برنامه ریزی برای موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد

چگونگی برنامه ریزی و مطالعه برای موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد

مسئله ای که ذهن دانشجویان  را از ترم ۵ به بعد کارشناسی مشغول میکند این است که چگونه خود را برای موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد آماده کنند.

راهکار های کوتاه مدت معمولا برای این مسئله یا وجود ندارد و یا بسیار کم تاثیر است. این کار رو واگذار می کنیم به همان موسسات آموزشی که پول کلان می گیرند و معجزه می کنند و دانشجویان را در کنکور قبول می کنند. اما برای برنامه ریزیهای بلند مدت حداقل ۶ ماه تا یکسال می شود برنامه ای طراحی کرد که احتمال قبول شدن در کنکور با رتبه خوب بسیار بالا برود.

 

اعتماد به نفس

داشتن یک حس اعتماد به نفس و احساس توانستن و امید به لطف خداوند از مهم ترین عوامل موثر برای شرکت در آزمون های مختلف می باشد. در یک نظریه روانشناسی ثابت شده کسانی که درس میخوانند اما با اعتقاد به این که قبول نمیشنود، صدرصد قبول نمیشوند. در نتیجه امید به قبولی بسیار مهم و حیاتی ست.

 

برنامه ریزی دقیق

گام بعدی داشتن یه برنامه ریزی دقیق است. باید به طور دقیق مشخص کنید که فقط برای مطالعه آزمون کارشناسی ارشد، نه برای پایان ترم یا امتحان دیگر چند روز و چند ساعت در هفته میتوانید اختصاص دهید. اختصاص این ساعات بستگی به نوع شرایط زندگی افراد که کارمند باشند یا خانه دار و یا حتی بیکار و ۲۴ ساعته آزاد هستند، دارد. اما بیاد داشته باشید که کمیت مهم نیست و کیفیت و نوع مطالعه شما درصد قبولی شما را تعیین میکند.

در نتیجه تعیین کنید که چه ساعاتی را واقعا می توانید به مطالعه اختصاص دهید.و کل هفته را به همین ترتیب تعیین کنید دقیقا مشخص می شود که شما در هفته چند ساعت فرصت فقط مطالعه برای کارشناسی ارشد دارید. و این برای شما بسیار عالی است.

 

انتخاب منابع آزمون کارشناسی ارشد

شناخت و انتخاب منابع آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ بسیار مهم هستند تحقیق درباره کلیه کتابها و جزواتی که میخواهیم مطالعه کنیم را دربرنامه خود قرار دهیم. منابع آزمون کارشناسی ارشد را در هنگام ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد، میتوان با مشاوره با کارشناسان و اساتید این زمینه انتخاب و تهیه نمود.

پس از تهیه این منابع باید صفحات کتاب ها و جزوات را جمع کنید و نسبت به زمانی که در پیش دارید برای مطالعه آنها زمان تعیین کنید . مثلا اگر ۶ ماه زمان دارید و جمع صفحات ۳۰۰۰ صفحه باشد، حدودا ۳ ساعت در روز و ساعتی ۶ صفحه بخوایند. هر چه در انتخاب این منابع وسواس داشته باشید و درست و اصولی این کار را انجام داده باشید زمان کمتری را طلف میکنید.

برنامه ریزی برای کسی است که فقط روزی ۴ ساعت می خواهد درس بخواند آنهم فقط ۶ ماه فرصت دارد حال اگر کسی روزی ۵ ساعت درس بخواند و یکسال فرصت داشته باشد چه می شود؟ می شود ۱۸۰۰ ساعت مطالعه. تقسیم بر ۳۰۰۰ صفحه مطلب می شود حدودا هر ساعت ۲ صفحه یعنی هر روز ۱۰ صفحه. دیدید چقدر درس خواندن تکلیف آسانی است؟ با روزی ۱۰ صفحه مطالعه می شود ۱۰ کتاب ۳۰۰ صفجه ای را در یکسال بطور کامل خلاصه برداری کرد. فقط و فقط کاری کنید که هیچگاه از برنامه خودتان عقب نیافتید. واگر افتادید حتما همان روز بعد جبران کنید. تکالیف وقتی انباشته می شوند سنگین می شوند.

 

حفظ رابطه با خداوند

انجام یکسری کارهایی است که اثبات شده در موفقیت تاثیر غیرقابل انکار دارد. از همه مهمتر حفظ ارتباط با خداست. در این میان بیشترین چیزی که می تواند خدا را راضی کند جلب رضایت پدر و مادر است هر جور که باشند حتی دیکتاتور. بارها و بارها افراد مختلف تجربه کرده و گزارش داده اند. انجام واجبات هم مثل نماز تاثیر شگرفی دارد در ریلکس شدن ذهن جهت مطالعه و فراگیری بهتر. بطور خلاصه انجام امور معنوی.

یکسری دستورالعملهای روانشناسی نیز میتواند کمک بزرگی برای شما باشد. مثلا گفتم همیشه امیدوار باشید به آینده که قبول می شوید. تجسم خلاق داشته باشید و همیشه یک صندلی برای خودتان در یه مکان بخصوص مثلا کنار پنجره، به خود اختصاص دهید. چون هر قدر به خداوند حسن ظن داشته باشیم و به او امیدوار باشیم به همان میزان احتمال موفقیتمان بیشتر است.

 

عبارات منفی را از گفتار روزمره حذف کنیم

عبارات رایجی مانند : من که قبول نمیشم. من که می دونم مردوم میشم. اصلا خر ما از کرگی دمی نداشت. هر چی سنگه مال پای لنگه. باید پول داشت. باید پارتی داشت. تو این مملکت کی میتونه درس بخونه. برو بابا مدرک که بگیری باید بذاری در کوزه آبشو بخوری. تو که دکترا گرفتی چی شدی که من ارشد بگیرم و  از این قبیل اعتقادات اشتباه را کلا از دایره لغات و جملات خود حذف کنید. زیرا که تمامی روانشناسان براین اصل تاکید دارند که اگر اعقتاد براین دارید که موفق می شوید یا شکست می خورید در هر دو صورت حق با شماست. اعتقادات فکری هر انسانی سرنوشت او را می سازد.

اساسا با اینکه دستاوردهایی در زمینه شیوه و عملکرد مغز انسان در یادگیری و آموزش مطرح شده، خیلی از افراد بر شیوه هایی یادگیری شخصی خودشون تاکید دارند. بدیهی است که اعمال هر یک از این روش‌ها و نگرش‌ها منوط به همخوانی با تجربه و عملکرد افراد است و از شخصی به شخص دیگه می تواند متفاوت باشد.

 

اول مفاهیم

شما در زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد با حجم انبوهی از اطلاعات و مباحث و داده‌ها روبرو هستید. بدیهی است سپردن این حجم از اطلاعات به حافظه نیازمند منطق یکنواخت و منظمی هست که اگر در اون راه گام برندارید، قطعا نمیتوانید از تمامی پتانسیل های خودتون استفاده بکنید. به خاطر سپردن روابط و نماها و توان‌ها و فرمول‌ها و حالت های خاص مساله در شروع کار‌، در حالی که بیش از چندین ماه تا آزمون وقت پیش رو دارید، گزینه جالبی به نظر نمی آید. در شروع کار وقت رو تماماً بر روی یادگیری عمیق مفاهیم صرف کنید.

 

تکرار و باز هم تکرار

یکی از راههایی که میتواند در درک این مفاهیم و همچنین انتقال آنها به حافظه بلند مدت به شما کمک کند، تکرار و تکرار این مفاهیم است. تکرار سبب می شود، شما در روزهای پایانی وقت بسیار کمتری رو برای به یادآوری مفاهیم پایه صرف کنید. فراموش نکنید که هر نکته ای را هرچند بار هم تکرار کرده باشید در روزهای پایانی نیاز به مرورش دارید. مغز شما در بازه کوتاهی (حدود چند ماه) با انبوهی از داده‌ها سرو کار داره و شما نباید انتظار داشته باشید، مفهومی رو که امروز به خوبی فهمیدید بدون مرور تا روز کنکور می توانید در ذهنتون باقی نگهدارید. پس باید با تکرار عمر ماندگاری مطالب رو در ذهن افزایش بدید.

 

حل مسئله

اکیدا توصیه می کنم تا زمانی که به مطالب بطور کامل مسلط نشدید، سراغ حل مسائل نروید. وقتی به مطلبی تسلط ندارید، مساله یا تستی رو در یک کتاب مرور می کنید. شما دانش و توان کافی برای حل آن مساله رو ندارید. پس یا اصلا موفق به حل اش نمی شوید و یا پاسخ اشتباه به دست می آورید. پس از آن به قسمت حل تشریحی مراجعه می کنید و با خوندن راه حل و تایید صحت اون سراغ مساله بعدی می رید. در این مرحله شما سه چیز رو از دست می دهید:

 

 • داشتن یک تست خام که می توانست ملاکی برای سنجش توان شما باشد

 

 • یک زمان مفید، که هرچند برای یک تست ممکنه کم باشد، اما در مجموع میزان زیادی خواهد بود.

 

 • یک فرصت را برای به چالش کشیدن مغزتان. فراموش نکنید که تست زنی ورزش مغز یک کنکوری است و وقتی شما راه حل رو مرور می کنید، مغزتون به تن پروری عادت میکند.

 

در نتیجه تست زنی مسائل را به زمانی بعد از مطالعه و حل مسائل تشریحی موکول کنید.

 

جمع آوری منابع مفید و مختصر

قبل از شروع  مطالعه منابع کافی رو با جستجو و پرس و جو به دست بیارید. تجربه شخصی بسیاری از دوستان، نشان داده که اضافه کردن منبع در اواخر و یا حتی در اواسط کار، می تونه مضر باشه و باعث بهم ریختگی ذهنی شما بشه. منابع و کتاب‌ها رو بطور مرتب و طبقه بندی شده در محلی قرار بدهید و بطور تناوبی شروع به مطالعه کنید.

 

بروز بودن با حضور در اینترنت

متاسفانه یا خوشبختانه، ساکن کشوری هستیم که برنامه‌ها حتی در سطح کلان دستخوش تغییر می شوند. عدم حضور در محیط مجازی می تواند به قیمت سنگینی براتون تمام شود. نمونه اش تغییر آیین نامه‌ها و زمان بندی ها، بحث پرداخت های بعدی ثبت نام و مسائل مالی (نظیر کنکور ۱۳۹۰)، تغییر در محل برگزاری آزمون (نظیر کنکور ۱۳۹۰)

 

کدامیک؟ کتاب کنکور یا کتاب مرجع؟

از سوالات رایجی که فکر تمامی پشت کنکوری ها را مشغول میکند این است که چه کتابی و از کجا تهیه کنیم؟

گاهی بنظر میرسد شما به مباحث و سوالات و مطالب یک کتاب مسلط شده اید، ناخودآگاه این شبهه برایتان بوجود می آید که به آن درس مسلط هستید؟ در این راستا توصیه می شود خواندن رو محدود به یک کتاب خاص نکنید. سعی کنید در ابتدا اگر کتاب های مختلف مباحث مختلفی رو در یک درس پوشش دادن، این مساله رو در نظر بگیرید. کتب کنکور در خیلی از درس ها، از لحاظ پوشش دامنه مطالب بسیار ناقص هستند.

 

تناوب سوئیچ بین دروس

هر درسی را کامل بخوانیم یا پس از خواندن هر فصل از درسی ، درسی دیگر را بخوانیم؟؟؟

دو نکته در این معقوله وجود دارد:

اول – اگر مطلبی رو کامل نفهمیده باشید، مثل اینه که اصلا اون رو نخوانده اید. پس مدت کافی رو صرف یادگیری مبحث‌ها کنید. تا یک مبحث از یک درس تموم نشده، سراغ درس بعدی نروید.

دوم – سرعت بالای سوئیچ بین دروس کمک می کنه هم در روزهای آخر با سرعت زیاد سوئیچ خو گرفته باشید و هم سر جلسه مغزتون آمادگی داره بین مباحثی که ربط منطقی بسیار کمرنگی دارن بسرعت سوئیچ کند.

 

استفاده از تست های کنکور سال های پیش

تصور اشتباهی در میان دانشجویان وجود دارد که تست های کنکور سالهای پیشین رو دست نخورده می گذارند تا در روزهای آخر اون‌ها رو در وقت مقرر بزنن و از این طریق خودشون رو بسنجن. به دو دلیل این کار توصیه نمیشود:

اول اینکه فایده ای که می تواند از مرور این تست‌ها بدون مهلت زمانی و به قصد آشنایی نصیب شما بشه، به مراتب بیشتر از فایده شبیه سازی یک آزمون کنکوره. پس بهتراست آنها رو بارها مرور کنید و نقاط قوت و ضعف تون رو در زمینه مباحث مطرح شده در این تست‌ها بسنجید.

دوم اینکه  شما در کتب کنکور و گاها در متن اونها بارها این تست‌ها رو خواهید دید. پس هیچگاه پس از خوندن یک کتاب کنکوری اون تست یک تست خام محسوب نمی شود و شما نمی توانید به کمک اون یک آزمون رو شبیه سازی کنید.

مشاوران مرکز مشاوره ارشد تست آماده بررسی شرایط شما در زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ بوده و از طریق سیستم مشاوره تحصیلی تلفنی سنجش و دانش ثبت نام شما را در سایت ثبت نام کارشناسی ارشد ۹۸ انجام می دهند و همچنین شما را در انتخاب بهترین منابع آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ تمامی گروه ها راهنمایی میکند.

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

ایمان کرامتی

ایمان کرامتی سلام خدمت شما، ایمان هستم مدیر و موسس آیکاوب، بیش از 6 سال هست تو حوزه وب هستم و در کنار وبلاگ نویسی و طراحی سایت و همچنین برنامه نویسی اندروید در زمینه شبکه و دوربین های مداربسته نیز فعالیت دارم. خوشحال میشم اگه سوالی داشته باشید با بنده مطرح کنید.

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید