برنامه‌ای برای الزام به حضور دانشجویان نداریم

معاون آموزشی دانشگاه تهران تاکید کرد

برنامه‌ای برای الزام به حضور دانشجویان نداریم/امکان ارائه پروپوزال به‌صورت مجازی

معاون آموزشی دانشگاه تهران، با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه تهران برنامه‌ای برای الزام به حضور دانشجویان در دانشگاه ندارد، گفت: دانشگاه تهران، برنامه برگزاری امتحانات خود را از هفتم تیر ماه اعلام کرده است. بنابراین برنامه و زمان حضور دانشجویان در دانشگاه هنوز در حال بررسی است، اگر چه در این فاصله حسب صلاحدید استاد و در صورتی که دانشجویان نیز تقاضا داشته باشند، می‌توانند برای رفع مشکل به دانشگاه مراجعه کنند. شرایط و نحوه برگزاری آزمون نیز متعاقباً اعلام خواهد شد.

به گزارش ایسنا،دکتر سید حسین حسینی، در نشست مجازی گفت‌وشنود دانشجویان با معاونان آموزشی، دانشجویی و طرح و برنامه دانشگاه تهران، که با هدف بررسی مشکلات دانشجویان و همچنین دریافت دیدگاه‌ها و پیشنهادهای آنان برای لحاظ کردن در تصمیم‌گیرهای دانشگاه، برگزار شد، در خصوص نحوه حضور دانشجویان کارشناسی‌ارشد در دانشگاه تصریح کرد: برخی از دانشجویان کارشناسی‌ارشد به‌ویژه کسانی که پایان‌نامه دارند، ضرورت دارد که در دانشگاه و خوابگاه حضور یابند. بر این اساس پیرو دستور رئیس دانشگاه، مکاتبه‌ای با معاونت آموزشی وزارت علوم، صورت گرفته و طی آن درخواست شده تا نسبت به اخذ مجوز از ستاد ملی مبارزه با کرونا، برای حضور این دسته از دانشجویان کارشناسی‌ارشد اقدام لازم به عمل آید. شاید بتوان گفت دانشگاه تهران، تنها دانشگاهی است که در این زمینه اقدام نموده و موضوع در حال پیگیری است.

دکتر حسینی، با اشاره به بخشنامه‌های ابلاغی از سوی معاونت آموزشی، درباره نحوه ارائه درس‌های عملی، حذف درس و همچنین شیوه معرفی به استاد گفت: بازگشایی دانشگاه بر اساس تصمیم‌گیری ستاد ملی مبارزه با کرونا خواهد بود. با توجه به رویکرد اتخاذ شده و با در نظر گرفتن شرایط پیش‌رو، امیدواریم که این فرصت را داشته باشیم تا بلافاصله پس از برگزاری آزمون‌ها درس‌های عملی را از نیمه تیر ماه به بعد در دانشگاه ارائه دهیم.

وی افزود: در مورد حذف درس نیز قبلاً به‌گونه‌ای بود که دانشجویان باید درخواست خود را به واحدها ارائه می‌دادند، در حال حاضر و بنا بر تصمیمات اتخاذ شده، دانشجویان کارشناسی سه درس و کارشناسی‌ارشد یک درس را می‌توانند حذف کنند و برای حذف این درس‌ها هیچ‌گونه محدودیتی وجود ندارد و حتی نصاب واحد هم اعمال نمی‌شود. این روند از طریق سامانه انجام می‌شود و دانشجو می‌تواند مطابق مقررات ابلاغی بدون مراجعه به واحد و از طریق سامانه گلستان درس مورد نظر خود را حذف کند. در مورد معرفی به استاد، ترم باید به پایان برسد و دانشجو طبق شرایط می‌تواند تا سه درس را بر اساس مقررات جدید معرفی به استاد بگیرد، زمان معرفی به استاد هم معمولاً شهریور و مهر ماه است.

معاون آموزشی دانشگاه تهران، در خصوص پرسش‌های مطرح شده در زمینه مسائل مربوط به نحوه پرداخت شهریه و همچنین عودت آن اظهار کرد: در حال حاضر عودت و محاسبه شهریه کار بسیار پیچیده‌ای است. با توجه به مطالبی که در گذشته اعلام شده، دانشجو اگر شهریه‌پرداز باشد و ترم آن حذف شود، ترم بعد بستانکار خواهد بود. همچنین به تعداد درسی هم که حذف کرده از دانشگاه بستانکار می‌شود، این دانشجو در ترم‌های آتی از کسر پرداخت شهریه برخوردار شود، قطعاً متناسب با تعداد واحدی که کسر شده، باید شهریه متناسب را پرداخت کند.

دکتر حسینی، در ادامه بیان کرد: تاریخ آزمون جامع دکتری بلافاصله بعد از مشخص شدن زمان بازگشایی دانشگاه، اعلام خواهد شد. همچنین از نیمه اول خرداد، آزمون زبان برای دانشجویانی که قبلاً آزمون نداده‌اند برگزار می‌شود. البته برای جلوگیری از تجمع زیاد، قرار بر این است که این آزمون‌ها با حضور تعداد کمتری و حدود ۲۰۰-۲۵۰ دانشجو برگزار شود، منتهی تعداد آزمون‌ها افزایش پیدا خواهد کرد و در هفته سه تا چهار آزمون برگزار خواهد شد.

نحوه برخورد با دانشجویان غایب در کلاس‌های مجازی

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره نحوه برخورد با دانشجویانی که در کلاس‌های مجازی غیبت می‌کنند، عنوان کرد: بحث حضور و غیاب در اختیار استاد است، آنچه که ما در شروع این ترم و در شوراهای آموزشی تأکید کردیم بر این بود که اگر دانشجویان به دلیل مشکلاتی نتوانستند سر کلاس زنده حضور پیدا کنند و امکان دسترسی به فایل صوتی استاد برای دانشجو فراهم باشد، استادان در این زمینه کمک کنند تا برای این‌گونه موارد غیبت محسوب نشود. تا جایی که ممکن است تلاش می‌کنیم و از همکاران درخواست داریم که به این دلیل دانشجویان را ملزم به حذف درس نکنند.

معاون آموزشی دانشگاه تهران، در پاسخ به گلایه دانشجوی مقطع دکتری که با توجه به مشکلات پیش آمده امکان شرکت در آزمون جامع برای وی میسر نیست و اینکه در این میان تکلیف شهریه پرداختی چه می‌شود، گفت: درست است که دانشجویان مقطع دکتری ترم به ترم مبلغی را پرداخت می‌کنند، اما شهریه دوره دکتری، ترمی تعریف نشده است، بلکه شهریه دوره کل در هشت نیم‌سال تقسیط شده است. بنابراین این گونه نیست که برای همان نیم‌سال آن مبلغ از سوی دانشگاه اخذ می‌شود، البته دو نیم‌سال هم دانشگاه اضافه کرده است، یعنی دانشجویان شهریه‌پرداز و دانشجویان روزانه ۱۰ نیم‌سال سنوات عادی و مجاز آنها است و دانشجویان شهریه‌پرداز در هشت نیم‌سال که شهریه برای آنها تعریف شده مبلغی را می‌پردازند و دو نیم‌سال هم بدون پرداخت شهریه هستند و بعدها اگر مشمول سنوات اضافی شدند، باید شهریه آن را نیز پرداخت کنند. هر چند برای مقطع کارشناسی‌ارشد این‌گونه نیست و مبلغی را که این دانشجویان پرداخت می‌کنند، برای درس و واحدهایی است که در طول یک ترم اخذ کرده‌اند.

دکتر حسینی، در بخش دیگری از سخنان خود با تصریح اینکه تعدادی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی درخواست حذف ترم دارند، تأکید کرد: دانشگاه، مشکلات و ملاحظات دانشجویان را رصد می‌کند و مورد توجه قرار می‌دهد. نگاه دانشگاه این است که تا جای ممکن کسانی را که در این مسیر دچار مشکل شده‌اند کمک کند. اینکه دانشجویی یک نیم‌سال حذف ترم بدون احتساب در سنوات داشته باشد، جزو اختیارات کمیسیون موارد خاص دانشگاه است. البته این اختیار به واحدهای دانشگاه تفویض شده و قرار بر این است تا دانشجویان درخواست‌های خود را ارائه دهند تا واحدها بر اساس دستورالعمل‌های تدوین شده و همچنین لحاظ همه مسائل و با رویکرد کمک به دانشجویان سعی کنند تا مشکلات آنان حل شود. اگر واحد درخواست دانشجو را مورد تأیید قرار نداد، درخواست می‌تواند مجدد در کمیسیون موارد خاص دانشگاه مطرح و بررسی شود.

منبع: https://www.isna.ir/

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید