دیگر روش های مطالعه منابع آزمون کارشناسی ارشد مدیریت

دیگر روش ها برای مطالعه منابع آزمون ارشد مدیریت

پیرو مقاله قبل که درباره روش های صحیح برای مطالعه منابع آزمون ارشد رشته مدیریت صحبت کردیم در این مقاله نیز به ادامه آن میپردازیم تا بتوانیم شما را برای قبولی در این آزمون مهم و با اهیمت یاری رسانیم. و همچنین کارشناسان ما میتوانند بهترین منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته مدیریت را به شما معرفی و در این راه کمکی بزرگ برای شما داشته باشند. در این میان باید همیشه اخبار کارشناسی ارشد را دنبال کنید و در این زمینه به روز باشید.

 

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

 

گرایش‌های کم ظرفیت و پرطرفدار

اگر بخواهیم گرایش ها را از لحاظ فشردگی تقسیم بندی کنیم میتوان دو دسته برای آنها تعریف کرد. به علت نوپایی و ظرفیت پذیرش کم، رقابت بیشتری را نظارگر هستیم. در این گرایش داوطلبی با رتبه ۱۷۰  چندان امیدی به قبولی در روزانه و شبانه ندارد و باید در دوره‌های غیرانتفاعی و مجازی شرکت کند. کیفیت مطالعه منابع آزمون کارشناسی ارشد در این رشته بسیار هائز اهمیت است.

داوطلبین گرایش‌های بازرگانی، IT و صنعتی تا رتبه ۹۰۰ هم ممکن است در تهران قبول شود، ولی حجم داوطلب در این گرایش‌ها زیاد است. یعنی اگر در گرایش بازرگانی ۱۲۲ هزار نفر داوطلب وجود دارد، گرایش مالی تنها هزار شرکت کننده دارد.

تقریبا همه‌ی گرایش‌ها از نظر نسبت تعداد داوطلب به ظرفیت پذیرش، یکسان هستند، ولی استرسی که داوطلبین مالی به دلیل ظرفیت کم پذیرش تحمل می‌کنند، از داوطلبین بقیه‌ی رشته‌ها بیشتر است. پس باید بسیار با حواس جمع و توجه به این نکات در این مسیر قدم بگذارند.

 

درس تحقیق در عملیات ؛ با اهمیت و استراتژیک

یکی از سه درس مهم و استراتژیک کنکور مدیریت، درس تحقیق در عملیات است. به عنوان مثال یک داوطلب با این که دو درس ریاضی و زبان را سفید گذاشته بود، به واسطه پاسخ به ۸۷ درصد از سوالات درس تحقیق در عملیات، توانست رتبه ۱۲ کنکور را از آن خود کند. دریکی دیگر از موارد که رتبه ۲۲ کنکور ۹۱ را به دست آورده بود با این که زبان را منفی چهار زده بود، به دلیل اینکه درصد درس‌های پژوهش عملیاتی و تحقیق در عملیات را ۹۵ زده بود، توانست این رتبه خوب را کسب کند.

از ویژگی های درس تحقیق در عملیات درسی، گستردگی کم ولی پیچیدگی‌های زیاد است. به دلیل نکات و فرمول‌های زیاد این درس، در کتاب های آموزشی خیلی به آن پرداخته نشده است و همین موضوع باعث شده این درس برای داوطلبین مشکل ساز شود. افرادی که بتوانند این فرمول ها و نکات را فراگیرند، و به ۹۰ درصد سوالات در کنکور جواب دهند، تقریبا خیال شان برای زیر ۱۰۰ شدن رتبه‌شان راحت است. تحقیق در عملیات جزو دروس گرایش‌های صنعتی، بازرگانی و فناوری اطلاعات (IT) است که در بالابردن تراز داوطلبین هم بسیار موثر است.

نکته قابل توجه این است که در هر سه گرایش صنعتی، بازرگانی و IT سوالات درس تحقیق در عملیات یکسان است و  تاثیر آن درس هم در هر سه به یک صورت است.

 

اهمین درس تولید؛ ساده اما گسترده

از مجموعه دروس تخصصی گرایش‌های صنعتی و فناوری اطلاعات درس مدیریت تولید است؛ هرچند اهمیت درس مدیریت تولید در گرایش صنعتی نسبت به IT بیشتر است.

از نظر گستردگی درس مدیریت تولید بسیار وسیع  است و دارای ۱۶ سرفصل است. اما این نکته را در نظر داشته باشبد که از لحاظ فرمول، نکته و سادگی سوال، از تحقیق در عملیات بسیار روان تر و آسان تر است.

 

دروس زبان و ریاضی را دست کم نگیرید

جنس دروس زبان و ریاضی نیز مشابه درس تحقیق در عملیات هستند. به این دلیل که بیشتر داوطلبان در این سه درس مشکل دارند و اگر داوطلبان بتوانند حتی روی یکی از این سه درس کار کنند، تقریبا خیال‌شان از بقیه دروس راحت می‌شود. این دروس را به اصطلاح دروس رتبه بیار کنکور کارشناسی ارشد نام گذاری کرده اند.

اهیمت دروسی مانند اقتصاد، تئوری مدیریت، مدیریت تولید، مدیریت بازاریابی و مدیریت مالی نیز بسیار زیاد است و درس‌های مهمی به شمار می‌روند. هرچند هر سال سبک سوالاتی که برای هرکدام طرح می‌شود، متفاوت است، ولی داوطلبین در این دروس دچار مشکل خاصی نمی‌شوند. ضعف و نقت قوت اصلی هر داوطلبین در همین سه درس زبان، ریاضی و تحقیق مشخص میشود.

 

عمومی بودن سوالات درس زبان

زبان تخصصی در رشته مدیریت دارای سه متن است که از هر متن بین چهار تا شش سوال طرح می‌شود. داوطلبین در پاسخ به سوالات زبان باید توجه داشته باشند که نیازی به دانش تخصصی مدیریت ندارند و متون به صورت عمومی طرح می‌شوند. به این دلیل که حدود نیمی از داوطلبینی که در آزمون مدیریت شرکت می‌کنند، لیسانس مدیریت ندارند.

به طور تقریبی درصد داوطلبین در زبان تخصصی بیشتر از زبان عمومی می‌شود؛ به دلیل اینکه حدود سه سال است که فرمت سوالات زبان عمومی کنکور ارشد تغییر کرده و دیگر از کتاب‌هایی مثل ۵۰۴ کمتر تست واژگان (vocabulary) طرح می‌شود. به همین دلیل بخش زبان عمومی که شامل لغت و گرامر می‌شود برای داوطلبین سخت شده و بخش متون راحت‌تر است.

در درس زبان توجه داشته باشید که حتما روی «متن زدن» کار کنند و زمانی که شروع به خواندن لغت میکنید، توجه به  Reading را در دستور کار خود قرار دهید.

 

آگاهی از کنکور کارشناسی 

یکی از مسائلی که توصیه میشود این است که از نحوه برگزاری آزمون کارشناسی ارشد و زمان برگزاری و حتی رفرنس های آن آکاهی داشته باشید و سپس با یک برنامه ریزی مناسب برای مطالعه جلو بروید.

 

شناخت نسبت به سبک شخصی خود

دومین مسئله توصیه شده این است که داوطلب‌ها بعد از این‌که در چندماه اول یک‌دور همه‌ی درس‌ها را خواندند، نسبت به  سبک خود شناخت داشته باشند. مثلا اگر فردی از تیرماه شروع به مطالعه می‌کند، اوخر شهریور و یا اوایل مهرماه به شناخت سبک خود پی ببرد. تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهم مانند رتبه ۸ کنکور همه‌ی درس‌ها را در یک سطح بزنم؟ یا می‌خواهم مثل رتبه ۱۲، دو درس را بالا و دو درس را پایین بزنم؟

سپس شروع به پاسخ به سوالات کند، باید در سه چهار ماه باقی‌مانده تا کنکور، روی سبکی که در نظر گرفته‌ایم کار کنیم و به آن حد که برای خود در نظر گرفته ایم برسیم.

گاهی مشاهده شده بعضی داوطلبان یک‌ماه مانده به کنکور هنوز نمی‌دانند می‌خواهند به چند درصد از سوالات ریاضی یا سایر درس‌ها جواب دهد. این بزرگ‌ترین ضعف یک داوطلب کنکور مدیریت است که در زمان کوتاه باقی مانده به کنکور هنوز نمی‌داند چگونه می‌خواهد به درس‌های مختلف جواب دهد.

 

ایجاد تغییر در برخی 

بوجود آمدن تغییر منابع آزمون ارشد رشته مدیریت، تنها ممکن است در دروس حفظی، آن‌هم به طور خاص در زبان و تئوری مدیریت رخ دهد. ولی دروس محاسباتی آزمون مدیریت، رفرنس خاصی ندارد و نگرانی برای داوطلبان در این موضوع وجود ندارد البته تا زمانی که سبک خود را مشخص نکرده‌ایم، به طور قطع نمی‌توان منابع را مشخص کرد. یعنی بر اساس سبک‌های مختلف، منابع و کیفیت خواندن هر منبع نیز فرق می‌کند. پس به این نتیجه میرسیم که تعیین کردن سبک برای برنامه ریزی و انتخاب و مطالعه بهترین منابع آزمون کارشناسی ارشد مدیریت نقش مهمی ایفا میکند.

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید