تحصیل در کدام دانشگاه برای کارشناسی ارشد بهتر است

چگونگی انتخاب دانشگاه برای تحصیل در کارشناسی ارشد و دکتری

اگر بخواهیم این بحث را باز کنیم درمیابیم که مسئله بسیار مهمی است و حتی کسانی که در دانشگاه آزاد تحصیل کرده اند هم دوست دارند که زمان به عقب بازگردد تا بتوانند در دانشگاه دولتی رتبه قبولی کسب کنند. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا میکند که تصمیم به ادامه تحصیل در مقطع بالاتر از کارشناسی یعنی ارشد و دکتری را داشته باشیم و مدرک تحصیلی برای اشتغال را نیاز داشته باشیم و البته همانطور که میدانید مدرک بدون تخصص به هیچ دردی نمیخورد. برای اینکه بتوانیم در در مقاطع بالاتر تحصیل کنیم باید در آزمون های ورودی آنها رتبه خوبی کسب کنیم و برای این کار هم مطمئنا باید لیست بهترین منابع آزمون کارشناسی ارشد و لیست بهترین منابع آزمون دکتری را باید مطالعه کنیم که این انتخاب شاید در ظاهر بسیار مشکل به نظر بیاید اما شما میتوانید با یک تماس این راه را برای خود آسان کنید و با مشاوره با متخصصان ما در ارشد تست بهترین منابع آزمون ارشد را انتخاب و مطالعه کنید. اطلاع از آخرین اخبار کارشناسی ارشد را نیز باید در برنامه های خود قرار دهید تا با اطلاع به موقع از خبر ها از آزمون ها عقب نمانید. شما میتوانید از بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد را در سایت ارشد تست مطلع شوید و با اطمینان بیشتر برای این آزمون سخت آمادگی پیدا کنید.

 

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

 

 

اما اگر شما بخواهید برای کارشناسی ارشد و پس از آن، دکتری درس بخوانید، و انتخاب درستی برای دانشگاه کارشناسی ارشد داشته باشید، بلاشک به این نتیجه خواهید رسید که کار باید از پایه درست باشد. یعنی از پیش‌ دانشگاهی می‌خواندید که در دولتی قبول شوید و بعد از آن برای قبولی در ارشد و دکتری کارتان راحت‌تر می‌شد…

بهتر است بدانید همه چیز در دانشگاه به اساتید بستگی دارد. مهم نیست در چه دانشگاهی تحصیل میکنید مهم این است که توسط چه اساتیدی پرورش پیدا میکنید. طبیعتا نظارت روی انتخاب بهتر اساتید در دانشگاه های دولتی بیشتر است درنتیجه اساتیدی انتخاب میشوند که از لحاظ علمی در سطح بالایی قرار دارند و تجربه بیشتری دارند. مزیت دیگری که دانشگاه های دولتی دارند این است که دانشجویان همه مشتاق درس خواندن هستند و این شما را ترغیب میکند که پرتلاش تر باشید این در حالی ست که در دانشگاه های دیگر همه منتظر تمام شده کلاس هستند و دریغ از این که بعد ها از این کار خود پشیمان میشوند. نکته دیگر اینکه در دانشگاه‌های دولتی، معمولاً شما در شهر غریب و پیشرفته‌تر هستید و این نعمتی است برای شما. چون مجبورید در خوابگاه باشید و درس بخوانید…

 

دانشگاه دولتی

در دانشگاه دولتی به علت عدم وجود واحد عملی به مقدار کافی، معمولاً خروجی‌های این دانشگاه تئوری قوی‌تری نسبت به عملی خواهند داشت و همین باعث شده بیشتر برای تدریس مهارت داشته باشند تا کارهای عملی. اگر در دبیرستان درس خوانده‌اید به نظر می‌رسد در آزاد موفق خواهید بود اما اگر در هنرستان و کارودانش درس خوانده‌اید این یعنی بهتر است به دانشگاه‌های علمی-کاربردی بروید.

 

دانشگاه آزاد

در دانشگاه آزاد چندان به حضور و غیاب شما توجه نمی‌شود و به خاطر بزرگی دانشگاه برای هیچ کس مهم نیست که شما چیزی یاد گرفتید یا نه؟ در کلاس‌ها بودید یا خیر؟ هر چند قوانین سخت‌گیرانه‌تری نسبت به دانشگاه غیرانتفاعی و علمی-کاربردی دارد اما مجموعاً چندان جدی گرفته نمی‌شود. در نتیجه اگر میخواهید موفق باشید باید در کنار تحصیل در این دانشگاه باید دوره های عملی خارج از دانشگاه را نیز بگذرانید تا در کنار علم، در کارهای عملی نیز پیشرفت کنید.

 

دانشگاه علمی-کاربردی

خوبی این دانشگاه در سرفصل های آن است و اکثر دروس دارای یک واحد عملی دو ساعته هستند. مثلاً در رشته های شبکه و مهندسی نرم افزار و برنامه‌نویسی مقدماتی و پیشرفته را در دانشگاه های آزاد و دولتی کاملاً تئوری و بدون حتی یک دقیقه عملی تدریس میشود، اما اینجا تمام این دروس واحد عملی دارد و دانشجویان در کارگاه بالاخره با محیط نرم افزارهای لازم آشنا میشوند و کار میکنند.

به هر حال، افرادی که از دانشگاه‌های دولتی و آزاد بیرون می‌آیند معمولاً‌ تئوری‌هایشان عالی‌ست، اما در عمل می‌لنگند. مثلاً می‌توانند شبکه را از لحاظ تئوری بسیار عالی توضیح دهند، اما اگر بگویی این ده تا کامپیوتر را شبکه کن مطمئناً نمی‌توانند مگر اینکه در بیرون از دانشگاه یاد گرفته باشد. اما علمی-کاربردی‌ها اینطور نیستند.

 

دانشگاه غیرانتفاعی

اساتید این دانشگاه‌ها هم معمولاً هم سطح اساتید علمی-کاربردی تدریس می‌کنند زیرا معمولا اساتید مشترک دارند. سرفصل‌ها هم تا حد بسیار زیادی شبیه به همین‌هاست. استعداد دانشجویان آن  ها معمولاً بسیار پایین تر از علمی کاربردی است. حتی مشاهده شده که برخی اساتید به خاطر پایین بودن سطح دانشجویان آنها تدریس را کنسل میکنند اعتقاد آنها بر این است که سطخ دانشجویان علمی کاربردی از غیر انتفاحی خیلی بالاتر است.

 

دانشگاه پیام نور

در تحقیقاتی که از دانشجویان دانشگاه پیام نور به عمل آمده به این نتیجه رسیده ایم که به غیر از کلاس دانشگاه، دانشجویان مجبور هستند در کلاس های موسسات آزاد نیز شرکت کنند زیرا که تمامی درس ها مانند شبکه و برنامه‌نویسی C++‎ همه به صورت تئوری تدریس میشوند و دانشجویان مجبور هستند که فقط درس را بخوانند و امتحان بدهند و تقریبا در دانشگاه کلاس عملی تشکیل نمیشود. به نظر می‌رسد دو بار هزینه کردن است. یعنی یک بار به دانشگاه بدهید و یک بار هم مجبور باشید به کلاس‌های آزاد بروید که چیزی یاد بگیرید.

این  دانشگاه برای رشته هایی مانند مترجمی زبان و یا روانشناسی و حقوق مناسب به نظر می آید زیرا که لزومی به حضور در کلاس نیست و دانشجویان با مطالعه و خواندن منابع دروس میتوانند واحد های خود را پاس کنند. در نتیجه پیام نور فقط به درد رشته های فقط خواندنی میخورد و بعید است کسی در رشته کامپیوتر و امثال آن در این دانشگاه به نتیجه دلخواه برسد و جایگاه مناسب شغلی برسد.

 

نکات آخر

نکته آن که برای تاکید بیشتر باز هم میگویم که هیچ چیز به اندازه مهارت و مسئولیت پذیری اساتید مهم نیست. مشاهده شده حتی در دانشگاه های آزاد استادی فقط دو بار سر جلسه حضور یافته و الباقی جلسات را، از دانشجویان خود در مقاطع بالاتر استفاده کرده. پس مهم این نیست که استاد چقدر مدرک بالاتری داشته باشد باید اهل حساب و کتاب و حلال و حرام باشد و مسئولیت وظیفه ای را که بر عهده گرفته است را کاملا بپذیرد. از بین اساتید، استادی را انتخاب کنید که تمام انرژی‌اش را برای دانشجو بگذارد و از همه مهم‌تر از دانشجو تکلیف و تمرین بخواهد نه اینکه او را رها کند.

 

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید