تفاوت بین شیوه آموزش محور و پژوهش محور

آشنایی با تفاوت های میان نحوه آموزش محور و پژوهش محور کارشناسی ارشد

دانشجویانی که برای قبولی در آزمون کارشناسی ارشد تلاش کرده اند و لیست بهترین منابع آزمون کارشناسی ارشد را مطالعه کرده اند، نتیجه اش قبولی در این آزمون دشوار است. همانطور که میدانید آشنایی با بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد را میتوان با یک مشاوره تخصصی میتوانید به دست آورید و اخبار کارشناسی ارشد را حداقل هفته ای یکبار دنبال کند. برای اطلاع از بهترین منایع آزمون ارشد میتوانید با مشاوران ما در ارشد تست در تماس باشید. با توجه به مطالبی که گفته شد و رعایت این مسائل در سال های اخیر شاهد رشد پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ابهاماتی در مورد ادامه تحصیل به روش آموزش محور و پژوهش محور ایجاد شده است. تفکر اشتباهی که در بین دانشجویان کارشناسی ارشد در مورد شیوه آموزش محور و پژوهش محور بوجود آمده است. اینکه به راستی تفاوت این دو شیوه چیست، و اینکه آیا دانشجویان کارشناسی ارشد به صورت آموزش محور می‌توانند در دوره دکتری پذیرفته شوند یا خیر؟ در این مقاله سعی بر آن داریم که این ابهامات را ازبین ببریم.

 

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

 

 تفاوت بین شیوه آموزش محور و پژوهش محور

در این جا سوال پیش آمده برای دانشجویان پذیرفته شده کارشناسی ارشد این است که پذیرفته شدن و ادامه تحصیل در مقطع دکتری برای دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد به روش آموزش محور تحصیل کرده اند، ممکن است؟

ابهامات بالا به یقین تا به‌ حال برای هردانشجویی که در حوزه‌ی آموزش عالی مشغول به تحصیل است، پیش‌آمده. به‌راستی تفاوت موجود بین دو شیوه‌ی مختلف موردبحث در نظام آموزش عالی کشورمان در چیست؟

خب در همین ابتدای بحث بهتر است برای روشن شدن موضوع، تفاوت این دو شیوه‌ی آموزشی – پژوهشی را از زبان دکتر حسین توکلی رئیس سازمان سنجش کشور بخوانیم.

 

شیوه آموزش محور چیست؟

برای اطلاع از نحوه تحصیل در شیوه آموزش محور باید بدانیم که این شیوه با محوریت آموزش و به‌صورت واحدهای درسی و بدون پایان ‌نامه بوده و گذراندن حداقل دو و حداکثر ۴ واحد سمینار، تحقیق و تتبع نظری الزامی است و در سایر موارد عیناً مطابق آئین‌نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته است، البته باید توجه داشت که برای فارغ‌التحصیلان این دوره هیچ ممانعتی برای ادامه تحصیل در دوره دکتری ندارند.

 

شیوه پژوهش محور‌ چیست؟

برای اطلاع از نحوه تحصیل در شیوه پژوهش محور باید بدانیم که‌ دوره‌ای با محوریت پژوهش است که دستاورد آن ارائه فناوری جدید، ارائه نظریه و ایده جدید، تولید دانش فنی، ثبت اختراع و غیره است که مشتمل بر اخذ واحدهای درسی محدود و الزام به ارائه پایان‌نامه است. ۶ تا ۱۰ واحد درسی را در این شیوه باید گذرانده شود و انتخاب هم ‌زمان واحد های پژوهشتی با واحدهای آموزشی، برای دانشجو بلا مانع است.

 

چگونگی شکل گیری این تفکر غلط در میان دانشجویان و حتی بعضی از اساتید

برای پرداختن به دلایل شکل‌گیری این تفکر بهتر است به‌صورت بنیادی قبولی در دوره‌ی دکتری تخصصی نظام آموزش عالی کشور را بررسی کنیم. برای قبولی در دوره دکتری تخصصی، دانشجویان پس از شرکت در کنکور سراسری و مجاز به انتخاب رشته شدن با توجه به رتبه‌ی قبولی خود دعوت به مصاحبه حضوری برای قبولی نهایی می­شوند.تا به اینجا مشخص شد که قبولی در دوره‌ی دکتری تخصصی به صورت دومرحله‌ای صورت می‌گیرد.

مصاحبه حضوری دلیل به وجود آمدن سوال و ابهامات بالا است. رزومه علمی و پژوهشی دانشجو تشکیل دهنده ماهیت این مصاحبه است که هر چه قوی تر باشد شانس قبولی خود را در مصاحبه افزایش میدهد. و برای روشن شدن این موضوع باید به بررسی نقاط قوت زرومه دانشجویان بپردازیم.

یک رزومه قوی برای دانشجویان متقاضی دکتری تخصصی شامل معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد، نمره‌ی زبان، مقالات علمی-پژوهشی (و پایان‌نامه) می‌باشد. دلیل اینکه پایان‌نامه در () قرارگرفته آن است که اکثر قریب به‌اتفاق دانشجویان از پایان‌نامه‌ی خود یک یا چند مقاله استخراج می­کنند که به‌نوعی عصاره مقاله است و در واقع مجموع آن مقالات همان پایان‌نامه‌ی دانشجو است.

توضیحات بالا کاملا واضح و روشن است و دلیل ایجادابهامات را مشخص میکند.

اگر بخواهیم دلیل این تفکر غلط را که دانشجویان و حتی اساتید به آن دچار هستند بدانیم این است که تصور آنها بر این است که این دانشجویان به‌جای گذراندن واحد پایان‌نامه باید واحد درس و سمینار را بگذرانند.

همان‌گونه که همه می­دانیم دانشجویان در واحد پایان‌نامه به کمک اساتید راهنمای خود به اکتشافات علمی می­پردازند و در پایان با نگارش آن اکتشافات و تجزیه‌ و تحلیل‌ های خود در قالب پایان‌ نامه‌ی کارشناسی ارشد و دفاع از آن فارغ­التحصیل می­شوند.

احتمال چاپ مقالات در صورتی بالا میرود که مرحله‌ی اکتشاف و نگارش پایان‌نامه حداقل یک مقاله و درصورتی‌که موضوع مورد بحث روی مرز علم حرکت کند و دارای موضوع جدید و مهمی باشد. ایجاد رزومه پژوهشی برای دانشجویان را میتوان همان استخراخ مقاله از پایان نامه دانست.

 

نتیجه‌گیری

با دقت در موارد گفته شده درمیابیم که این تفکر که دانشجویان کارشناسی ارشد آموزش محور برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری را ندارند کاملا بی اساس است و تنها برای تقویت رزومه علمی-پژوهشی خود باید در طول دوره‌ی کارشناسی ارشد خود، برای مورد پذیرش قرار گرفتن در مصاحبه دکتری، مقالات مختلفی را نگارش و منتشر کنند.

شرایط نگارش پایان‌نامه، دانشجویان را ملزم میکند تا به کار پژوهشی بپردازند درحالی‌ که این الزام در شیوه‌ی آموزش محور وجود ندارد. همین امر باعث برتری شیوه پژوهش محور میشود و آن دسته از دانشجویانی که قصد ادامه‌ تحصیل در مقطع دکتری تخصصی را ندارند بهتر است از شیوه‌ی آموزش محور برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد استفاده کنند.

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید