اهمیت شرکت در آزمون های آزمایشی قبل از آزمون اصلی

اهمیت شرکت در آزمون های آزمایشی

شرکت در آزمون آزمایشی برای داوطلب کنکور یک انتخاب نیست. بلکه یک الزام و یک ابزار بسیار ضروری برای کسب موفقیت در کنکور است. چرا آزمون آزمایشی می تواند این قدر مهم باشد؟ علت این امر در واقع همان شکل ظاهری و نوع خاص آزمون کنکور است که قرار است داوطلب در آن شرکت کند. کنکور آزمونی است تستی چهارگزینه ای با احتساب نمره منفی برای پاسخ های اشتباه و نیز فرصت محدود برای پاسخگویی به سوالات هر درس. این ویژگی ها به نظر بدیهی و ساده می آید. اما جالب است بدانید علت عمده عدم نتیجه گیری اکثر داوطلب ها در کنکور عدم شناخت این ویژگی ها و یا بی توجهی به آنهاست. این عدم توجه باعث می شود که اکثر رفتارهای مطالعاتی داوطلب و تلاش های او برای آمادگی و کسب موفقیت در کنکور بی نتیجه و بی اثر باشد. واضح است که برای شرکت در آزمونی چهارگزینه ای مانند کنکور باید مطالعه خود را از حالت تشریحی و کنفرانسی به حالت تستی در آوریم. و برای کاهش نمره منفی باید تسلط خود را بر مباحثی که می خوانیم، افزایش دهیم و نیز به جزئیات مطرح شده در مباحث توجه بیشتری کنیم.

برای مدیریت زمان در جلسه کنکور باید سرعت عمل بالا در خواندن سوال، در نوشتن راه حل و در پاسخگویی داشته باشیم. اینها همه زمانی به دست می آید که داوطلب در برنامه آماده سازی خود دائما و به طور جدی در یک دوره آزمون های برنامه ای و آزمایشی شرکت کند. صرفا مطالعه زیاد و حل مساله و خواندن و حفظ کردن و توضیح دادن مطالب به صورت تشریحی نمی تواند به داوطلب قدرت تست زنی بالا بدهد. به همین سبب هم می بینیم که خیلی از داوطلب ها با داشتن معدل بالا، نمرات بالا در درس ها، حتی ساعات مطالعه زیاد منابع آزمون ارشد و حفظ مطالب درسی متاسفانه در کنکور نتیجه ای متناسب با این تلاش ها نمی گیرند. اهمیت شرکت در آزمون آزمایشی در این است که شما تمام رفتارها و برنامه های مطالعاتی خود را براساس کسب مهارت در تست زدن و کسب درصد بالاتر تنظیم می کنید. پس از همان روز اول شروع مطالعه باید با نیت شرکت در آزمون آزمایشی مطالعه خود را شروع کنید، از همان ابتدا باید برای رسیدن به نظم مطالعاتی و رعایت صحیح تعادل های مطالعاتی برنامه درسی خود را منطبق با برنامه بودجه بندی آزمون های آزمایشی تنظیم کنید. از همان ابتدا و در طی ماه های پیش از کنکور و در هفته های پایانی پیش از کنکور باید به طور منظم و بدون غیبت در آزمون ها شرکت کنید. و با ارزیابی از نتایج کسب شده در آزمون بازده مطالعاتی خود را محاسبه کرده و جهت افزایش این بازده هدف گذاری نمایید. در واقع هدف شما از شرکت در آزمون آزمایشی تنها تخمین رتبه و تراز نیست. بلکه آزمون به شما برنامه منسجم و ابزار اندازه گیری بازده مطالعه و نیز توان یادگیری تستی مطالب را می دهد. داوطلب باید با شرکت در آزمون های آزمایشی متعدد  مهارت های برگزاری موفق آزمون را یاد بگیرد و تمرین کند. این مهارت ها در حین مطالعه به دست نمی آید. شرکت متوالی و متعدد در آزمون ها این مهارت ها را که شامل مدیریت زمان، ترتیب پاسخگویی به سوالات، کاهش نمره منفی، مدیریت مواجهه با سوالات شک دار، آشنایی با تیپ های مختلف تست ها، شناسایی الگوی تستی مطالب درسی و ……. را به شما یاد می دهد. شما در آزمون های آزمایشی این مهارت ها را تمرین می کنید تا در کنکور به درستی و به راحتی آنها را اجرا کنید. مورد مهم دیگری که در این ارتباط می توانیم به آن اشاره کنیم رعایت مساله مهم “مرور” است.

می دانید که حتی باهوش ترین و متمرکزترین افراد در حین مطالعه مدتی بعد از گذشت زمان مطالب خوانده شده را فراموش می کنند. با توجه به حجم درس ها و مباحث و نیز تنوع آنها معمولا داوطلب ها برنامه جامعی برای مرور مطالب خوانده شده ندارند. به همین سبب بعد از مدتی که از مطالعه درس ها و منابع کنکور کارشناسی ارشد می گذرد منوجه می شوند که هیچ کدام یا بخشی عمده ای از آموخته ها را به یاد نمی آورند. به ویژه در هفته های پایانی که این پدیده خود باعث استرس و اضطراب بیشتر می شود. پایبندی به شرکت در آزمون های آزمایشی و نیز عمل به برنامه های آزمون های جامع به شما این کمک را می کند که مرور و بازیابی مطالب خوانده شده را انجام دهید.

پس آزمون آزمایشی در کیفیت بخشی به مطالعه نیز می تواند موثر باشد. البته واضح است که تخمین درصد و تراز و رتبه و نیز آشنایی به شرایط فزیزیکی و محیطی جلسه کنکور هم از اهداف جانبی شرکت در آزمون های آزمایشی است. که این مساله هم در موفقیت شما بسیار مهم و موثر است. با دانستن این موارد اکنون می توانیم بفهمیم چرا شرکت در آزمون آزمایشی  یک ضرورت است نه یک انتخاب.

نوشته: سیدمحمدحسن کشفی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با متخصصان و در این زمینه ها و همچنین اطلاع از اخبار کارشناسی ارشد و آشنایی با منابع کارشناسی ارشد در تمامی رشته ها میتوانید با متخصصان ما در ارشد تست در تماس باشید.

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

 

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید