آشنایی با روش های تحصیل در کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته

کارشناسی ارشد و یا فوق لیسانس

پس از دوره کارشناسی و یا لیسانس، دومین مرحله تحصیلات عالیه کارشناسی ارشد و یا همان فوق لیسانس است. برخی از دانشجویان پس از اتمام دوره کارشناسی وارد بازار کار شده و دیگر به مقاطع بالاتر برای تحصیل فکر نمی کنند. اما برخی دیگر برای داشتن موقعیت کاری و موقعیت اجتماعی بهتر برای آزمون کار شناسی ارشد تلاش می کنند که آزمون ارشد در دو روش پیوسته و ناپیوسته انجام می شود. در این میان این دانشجویان به دو دسته تقسیم می شوند برخی به ادامه رشته خود می اندیشند و برخی نیز اقدام به تغییر رشته می دهند در هر دو صورت برای قبولی در آزمون کارشناسی ارشد نیار به مطالعه لیست بهترین منابع آزمون ارشد و همچنین اطلاع از اخبار کارشناسی ارشد به صورت روزانه دارند و با توجه به اینکه منابع مختلفی در این زمینه در بازار موجود است به علت کمبود زمان باید بهترین های را انتخاب و مورد مطالعه قرار دهند تا از زمان خود به بهترین شکل استفاده کنند. برای اطلاع از بهترین منابع کارشناسی ارشد می توانید با کارشناسان ما در ارشد تست در تماس باشید.

 

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

 

مورد دیگر آن است دانشجویان میتوانند کارشناسی ارشد را به دو صورت کارشناسی ارشد پیوسته و یا کارشناسی ارشد ناپیوسته ادامه تحصیل بدهند و اما در کنکور پیوسته و پیوسته تفاوت هایی وجود دارد که داوطلبان با اطلاع از این تفاوت ها می توانند با اطمینان بیشتری در هر کدام از این دو مسیر گام بردارند و تحصیلات عالیه خود بپردازند. در این مقاله سعی داریم به معرفی آزمون کارشناسی ارشد پیوسته و آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته و همچنین تفاوت میان آنها بپردازیم با ماهمراه باشید.

کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته

 

آشنایی با آزمون کارشناسی ارشد پیوسته

همانطور که از قبل گفته شد یکی از بهترین راه ها برای رسیدن به درجات عالی تحصیلی، شرکت در آزمون کارشناسی ارشد پیوسته است. این راه مختص افرادی است که قصد دارند به صورت مسقتیم مدرک کارشناسی ارشد خود را اخذ کنند. بدین منظور شما می توانید پس از اتمام مقطع پیش دانشگاهی، در کنکور کارشناسی ارشد پیوسته شرکت کنید. طول مدت این دوره ۶ سال وبدون توقف در تحصیل است. لازم به ذکر است که برخی دانشگاه های خاص در برخی رشته های خاص فقط پذیرش دانشجو در کارشناسی ارشد پیوسته را دارند. مدت زمان مجاز برای تحصیل در این مقطع در نهایت ۷ سال می باشد و فقط از طریق کنکور سراسری می توانید در این مقطع پذیرش داشته باشید. در نتیجه افرادی که اهداف خود را در تحصیل مشخص کرده و قصد ادامه تحصیل قطعی در ارشد پیوسته را دارند باید به این نکات توجه داشته و اطلاعات کافی در زمینه دانشگاه های و رشته های خاصی که در ارشد پیوشته پذیرش دانشجو دارند را داشته باشد.

 

آشنایی با آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته

یکی دیگر از راه های ادامه تحصیل در مقطع ارشد، شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته و کسب رتبه قبولی برای ورود به دانشگاه است که تحصیل در این روش دارای یک مدت زمان وقفه است. طول مدت زمان تحصیل در روش ناپیوسته دو سال است که شرط شرکت در این آزمون دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد. فارع التحصیلان از مقطع کارشناسی برای ادامه تحصیلات عالیه خود باید در آزمون ارشد ناپیوسته شرکت کرده و با کسب رتبه قبولی به انتخاب رشته خود بپردازند. لازم به ذکر است کنکور کارشناسی ارشد ناپیوسته هر ساله در اریبهشت انجام میگیرد و تعداد زیادی از متقاضیان در آن شزکت میکنند.

 

تفاوت کنکور کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته

اگر در اول راه تحصیلات عالیه هستید در انتخاب بین ارشد پیوسته و ناپیوسته مردد هستید نیاز است که اطلاعاتی از تفاوت های بین این دو روش بدانید تا با آگاهی بیشتر بتوانید یکی از این دو روش را برای اهداف خود انتخاب کنید.

برای کارشناسی ارشد پیوسته، داوطلبان باید دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا دیپلم باشند و پس از پذیرش در دانشگاه و رشته مورد نظر موظف هستند تا حدود ۱۷۲ تا ۱۸۲ واحد را پاس کنند. برای ادامه تحصیل به این روش، داوطلبان باید در کنکور سراسری شرکت کرده و با توجه به اینکه دانشگاه های خاص در رشته های خاص در این روش پذیرش دانشجو دارند باید رتبه قبولی بالایی را کسب کنند.

اما برای تحصیل در روش کارشناسی ارشد نا پیوسته موضوع کمی متفاوت است و داوطلبان ملزم به داشتن مدرک کارشناسی هستند و برای ورود به دانشگاه باید از آزمون کارشناسی ارشد سر بلند بیرون بیایند که البته هم میتوانند به ادامه تحصیل در رشته خود بپردازند و یا اینکه به هر دلیلی تغییر رشته دهند. در هر دو صورت با توجه به رشته ای که در آن تحصیل می کنند ملزم به پاس کردن حدود ۲۸ تا ۳۲ واحد درسی می باشند. طول مدت تحصیل در این دوره ۲ سال و یا نهایت ۳ سال می باشد.

در نتیجه با توجه به مطالب بالا متوجه این موضوع می شویم که برای تحصیل در ارشد ناپیوسته یک آزمون و برای ارشد ناپیوشته دو آزمون را باید پشت سر بگذارید و منابع کنکور کارشناسی ارشد برای هرکدام متفاوت هستند.

 

 

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید