معرفی شرایط شرکت در آزمون کارشناسی ارشد

درباره شرکت در آزمون کارشناسی ارشد بیشتر بدانیم

آزمون کارشناسی ارشد یکی از آزمون هایی است که برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی  مهم و ضروری است و از اهمیت بالایی برخوردار است. معمولا داوطلبان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سعی بر آن دارند تا با مطالعه بهترین منابع آزمون ارشد بالاترین رتبه را در این آزمون به دست بیاورند و برای این امر باید همیشه از اخبار کارشناسی ارشد نیز مطلع باشند. برای اطلاع از لیست بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد میتوانید با کارشناسان ما در ارشد تست در تماس باشید.

داوطلبان برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد نیاز دارند تا برخی شرایط و ضوابط آشنایی داشته باشند که در این مقاله به برخی از مهمترین آنها پرداخته ایم.

 

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

 

آشنایی با شرایط عمومی و اختصاصی شرکت در آزمون

دارا بودن یک سری شرایط و ضوابط برای داوطلبان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ضروری است تا توانند و امکان حضور در این مقطع را پیدا کنند. بر همین مبنا اعتقاد به یکی از ادیان مطرح در قانون اساسی کشور، عدم احراز ملتزم نبودن نسبت به احکام عملی اسلام، عدم احراز عناد نسبت به جمهوری اسلامی ایران، نداشتن سابقه عضویت در ساواک و فراماسونری، عدم احراز  فساد اخلاقی و انجام ندادن اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی، از شرایط عمومی ورود به این آزمون است که داشتن آنها ضرورت دارد.

دارا بودن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد یا اشتغال به تحصیل در سال آخر دوره کارشناسی است که مدرک مورد تائید شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم یا بهداشت باشد، طلاب حوزه علمیه با گذراندن دوره سطح ۲ برای شرکت در گروه امتحانی علوم انسانی، فارغ التحصیلان سال ۸۶ به بعد با داشتن معدل بالای ۱۲  از جمله مهمترین ضوابط اختصاصی برای شرکت در آزمون محسوب می شود.

یکی از شرایطی که مخصوص داوطلبان مرد است مربوط به مقررات وظیفه عمومی همچون دارا بودن کارت پایان خدمت، دارا بودن کارت معافیت دائم هوشمند یا دارا بودن برگ آماده به خدمت بدون غیبت را تهیه کنند زیرا که افرادی که مشمول خدمت سربازی هستند و غیبتی برای آنها ثبت شده باشد مجاز به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی ارشد نمی باشند.

در ارتباط با داوطلبان اتباع خارجی نیز باید این مسئله را بیان کنیم که این افراد با دارا بودن برگه اقامت قانونی مجاز به شرکت در آزمون هستند  و حتی در صورت پذیرش در دوره های روزانه موظف به پرداخت شهریه تحصیلی طبق مصوبه هیئت امنای دانشگاه ها هستند که معمولا ۸۰ درصد شهریه دوره های نوبت دوم است.

 

مراحل آزمون سراسری کارشناسی ارشد

هر داوطلب براساس علاقه حداکثر در ۲ کد رشته امتحانی (اصلی و شناور) اجازه نام نویسی دارند که ۶۳ کد رشته امتحانی شناور برای داوطلبان در نظر گرفته شده است. هزینه در نظر گرفته شده برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ۴۵۰ هزار ریال است و داوطلبان برای شرکت در رشته های شناور  باید مبلغ ۱۳۸ هزار ریال علاوه بر مبلغ اولیه بپردازند همچنین برای شرکت در رشته های تحصیلی دانشگاه های پیام نور و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی ۴۵۰ هزار ریال هم باید بپردازند و ۹۰ کد رشته دانشگاه غیرانتفاعی در نظر گرفته شده است. نکته قابل توجه آن که آزمون های ورودی مربوط به کارشناسی ارشد ناپیوسته امسال منحصرا در داخل کشور برگزار خواهد شد.

 

آشنایی با شرایط  برگزاری آزمون و انتخاب رشته

برای این آزمون یه برنامه ریزی  زمانی در نظر گرفته شده است که طبق همان زمان بندی برگزار خواهید شد و در ارتباط با سطح سوالات نیز باید گفت که، سطح سوالات بر حسب برنامه های مصوب شورای عالی برنامه ریزی است که در این بین برخی از رشته ها دارای ۲ مرحله آزمون تئوری و عملی هستند که در برخی از رشته ها دارای آزمون عملی، با توجه به ظرفیت پذیرش و نوع موسسات پذیرنده دانشجو در این رشته ها در دفترچه راهنمای انتخاب رشته مشخص و اطلاع رسانی خواهد شد.

در نهایت برای اعلام پذیرفته شدگان و گزینش نهایی براساس نمره کل حاصل از ۸۰ درصد آزمون و  ۲۰ درصد معدل دوره کارشناسی انجام خواهد شد و داوطلبانی پذیرفته خواهند شد که بتوانند نمره لازم را بین داوطلبان کسب کرده باشند. آزمون سراسری امسال و در این دوره در پنج گروه آزمایشی علوم انسانی، علوم دامپزشکی، هنر، کشاورزی و منابع طبیعی و  فنی و مهندسی برگزار خواهد شد.

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید