنها دارد؟ 

داشتن برنامه ریزی درسی یکی از مهمترین و ضروری ترین مسائلی است که در همه آزمون ها باید به آن توجه شود و برنامه ریزی درست نیازمند داشتن منابع دقیق است و شناخت منابع درست نیاز به شناخت دقیق همه منابع موجود در بازار را دارد. اولین چیزی که باید بدانید این است که برنامه ریزی که موسسات کنکوری در آزمون های آزمایشی کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، آن را تبلیغ می کنند به هیچ عنوان برنامه ریزی استانداردی نیست، نه اصول سرفصلهای مهم در آن رعایت می شود و نه اصل مرورهای پی در پی و حتی اصل اینکه هر درس به تعداد مرورهای متفاوتی نسبت به درسی دیگر دارد نیز در این آزمون های آزمایشی رعایت نمی شود. از طرفی اشتباه دیگری که وجود دارد این است که برنامه ریزی درسی آنها به صورت حجمی انجام میشود یعنی تا تاریخی معین باید حجم معینی از کتاب را مطالعه و آزمون بدهند بدون اینکه مشخص کنند چه حجمی باید در طول روز با چه زمانی مطالعه شود. البته باید در نظر داشت که فاصله های زمانی که آزمون های آزمایشی موسسات مختلف دارد نیز باعث می شود تا برنامه ریزی آزمون از کانال منطق خارج شود. کسانی که فقط برای داشتن برنامه ریزی به سراغ آزمون های آزمایشی می روند دچار اشتباه بزرگی می شوند که از آن آگاهی ندارند.

موضوع بعدی که باید به آن اشاره کنیم ارتباط بین برنامه ریزی با منابع کارشناسی ارشد است. آزمون کارشناسی ارشد به صورتی طراحی شده که مطالعه منابع مربوط به هر رشته اهیمت بسیار بالایی دارد در حقیقت اگر منابع اشتباهی مورد استفاده قرار بگیرد احتمال کسب نمره قبولی به صفر خواهد رسید. آزمون های آموزشی موسساتی که این آزمون ها را برگزار میکنند به گونه ای طراحی میشود که با منابع و بسته های آموزشی خودشان نزدیک است به نوعی افرادی که میخواهند در این آزمون های آزمایشی موفق باشند باید منابع آنها را خریداری کنند و قطعاً و صد در صد هیچ موسسه ای در ایران در کنکور وزارت بهداشت وجود ندارد که کل پک منابع و یا آزمون آزمایشی آن در تمامی دروس بهترین باشد و نیاز داوطلب را برای آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت پاسخ بدهد. به هیچ عنوان سعی نکنید بسته آموزشی کامل یک موسسه را تهیه کنید. موسساتی وجود دارد که منابع بسیار خوبی دارند که اساتید برجسته ای آنها را برای کنکور نوشته اند و بهتر است در گلچین کردن منابع برای برخی از دروس از کتابها یا جزوات موسسات کنکور استفاده کنید و برای برخی دیگر از دروس از منابع انتشاراتی های مختلف استفاده نمایید. اسیر تبلیغات نشوید و حوصله به خرج بدهید تا بهترین منابع را پیدا کنید. برای اطلاع داشتن از بهترین منابع نیاز به مشاوره دارید .مشاوران و متخصصان ما در ارشد تست با داشتن تجربه های فراوان میتوانند راهنما هایی خوبی برای شما در این زمینه باشند.

یکی از مسائلی که باید در تبلیغات به آن توجه داشته باشید، این است که پاسخی را به شما می دهد که به نفع خود آن موسسه تبلیغات کننده است نه به نفع شما. به همین دلیل آزمون های آزمایشی، هیچکدام به گونه ای طراحی نشده اند که با حجم منابع مختلف همخوانی داشته باشند و به گونه ای هستند که منابع خودشان را بیشتر پوشش می دهند. از این نظر نیز هیچ کدام برتری بر دیگری ندارد.

 

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

 

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید