آشنایی با راه کارها و روش هایی برای رفع استرس در جلسه آزمون

 استرس در جلسه آزمون و روش هایی برای کنترل آن

استرس در جلسه هر آزمونی به خصوص آزمون ارشد تا حدی طبیعی است. ما هیچگاه نمی توانیم استرس را به صفر برسانیم. اما می توانیم استرس را مدیریت کنیم. استرس توان مغز را کاهش می‌دهد و باعث می شود داوطلب نتواند از دانسته‌های علمی خود استفاده کنند. پس لازم است با به کار بردن روش های مناسب از اثرات مضر استرس بکاهیم. هر چند که استرس در تمام دوران مطالعه و آماده سازی منابع کنکور کارشناسی ارشد همراه داوطلب هست، اما معمولا بیشترین میزان استرس در جلسه آزمون ایجاد می شود. در این نوشته درباره مدیریت و رفع استرس در جلسه آزمون صحبت می کنیم.

اولین کاری که داوطلب باید انجام دهد این است که از ۱۸ ساعت قبل از آزمون از مطالعه خودداری کند. تا ظهر روز قبل از آزمون می توان به مرور و بازخوانی مطالب درسی پرداخت. ولی بعد این زمان بهتر است هیچ مطلب درسی خوانده نشود. روز قبل از آزمون حتما به محل برگزاری آزمون مراجعه کنید تا بهترین مسیر دستیابی به این محل را بشناسید. مخصوصا اگر برای نخستین بار قرار است به این مکان بروید. دیدن محل آزمون در روز قبل می تواند در کاهش استرس روز آزمون موثر باشد. شب قبل از آزمون خواب کافی و مناسب داشته باشید (۸-۶ ساعت). روز آزمون یک ساعت زودتر از حد معمول بیدار شوید. حتما صبحانه میل کنید و زودتر از حد لازم از منزل خارج شوید، تا ترس دیر رسیدن باعث افزایش استرش شما نشود. قبل از ورود به جلسه در جمع سایر داوطلب ها در مورد آزمون و سئوالات صحبت نکنید. تا قبل از شروع آزمون چندین بار نفس عمیق بکشید. نفس عمیق می‌تواند در کاهش استرس بسیار موثر باشد. هنگام استرس سه نفس عمیق بکشید. و در فاصله هر دم و بازدم مکث داشته باشید. دم را از بینی کشیده و بازدم را از دهان خارج کنید.

در تمام مدت قبل و حین برگزاری آزمون از خودتان تصور ذهنی مثبت داشته باشید. و این که بعد از تلاش هایی که در جهت مطالعه داشته اید، به موفقیت خواهید رسید. دقّت کنید کلیه وسایل و ابزارهایی را که در آزمون مورد نیاز است همراه خود به جلسه ببرید. بعد از شروع آزمون با توجه به زمان بندی سئوالات از روش مناسبی برای مدیریت زمان استفاده کنید. توجه داشته باشید رمان پاسخگویی در همه آزمون ها محدود است و این شما هستید که باید با روش مناسب این زمان را مدیریت کنید. بهترین روش مدیریت زمان این است که برای پاسخ دادن به تمام سئوالات اصرار نداشته باشید. اصرار به پاسخ دادن به هر سئوال خود باعث افزایش استرس می شود. بهتر است برای هر درس در آزمون هدف گذاری درصدی داشته باشید. یعنی از قبل مشخص کنید که من در هر درسی به چند سئوال می توانم پاسخ دهم. و البته برای قبولی به چند سئوال باید پاسخ دهم. موقع پاسخگویی به هر درس ممکن است تعدادی از سئوالات را اصلا بلد نباشید، و برای حل بعضی از سئوالات زمان زیادتری نیاز داشته باشید. به محض برخورد با این نوع تست ها با گذاشتن علامتی از آنها عبور کنید و به سراغ تست هایی بروید که کاملا بر آنها مسلط هستید. در انتهای جلسه با توجه به زمان پس انداز شده به سئوالات برگردید و این بار فقط سراغ تست هایی بروید که برای حل آنها نیاز به زمان بیشتری دارید. این نوع پاسخگویی قطعا در افزایش روحیه و کاهش انگیزه و مدیریت زمان تاثیر زیادی دارد.

پاسخ های خود را در لحظه حل سئوال مستقیما وارد پاسخبرگ کنید، و این کار را به انتهای جلسه موکول نکنید. در تمام مدت برگزاری آزمون به پاسخبرگ سایر داوطلب ها نگاه نکنید. داوطلبی که به تمام سئوالات پاسخ می دهد لزوما از نظر علمی از شما قوی تر نیست. شاید به نمره منفی سئوالات توجه ندارد. در جلسه یک بطری آب کنارتان داشته باشید تا در صورت تشنگی از آن بنوشید. نوشیدن مرتب آب باعث کم شدن استرس می شود.

روش دیگری که میتواند استرس شما را کاهش دهد مطالعه دقیق منابع کارشناسی ارشد و داشتن یک برنامه ریزی درسی دقیق قبل از آزمون و اطلاع از آخرین اخبار کارشناسی ارشد، است. تمامی داوطلبان میتوانند برای اطلاع از لیست بهترین منابع آزمون ارشد با کارشناسان ما در ارشد تست در تماس باشند.

نوشته: محمدحسن کشفی

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

 

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید