آشنایی با شیوه آموزش محور در کارشناسی ارشد

آشنایی با شیوه آموزش محور در دوره کارشناسی ارشد

همانطور که میدانید و در مطالب قبلی نیز گفته شد تحصیل در دوره کارشناسی ارشد به دو صورت آموزش محور و پروژه محور انجام می پذیرد. در اینجا ما میخواهیم به شرح روش آموزش محور و نحوه تغییر روش از پروژه محور به آموزش محور بپردازیم. نخست باید بدانید که در این شیوه ، تحصیل با محوریت آموزش و به صورت واحد های درسی آموزشی و تئوری هستند و در نهایت به جای پایان نامه حدود ۶ تا ۱۰ واحد درسی به دانشجو تعلق میگیرد. در این روش گذراندن حداقل دو و حداکثر ۴ واحد سمینار، تحقیق و تتبع نظری الزامی است و در سایر موارد عیناً مطابق آئین‌نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته است. برخلاف تصور عمومی برای تمامی فارغ التحصیلان روش آموزش محور برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری هیچ منعی وجود ندارد.

بازار کار و موقعیت های شغلی برای فارغ التحصیلان روش آموزش محور پس از دریافت مدرک، بیشتر در مراکز آموزشی مانند آموزش و پرورش ، فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی است که میتوانند در این مراکز به تدریس بپردازند  و نقش موثری در روند آموزشی کشور داشته باشند.

همانطور که گفته شد فارغ التحصیلان در دوره آموزش محور از لحاظ قانونی و مطابق با آیین نامه، مشکلی برای ورود به دوره دکتری ندارند اما مسئله ای که در این میان وجود دارد این است که داوران مصاحبه دکتری اهمیت زیادی برای مقالات و پایان نامه های دانشجویان قائل هستند و در حقیقت نحوه عملکرد دانشجو را در کیفیت علمی پایان نامه و مقالات مربوط به دانشجو بررسی میکنند و این موردی است که تاثیر زیادی در نمره قبولی مصاحبه دکتری دارد. به همین جهت پیشنهاد ما برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری چه در داخل و چه در خارج از کشور را دارند، این است که به هیچ وجه این روش تحصیل را انتخاب نکنند.

با توجه به موارد گفته شده درباره شیوه آموزش محور، گاهی پیش می آید افرادی در رشته هایی مانند گروه کامپیوتر که شیوه پروژه محور را انتخاب کرده و تمایل به تغییر شیوه به آموزش محور را دارند. در این صورت باید به نکاتی که در زیر به شرح آن پرداخته ایم توجه کنند تا بتوانند به صورت اصولی این کار را انجام دهند.

 

 طبق ماده ۲۵ آیین نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد؛

چنانچه دانشجویی تمام واحدهای آموزشی  دوره را با میانگین کل حداقل ۱۴ گذرانده باشد ولی نتواند یا نخواهد از پایان نامه خود دفاع کند باید در مدت مجاز تحصیلی، معادل تعداد واحد پایان نامه و طبق نظر گروه آموزشی، واحد یا واحدهای درسی مرتبط با رشته تحصیلی را اخذ و میانگین کل حداقل ۱۴ بگذراند تا در دوره مذکور به شیوه آموزشی دانش آموخته شود. نوع شیوه دانش آموختگی در دانشنامه قید می شود.

نکاتی که در زمان تغییر روش باید موردتوجه قرار بگیرد عبارتند از :

نکته یک : 

اولین شرط برای تغییر شیوه آموزش محور آن است که باید توانسته باشد تمام واحد های آموزشی خود را با میانگین کل حداقل ۱۴ پاس کرده باشد.

نکته دو:

توجه داشته باشید که درس پایان نامه از ریز نمرات دانشجو حذف نمی شود؛ اگر برای دفاع پایان نامه مشکلی وجود داشته باشد، ۶ واحد درسی اخذ می شود و پایان نامه ناتمام باقی می ماند. در ضمن فرم های تغییر وضعیت به آموزش محور باید توسط دانشجو و استاد راهنما تایید و امضا شود، بنابراین انتخاب استاد راهنما و هماهنگی با ایشان ضروری می باشد. این فرم باید حداقل ۵ روز قبل از حذف و اضافه  به گروه تحویل داده شود تا برای تعیین دروس جایگزین، در شورای گروه و آموزش مطرح شده و دروس توسط گروه آموزشی مربوطه اخذ شود. برای دریافت فرم در پایین صفحه اصلی سایت دانشگاه به قسمت دانلودها مراجعه کرده، تمامی امضاهای لازم را گرفته و سپس برای تحویل فرم ذکر شده به گروه اقدام کنید.

نکته سه:

توجه به این نکته ضروری است که دروسی که قرار است به جای پایان نامه گرفته شود نباید توسط خود دانشجو انتخاب و در سیستم ثبت شود و این کار باید توسط گروه برای دانشجو انجام و ثبت شود.

نکته چهارم:

مطابق با بند هایی که در فرم تغییر وجود دارد و با توجه به اینکه بعد از تحویل فرم به گروه امکان بازگشت وجود ندارد ، دانشجو باید تمام جوانب این تغییر را در نظر بگیرد و بعد اقدام به پر کردن فرم بگیرد.

نکته پنجم:

همانطور که در ترم های معمول هزینه شهریه اول ترم اعلام می شود و باید اول ترم پرداخت شود، پس از تغییر شیوه نیز به همان صورت باید انجام بپذیرد تا سیستم برای انتخاب واحد های جایگزین باز شود تا گروه بتواند دروس را اخذ نماید. در غیر این صورت تمامی مسئولیت عدم انتخاب واحد به عهده خود دانشجو می باشد. به علاوه دانشجو باید دروس انتخاب شده توسط گروه را حتما چک کند و در صورتی که تا ۱۰ روز پس از حذف و اضافه، دروس مربوط به آموزش محور در سیستم ثبت نشده باشد اقدام به پیگیری آن از گروه آموزشی خود کند تا مشکل هر چه زودتر حل شود.

نکته ششم:

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد طبق آیین نامه، ۴ ترم فرصت تحصیل دارند و پس از آن می توانند با مجوز کمیسیون موارد خاص (تا ۲ ترم اضافه تر) ادامه تحصیل دهند که در ابتدای هر ترم با مراجعه به قسمت تحصیلات تکمیلی دانشگاه و ارائه مدارک لازم، پرونده ایشان برای اخذ مجوز ادامه تحصیل به کمیسیون ارسال می شود. تا زمانی که نتیجه کمیسیون به دانشگاه اعلام نشود، دروس دانشجو در سیستم ثبت نمی شود و فقط درس های تعیین شده از سوی شورای گروه را باید از طریق گروه آموزشی مربوطه پیگیر باشند تا بتوانند در کلاسها شرکت کنند. به محض اعلام نتیجه کمیسیون و انجام مراحل مالی(باز شدن سیستم) دروس توسط گروه در سیستم ثبت می شود.

نکته هفتم:

هنگامی که دانشجو اقدام به تغییر روش می کند باید در تمامی مراحل آن پیگیر و حواس جمع باشد زیرا مسئولیت  تمامی مراحل به عهده خود دانشجو می باشد و به وجود آمدن هر گونه مشکلی از قبیل :نقص مدارک سنوات، عدم ثبت دروس به دلیل نقص فرم ها و مدارک، عدم ثبت دروس به دلیل پرداخت نشدن شهریه اولیه و بدهی و … بر دوش دانشجو است و به شخصه باید به آنها رسیدگی کند.

تمامی این موراد گفته شده زمانی ضرورت پیدا می کند که دانشجو با تلاش و کوشش بسیار و برنامه ریزی تحصیلی بتواند بهترین راه را برای مطالعه منابع کنکور کارشناسی ارشد پیدا کنند و در این مسیر نیاز به مشاوره با افراد متخصص در این زمینه و مطلع بودن از تمام اخبار کارشناسی ارشد دارند. مشاوران ما در ارشد تست راهنمای خوبی برای شما عزیزان باشند.

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید