شرایط و ضوابط شرکت در آزمون کارشناسی ارشد

شرایط عمومی ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ۹۸

 

برای شرکت و ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد ۹۸، کلیه داوطلبان میباست دارای شرابط عمومی زیر باشند:

 

الف ) معتقد بودن به دین اسلام یا یکی از ادیان آسمانی دیگر .

ب ) عدم احراز ملتزم نبودن نسبت به احکام عملی اسلام ( انجام دادن واجبات و پرهیز کردن از محرمات ) .

تبصره : اقلیت های دینی ( ادیان رسمی ) مندرج در قانون اساسی از این شرط مستثنی هستند ، به شرط آنکه متجاهر به نقض احکام اسلامی نباشند .

ج ) عدم احراز عناد نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران .

تبصره : در صورتی که داوطلب سابقه عناد با نظام جمهوری اسلامی داشته ، باید تغییر نظر او احراز شود .

د ) نداشتن سابقه عضویت در ساواک و فراماسونری و اعقاب آنها .

ه ) عدم احراز فساد اخلاقی .

و ) عدم اشتهار به ارتکاب اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی در طول تحصیل یا زمان اشتغال .

 

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۸

 

شرایطی که بالا گفته شد شرایط عمومی برای شرکت در تمامی آزمون ها میباشد و اما شرایط اصلی و اختصاصی برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد رشته های امتحانی گروه علوم انسانی ، علوم پایه ، فنی و مهندسی ، کشاورزی ، هنر و دامپزشکی داشتن مدرک کارشناسی مورد تایید وزارت علوم یا وزارت بهداشت می باشد . در این میان متقاضیانی وجود دارند که از نظر وضعیت تحصیل در شرایط و موقعیت های متفاوتی قرار داشته و همین موضوع محدودیت ها و یا ممنوعیت هایی را برای آنها در دفترچه آزمون کارشناسی ارشد آورده است. در این جا به شرح بند های مختلف شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ میپردازیم:

 

 

۱ – داوطلبانی که دارای مدرک کارشناسی ( لیسانس ) یا کارشناسی ارشد ( فوق لیسانس یا دکترای حرفه ای ) مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت هستند ، مجاز به ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ می باشند . هم چنین دانشجویان سال آخر کارشناسی که تا ۳۱ شهریور ماه ۹۸ فارغ التحصیل می شوند فرصت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ را خواهند داشت .

قوانین و تبصره های تصویب شده برای این دسته از د اوطلبان وجود دارد که شامل بند های زیر است :

 

-دانشجویان در حال تحصیل مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد در صورت تمایل به ثبت نام و شرکت در آزمون می بایست تا پایان مهلت مقرر ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ از تحصیل انصراف قطعی دهند در غیر این صورت قبولی نهایی آن ها لغو خواهد شد .

 

-فارغ التحصیلان و دانشجویان رشته های گروه پزشکی قبل از اقدام به ثبت نام می بایست وضعیت طرح خود را مشخص کرده و از نظر وزارت بهداشت منعی برای ثبت نام نداشته باشند .

 

-موافقت نامه کتبی و بدون قید و شرط از وزارت آموزش و پرورش برای فارغ التحصیلان رشته های دبیری قبل از ثبت نام الزامی ست و تا زمان ثبت نام در دانشگاه محل قبولی، باید آن را نزد خود نگه دارند . این داوطلبان در صورت قبولی در زمان اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد باید مجددا به وزارت آموزش و پرورش تعهد خدمت بسپارند .

 

-حق ثبت نام برای دارندگان مدارک تحصیلی معادل در صورتی است که حائز شرایط ” آیین نامه شرکت دارندگان مدارک معادل و غیر رسمی در آزمون های ورودی مقاطع بالاتر ” باشند. آن دسته از داوطلبان دارای مدرک معادل که قبل از تاریخ ابلاغ مصوبه شورای انقلاب فرهنگی ( ۳ / ۹ / ۱۳۷۷ ) در دوره های معادل پذیرفته شده اند در شمول این مصوبه قرار نمی گیرند .

 

-بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی کلیه دارندگان مدرک معادل ضمن خدمت فرهنگیان که طی سال های ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۱ به دوره های مذکور راه یافته اند از تسهیلات مصوبه مربوطه برای ادامه تحصیل در مقاطع رسمی بالاتر برخوردار می شوند .

 

-داشتن موافقت کتبی و بدون قید و شرط محل کار برای داوطلبان شاغل در وزارتخانه ها ، سازمان ها و نهادهای دولتی مبنی بر ادامه تحصیل دریافت الزامی ست. آن را باید نزد خود نگه دارند .

 

۲ – فارغ التحصیلان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی معتبر خارجی که به مدرک آن ها عنوان معادل تعلق گرفته مجاز به ثبت نام در این آزمون می باشند . این داوطلبان در صورتی که در این آزمون پذیرفته شده و حداقل ۸۰ درصد نمره حد نصاب گزینش آزاد در سهمیه آزاد را کسب نمایند ( غیر از رشته محل های بورسیه و سایر سهمیه ها ) عنوان معادل از مدرک آن ها حذف شده و مجاز به ادامه تحصیل خواهند بود .

 

۳ – فضلا و طلاب حوزه های علمیه که دوره سطح ۲ را گذرانده اند و یا تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۸ فارغ التحصیل می شوند منحصرا می توانند در هر یک از کد رشته های امتحانی گروه علوم انسانی ثبت نام و در آزمون آن رشته شرکت نمایند .

 

۴ – افراد پذیرفته شده نهایی دوره های روزانه کنکور کارشناسی ارشد ۹۷ حتی در صورت عدم ثبت نام در دانشگاه محل قبولی یا انصراف قطعی از رشته قبولی ، مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ نمی باشند ( مگر این که به سازمان سنجش درخواست لغو محرومیت داده و تاییدیه آن را قبل از ثبت نام دریافت کرده باشند ) . و باید یک سال برای شرکت در آزمون صبر کنند. اما پذیرفته شدگان سایر دوره ها اعم از شبانه ، نیمه حضوری ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، پردیس خودگردان و دوره های مجازی از این شرط مستثنی هستند .

 

۵ – دارا بودن معدل حداقل ۱۲ برای داوطلبانی که بعد از تاریخ ۳۱ شهریور ۸۶ فارغ التحصیل شده اند.

 

۶ – تعهد خدمت برای پذیرفته شدگان دوره روزانه برابر مدت تحصیل دوره کارشناسی ارشد.

در صورتی که این داوطلبان جزو شاغلان وزارتخانه ها ، سازمان ها و نهادهای دولتی باشند می بایست برابر طول مدت تحصیل خود در زمان ثبت نام به وزارتخانه ، سازمان و یا نهاد دولتی مربوط تعهد خدمت بسپارند .

 

۷ – وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به هیچ یک از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد بورس تحصیلی اعطاء نمی نماید .

 

۸ – واجدین شرایط بهرمندی از صندوق رفاه دانشجویان چنان چه قصد ادامه تحصیل در مقطع تحصیلی بالاتر را داشته باشند می توانند با سپردن تضمین کافی به صندوق های مذکور ، انجام تعهد خود را به بعد از اتمام مقطع تحصیلی جدید موکول نمایند .

در صورتی که این دسته از فارغ التحصیلان بعد از اشتغال و کسب درآمد نسبت به پرداخت اقساط خود اقدامی انجام نداده باشند مشمول تسهیلات این بند نبوده و می بایست قبل از ثبت نام در مقطع تحصیلی جدید با صندوق رفاه دانشجویان تسویه نمایند. و مراحل استعلام آن را انجام دهند.

 

سایر شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۸

آقایان داوطلب با دانلود دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد ۹۸ می توانند شرایط خاص مربوط به نظام وظیفه ، شرایط و ضوابط ثبت نام اتباع خارجی و شرایط استفاه از تسهیلات و سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ برای تمامی داوطلبان را که در بخش های مجزایی به آن پرداخته شده مطالعه نمایند .

 

با توجه به این که امسال نیز ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۸ با ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری ۹۸ ادغام شده و دفترچه جدایی تحت عنوان دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۸ منتشر نمی شود متقاضیان رشته محل های دانشگاه آزاد نیز ملزم به رعایت این قوانین بوده و شرایط ثبت نام کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۸ مشابه شرایط فوق الذکر می باشد. و منابع آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری و آزاد یکی میباشند.

 

شرکت در آزمون کارشناسی ارشد برای داوطلبان سال گذشته نیز که از رشته محل قبولی خود رضایتی نداشته و از آخرین فرصت خود در مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد و تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۷ استفاده کرده و نتیجه قابل قبولی در اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۹۷ و اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۷ کسب نکرده اند، در صورت داشتن شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ بالا مانع است.

 

مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی ارشد تست آماده بررسی شرایط شما در زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ بوده و از طریق سیستم مشاوره تحصیلی تلفنی سنجش و دانش ثبت نام شما را در سایت ثبت نام کارشناسی ارشد ۹۸ انجام می دهند و همچنین شما را در انتخاب بهترین منابع آزمون ارشد ۹۸ تمامی گروه ها راهنمایی میکند.

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

ایمان کرامتی

ایمان کرامتی سلام خدمت شما، ایمان هستم مدیر و موسس آیکاوب، بیش از 6 سال هست تو حوزه وب هستم و در کنار وبلاگ نویسی و طراحی سایت و همچنین برنامه نویسی اندروید در زمینه شبکه و دوربین های مداربسته نیز فعالیت دارم. خوشحال میشم اگه سوالی داشته باشید با بنده مطرح کنید.

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید