ماجرای اعتراض داوطلبان به نتایج کارشناسی ارشد؛

ماجرای اعتراض داوطلبان به نتایج کارشناسی ارشد؛ از روند اعمال سهمیه‌ها تا راهکار حل موضوع

گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، فاطمه سامعی، کنکور کارشناسی ارشد سال ۹۸ حاشیه ساز شده و موضوع سهمیه ایثارگران در کنکور امسال به چالشی برای داوطلبان سهمیه آزاد تبدیل شده است.

برخی داوطلبان کنکور امسال که رتبه های بالا کسب‌ کرده‌اند می‌گویند با وجود کسب رتبه مورد نیاز اما در رشته‌‌‌های مربوطه قبول شده‌اند و داوطلبان سهمیه‌ای جای آنها را در صندلی‌های دانشگاه‌ها گرفته‌اند.

آنها می‌گویند در حالی که تغییر محسوسی در ظرفیت‌ دانشگاه‌ها ایجاد نشده اما بین محل قبولی داوطلبان کنکور سال ۹۸ با سال‌های گذشته اختلاف فاحشی وجود دارد و بخش زیادی از ظرفیت به سهمیه‌ ۲۵ درصدی ایثارگران، ۵ درصدی ایثارگران و استعداد‌ درخشان اختصاص داده شده است، بیش از ۱۰ هزار داوطلب کنکور اعتراض خود را به نتایج نهایی و انواع سهمیه در کنکور ارشد ۹۸ در سامانه فارس من هم ثبت کرده‌اند که جزئیات گفته‌های این دسته از داوطلبان در این کمپین قابل مشاهده است.

برخی معتقدند تغییر قانون مربوط به سهمیه ایثارگران منجر به افزایش ظرفیت پذیرش برای دارندگان سهمیه ایثارگران شده و در نتیجه سهمیه داوطلبان آزاد نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

ماجرا مربوط به ماده ۹۰ قانون برنامه ششم توسعه است که در این ماده سهمیه مربوط به ایثارگران در کنکور دچار تغییراتی شده است.

با عبور تعداد امضاهای این کمپین از ۱۰ هزار امضا، خبرنگاران خبرگزاری فارس موظف به پیگیری و مطالبه این سوژه از نمایندگان مجلس شده‌اند و تاکنون هم در چندین خبر و مصاحبه این مطالب پیگیری شده است.

در این باره با اصغر سلیمی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی که نظراتی درباره موضوع سهمیه‌ها در کنکور دارد به گفت‌وگو نشستیم و سوالات داوطلبان کنکور ارشد را با این نماینده مردم در مجلس مطرح کرده‌ایم.

 این اعتراض‌ها در کنکور کارشناسی ارشد امسال از کجا ناشی می‌شود؟

سلیمی: ماجرای اعتراض‌های امسال درباره سهمیه مربوط به ایثارگران است که باید در نظر داشت در گذشته هم سهمیه‌ای برای رزمندگان وجود داشت که ۴۰ درصد بود و در حال حاضر این سهمیه به ۳۰ درصد کاهش یافته است.

سهمیه فعلی ۳۰ درصدی به دو بخش سهمیه ۲۵ درصدی و سهمیه ۵ درصدی تقسیم می‌شود؛ سهمیه ۲۵ درصدی متعلق به جانبازان بالای ۲۵ درصد جانبازی، آزادگان و فرزندان این دسته از جانبازان، فرزندان آزادگان و فرزندان شهدا است و سهمیه ۵ درصدی متعلق به همسران و فرزندان جانبازان کمتر از ۲۵ درصد جانبازی و همسران و فرزندان آنها و ایثارگرانی است که حداقل به مدت ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه داشته‌اند.

در اصلاحیه قانون سهمیه ایثارگان، شرایط به نوعی تغییر کرد که اگر سهمیه ۲۵ درصدی از واجدان شرایط مربوطه پر نشد، مشمولان سهمیه ۵ درصدی از ظرفیت باقی مانده آن استفاده کنند که این تغییرات، نتایج کنکور را نسبت به سال‌های قبل تغییر داده است.

همچنان که در تبصره ماده ۹۰ قانون برنامه ششم توسعه آمده: «در صورتی که سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران مشمولان ماده (۷۰) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران تکمیل نشود و ۵ درصد سهمیه اختصاصی جانبازان زیر ۲۵ درصد، همسران و فرزندان آنها، فرزندان و همسران رزمندگان با ۶ ماه حضور در جبهه، پاسخگوی متقاضیان نباشد دولت مکلف است مانده ظرفیت خالی ۲۵ درصد ایثارگران را مازاد بر ۵ درصد به مشمولان سهمیه ۵ درصدی اختصاص دهد.»

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید