انتخاب رشته کارشناسی ارشد

راهنمای کامل انتخاب رشته کارشناسی ارشد

اولین و مهمترین کار برای شروع فرایند انتخاب رشته کارشناسی ارشد ، دریافت دفترچه شماره ۲ یا همان دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ است. شما باید تعداد نفرات دوره های روزانه، شبانه، پیام نور، غیر انتفاعی، مجازی رشته خود را به صورت مجزا استخراج نمایید. به علاوه جمع کل ظرفیت پذیرش آزمون کارشناسی ارشد رشته مورد نظر را حساب نمایید و منابع آزمون کارشناسی ارشد هر رشته و گرایش را به صورت دقیق مطالعه کنید.

تصور اشتباهی وجود دارد که برخی از داوطلبان به گمان اینکه چون رتبه مطلوبی کسب نکرده اند باید از همان ابتدا به انتخاب دوره های شبانه، غیرانتفاعی یا مجازی روی بیاورند، بهترین و صحیحترین کار برای انتخاب رشته، انتخاب به ترتیب روزانه (از بهترین دانشگاه به بدترین دانشگاه)، شبانه (از بهترین دانشگاه به بدترین دانشگاه)، پیام نور (از بهترین دانشگاه به بدترین دانشگاه)، غیر انتفاعی (از بهترین دانشگاه به بدترین دانشگاه)، مجازی (از بهترین دانشگاه به بدترین دانشگاه ) است. در این مقاله دلایل آنها را شرح خواهیم داد.

 

 تعیین الویت ها در انتخاب رشته

بدون توجه به اینکه چه رتبه ای کسب کرده اید بهتر است مراحل مقابل را رعایت کنید: ابتدا کد رشته های روزانه را به ترتیب علاقه به دانشگاهی که دارید، انتخاب کنید، سپس کد رشته های شبانه را انتخاب کنید، سپس کدرشته های پیام نور ، سپس به سراغ کد رشته های غیر انتفاعی بروید، و در نهایت کد رشته های مجازی را انتخاب کنید. حالا چرا باید بدین طریق عمل کنید؟ چون ممکن است رتبه های قبل از شما به دلایل خاص: متاهل بودن، شاغل بودن،…. امکان انتخاب کدرشته های روزانه ی شهری غیر از شهر خود را نداشته باشند و ناچاراً شبانه شهر خود را به روزانه شهرهای دیگر ترجیح دهند و به لحاظ مالی هم مشکلی نداشته باشند. بنابراین اگر شما از همان ابتدا شبانه ها را انتخاب کنید، فرصت قبولی در روزانه را از دست خواهید داد. به عبارت دیگر، ممکن است فردی به دلیل شرایط کاری و مشکلات سفر و جابجایی مجبور باشد، فقط و فقط کدرشته روزانه و شبانه شهر خودش را انتخاب کند که این یک مورد خاص، محسوب می شود.

 

چهار معیار اصلی انتخاب رشته

 

چهار معیار در انتخاب رشته، وجود دارد که درجه اهمیت و الویت هر یک از این معیارها برای افراد مختلف، متفاوت است.

با توجه به شریط و علاقه مندی های تان باید بسجنید که کدامیک برای شما الویت دارد:

 

 1. اعتبار علمی دانشگاه محل تحصیل.
 2. نزدیکی به محل زندگی شما .
 3. وجود امکانات رفاهی و خوابگاه.
 4. موقعیت های کاری آینده.

 

خانم ها مخصوصا اگر خاندار باشند علاقه ای به درس خواندن در شهری غیر از شهر خودتان ندارند، آقانی که شاغل هستندو ممکن است ادامهتحصیل در شهر دیگر مشکلاتی برای شغلشان ایجاد کند. افرادی هستند که وابستگی شدید به خانوده و شهر دارند  الویت دوم (نزدیکی به محل زندگی شما)، از همه با اهمیت تر است و سایر الویتها را تحت تاثیر قرار می دهد و به تبع آن روی انتخاب ها و تعیین الویت انتخاب رشته شما، اثر می گذارد. بنابراین برای یک دانشجوی مشهدی که این الویت، برایش در درجه اهمیت است، احتمالا انتخاب روزانه مشهد و شبانه مشهد، …. در الویت خواهد بود.

 

مسئله دیگری که در این شرایط مطرح میشود این است که آیا این شخص توان مالی برای پرداخت شهریه را دارد. اگر این توان مالی را دارد و برایش مشکلی پیش نمی آید، می تواند شبانه شهر خودش را قبل از روزانه دیگر شهرها بزند. اما اگر مشکل مالی برایش ایجاد خواهد شد، ناچارا الویت انتخاب های روزانه، بر الویت دانشگاه های شبانه نزدیک محل زندگی، برتری می یابد.

در نتیجه درمیابیم که من و مشاوران تحصیلی دیگر نمیتوانیم به صورت دقیق برای شما انختاب رشته کنیم زیرا هر کس شرایط خاص خودش را دارد. راهنمایی های ارائه شده هم بیشتر به جهت هدایت فکری شما، در جهت صحیح می باشد .

فاصله مکانی و بعد مسافت عامل دیگری است که انتخاب های شما را تحت تاثیر قرار میدهد ممکن است شخصی برایش اهمیت نداشته باشد، در کدام شهر قبول شود. در این صورت بهتر است این شخص، از بهترین دانشگاه روزانه مورد علاقه اش شروع کند و به بدترین دانشگاه روزانه (البته توجه به شرایط و نظر خودش بدترین دانشگاه روزانه) ختم نماید.

 

برای مقایسه عامل سوم بین دانشگاه های مختلف، مطالب مربوطه را از « امکانات رفاهی و خوابگاه »  در رابطه با دفترچه استخراج نمایید تا با دید مناسب تری نسبت به انتخاب شهری غیر از شهر خودتان، اقدام کنید.

 

در نهایت به بررسی معیار چهارم یا همان « موقعیت های کاری آینده » میپردازیم. شاید در این رابطه، شهر تهران برتری محسوسی نسبت به بقیه شهرها داشته باشد. در عین حال، رشته شما و پتانسیل های صنعتی و سخت افزاری یک شهر خاص (برای آن رشته) هم می تواند موثر باشد. به عبارتی، این به معنای عدم وجود موقعیتهای کاری در شهرهای دیگر نیست. اما تهران، موقعیت هایی دارد که نسبت به بقیه شهرها برجسته تر است. اکثر همایشهای مهم علمی و ملی در شهر تهران برگزار می شود این مورد برای یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی، بسیار هائز اهمیت است . ساکن بودن اکثر ناشران تخصصی ، در تهران و دردسترس بودن به منابع مورد نیاز در دوره کارشناسی ارشد، و نداشتن محمدودیت در این موارد یکی از مهمترین دلایل اهیمت شهر تهران است. اکثر اعلامیه های استخدامی، کارآموزی و … برای ساکنین تهران اعلام می شود. اکثر سازمان های با اهمیت در تهران هستند. برخی از دانشگاه های شهر تهران، به نسبت سایر شهرها دارای اساتیدی جوانتر و به روزتر هستند. تمامی این موارد تحصیل در تهران را راحتتر و به همان اندازه قبولی در دانشگاه های تهران را مشکل تر میکند.

 

با توجه به تمامی گفته های بالا به این نتیجه میرسیم که احتمالا اگر کسی الویت چهارم برایش از الویت های دیگر مهمتر است، باید بداند که در این رابطه، تهران برتری محسوسی نسبت به سایر شهرها دارد . هر چند گفتم این یک تجویز کلی برای تمام رشته ها نیست و هر رشته با توجه به پتانسیلهایی که دارد ممکن است در شهری دیگر، موقعیت مناسب تری داشته باشد. آنچه هم بیان شد، جنبه های کلی انتخاب یک شهر ایده آل برای یافتن موقعیت های شغلی بهتر و مناسب کلان شهر ها است.

 

برای داشتن سرعت و دقت بیشتر در انتخاب رشته پیش نویس فرم انتخاب رشته کارشناسی ارشد اینترنتی را پرینت بگیرید و قبل از انتخاب رشته اینترنتی، کد رشته ها را وارد نمایید و کد رشته ها را در سایت سنجش وارد نمایید. به علاوه می توانید یک کپی از انتخابهای خود را به همراه داشته باشید و قبل از انتخاب رشته اینترنتی، به دانشگا ههای مورد نظر خود مراجعه کنید و از دانشجویان تحصیلات تکمیلی در رابطه با الویتهای انتخابی تان مشورت بگیرید. برای آن که بتوانید انتخاب صحیح  ومناسب تری داشته باشید بهتر است از وضعیت گروه مورد نظر، دانشگاه مورد نظر،…. از دانشجویان قدیمی تر سوال کنید و از موضوعات مورد علاقه اساتید آگاه شوید و با جوّ  آن گروه و دانشکده، آشنایی نسبی پیدا کنید.

 

اینکه بیان شد از موضوعات مورد علاقه اساتید از طریق دانشجویان تحصیلات تکمیلی آگاه شوید، بدین علت است که شاید موضوعی که شما برای پایان نامه می خواهید انتخاب کنید، مورد علاقه اساتید آن گروه خاص نباشد و برایتان مشکلاتی ایجاد شود. هر چند معمولا دانشجویان دوره کارشناسی تا قبل از ورود به دوره ارشد، اطلاع کافی برای انتخاب موضوع مورد نظر پایان نامه ندارند و پس از ورود به دوره ارشد، به انتخاب دست خواهند زد . در عین حال شاید دوستانی پیدا شوند که از همان دوره کارشناسی علاقمندی های موضوعی مشخصی را دنبال می کنند.

 

یادآوری خیلی مهم : نظر به اینکه بر اساس نمره کل محاسبه شده برای هر یک از داوطلبان، گزینش علمی انجام می گیرد، لذا ترتیب تقدم یا تاخر کدهای محل تحصیل انتخابی توسط داوطلب ،هیچگونه تاثیر یا امتیازی در گزینش نهایی نخواهد داشت و منحصرا تقدم کد محل تحصیل، نشانگر ترتیب علاقه داوطلب، به تحصیل در محل مربوط می باشد.

آسنایی با بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد ۹۸

با توجه به تمامی نکات بالا قبل از آزمون و انتخاب رشته کارشناسی ارشد باید بهترین منابع را دردسترس داشته باشید. مشاوران تحصیلی ما سعی بر آن داشته اند تا بهترین منابع آزمون ارشد ۹۸  را در تمامی گروه های آزمایشی و رشته های آن ها در اختیار تمامی کسانی که میخواهند در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهند، را قرار دهند. قابل ذکر است قبل از ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد میتوانید نسبت به تعیین رشته خود از راهنمایی های مشاوران ما نیز بهرمند شوید.

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

ایمان کرامتی

ایمان کرامتی سلام خدمت شما، ایمان هستم مدیر و موسس آیکاوب، بیش از 6 سال هست تو حوزه وب هستم و در کنار وبلاگ نویسی و طراحی سایت و همچنین برنامه نویسی اندروید در زمینه شبکه و دوربین های مداربسته نیز فعالیت دارم. خوشحال میشم اگه سوالی داشته باشید با بنده مطرح کنید.

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید