ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری

تفاوت میان ادامه تحصیل در ارشد و دکتری

تمامی دانشجویانی که از مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد فارغ التحصیل می شوند برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر همیشه دچار شک و تردید هستند. آیا برای کار و زندگی بهتر مدرک کارشناسی ارشد کفایت میکند یا به دوره دکتری وارد شوند؟ برای آنکه در این مبحث بتوانند یک تصمیم گیری درست را انجام دهند نخست نیاز است با ویژگی ها و تفاوت های میان این دو مقطع تحصیلی آشنایی پیدا کنند و پس از آن با توجه به شرایط فردی و شخصی خود در این زمینه تصمیم گیری کنند. در همین راستا در این مقاله سعی بر آن داشته ایم تا به بررسی تفاوت های عمده میان تحصیل در این دو مقطع بپردازیم تا بتوانیم کمکی هر چند کوچک به شما آینده سازان این مرز و بوم برسانیم. در اینجا به بررسی مقوله هایی مانند زمان تحصیل، هزینه تحصیل و تعهد تحصیلی پرداخته ایم.

 

زمان، هزینه و تعهد تحصیلی 

یکی از بزرگترین و اساسی ترین سرمایه گذاری هایی که برای تحصیلات تکمیلی صرف میشود زمان است. از آنجا که اخذ مدرک ارشد در قیاس با دکترا نیاز به زمان کمتری دارد باید به این نکته توجه خاصی داشته باشند زیرا با توجه به این که معمولا مدرک کارشناسی ارشد، اگر دانشجو به صورت تمام وقت در دانشگاه حضور داشته باشد حدودا به دو سال می انجامد در حالی که مقطع دکتری بیشتر ۵ سال نیاز به زمان دارد و حتی افرادی بوده اند که این زمان آنها به  هفت تا نه سال نیز به درازا کشیده تا بتوانند مدرک خود را دریافت کنند. 

مسئله دیگر صرف هزینه های مالی در هر یک از این دوره ها است. همانطور که گفته شد تحصیل در دوره دکتری زمان بیشترین نیاز دارد و به همین ترتیب هزینه بسیار بیشتری را متقبل می شود و البته که افرادی که دارای مدرک دکتری هستند مطمئنا از حقوق و مزایای بیشتری در محل کار خود بهره مند می شوند بنابراین ارزش این همه هزینه هایی که در دوره تحصیل گذاشته اند را دارد.

 تحصیلات تکمیلی کار و تلاش زیاد و مستمری را می طلبد. هنگامی که دانشجویان وارد دوره دکتری می شوند به دلیل اینکه بیشتر واحد های درسی علمی هستند از لحاظ کار و انرژی فکری به تعهد بیشتری نیاز دارد تحصیل در این مقطع بسیار رقابتی ست در نتیجه نیاز به پشتکار در مقیاس بالاتر و فراتر از آنچه دانشجویان در نظر دارند، می باشد. اگر بخواهیم به صورت کلی به تفاوت میان ارشد و دکتری نگاهی بیندازیم اینگونه است که عمده ترین تفاوت در توانایی دانشجو برای تمرکز بر رشته خود و موضوعاتی که بیشتر به آنها علاقه دارد، نهفته است. در حالی که تحصیلات تکمیلی به کار بیشتری احتیاج دارد و بیشتر دانشجویان آن را لذت بخش می خوانند، زیرا شامل موضوعاتی است که به آن بسیار علاقمند هستند و همین علاقه باعث رشد و پیشرفت روز افزون آنها خواهد شد.

 

آشنایی با مزایا و معایب

با توجه به مواردی که در مطالب بالا به آنها اشاره شد برای آنکه بتوانید به دوره تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری وارد شده و در آن به موفقیت برسید به زمان هزینه و تعهد بیشتری در دوره تحصیل خود نیاز دارید. در اینجا سوالی پیش می آید که تحصیل در کدام مقطع برای دانشجویان بهتر است؟

در مورد این موضوع باید گفت که جواب این سوال بستگی به علایق فردی و شرایط کاری افراد دارد اگر جزو افرادی هستید که به یادگیری عشق می ورزید و قصد دارید که به عنوان استاد دانشگاه شغلی را به دست آورید، ما تحصیل در مقطع دکتری را به شما پیشنهاد میکنیم در حقیقت دکتری تمایل به پژوهش بیشتر دارد؛ زیرا افراد را برای مشاغل پژوهش محور آماده می کند. اما اگر میخواهید به بازار کار وارد شوید و گرایشتان به سمت کار در ادارات، سازمان ها، کارخانجات و این قبیل امکان است تحصیل را در ارشد متوقف کنید و هر چه زودتر برای کسب تجربه های عملی وارد بازار کار شوید.

علاوه بر این مدرک کارشناسی ارشد دارای مزایای مشخصی است که از آن جمله می توان به وقت و هزینه کمتر در مقایسه با مدرک دکترا اشاره کرد. همچنین مدرک کارشناسی ارشد می تواند تخصص شما در یک رشته را افزایش دهد. این مدرک به ویژه برای افرادی که مدتی در یک حرفه خاص کار کرده اند و به دنبال این هستند که دانش جدیدی را کسب کنند و از این طریق در حرفه ی کاری خود تحولی ایجاد کنند، مناسب است.

از طرفی یک مدرک ارشد میتواند یه موقعیت شغلی بسیار مناسبی را برای شما فراهم آورد و حتی در مواقعی برای تغییر شغل نیز میتواند یه روش عالی باشد. برای افرادی که مدتی در یک حرفه فعالیت داشتند و دریافتند که حرفه یا تحصیلات مقطع کارشناسی، آنها را به مسیری که دوست دارند بروند، هدایت نمی کند؛ می توانند با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از طریق دستیابی به دانش و مهارت های جدید، در یک جهت دیگر به فعالیت خود ادامه دهند.

در یک نگاه کلی ادامه تحصیل در مقطع دکتری زمانی ارزشمند می شود که به رشته تحصیلی خود علاقه زیادی داشته باشید از تحصیلات خود لذت ببرید و مزایا و اعتباری که منوط به دریافت مدرک دکترا است را بخواهید. اگر فقط به دنبال تغییر رشته یا به دست آوردن پیشرفت هستید و فکر نمی کنید که بتوانید در طول دوره ی ۴ تا ۶ ساله ی تحصیل در مقطع دکترا بتوانید علاقه خود را حفظ کنید، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب بهتری برای شماست.

با تمامی این اوصاف افرادی که داشتن یه موقیت شغلی یا اجتماعی برایشان بسیار حائز اهمیت است باید در بهترین رشته های کارشناسی ارشد تحصیل کنند و این امر لازمه آن است که با مطالعه لیست بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد بتوانند با کسب بالاترین رتبه در آزمون ارشد در برترین رشته ها تحصیل کرده و پس از دریافت مدرک ارشد در بهترین منصب های شغلی مشغول به کار شده و از درآمد بیشتری برخوردار شود. برای اطلاع از اخبار کارشناسی ارشد میتوانید روی آن کلیک کنید و برای اطلاع از لیست مهمترین منایع کارشناسی ارشد با متخصصان ما در ارشد تست در تماس باشید.

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید