معرفی روش هایی برای مطالعه منابع آزمون ارشد مجموعه مدیریت

روش هایی برای مطالعه آزمون کارشناسی ارشد رشته مجموعه مدیریت

 

اگر بخواهیم یکی از پر طرفدار ترین رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد را معرفی کنیم میتوان از رشته مجموعه مدیریت نام برد. همین امر باعث سخت تر شدن کار برای متقاضیان ین رشته شده است. با این حال کمک گرفتن از یک مشاور خوب برای معرفی منابع آزمون کارشناسی ارشد مجموعه مدیریت می‌تواند این کار سخت را شدنی کند. در این مقاله نکات مهمی درباره چگونگی درس خواندن برای کارشناسی ارشد مدیریت اشاره شده است.

 

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

 

متفاوت بودن رشته مدیریت با همه‌ی رشته‌ها

مهاجر پذیر بودن این رشته یکی از تفاوت های عمده آن با دیگر رشته هاست. از سال ۱۳۸۶ تا به حال، دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی، علوم پایه، زبان انگلیسی و … علاقه زیادی به رشته مدیریت پیدا کرده‌اند. به طوری که در حاضر به طور تقریبی ۵۰ درصد از داوطلبین کارشناسی ارشد مدیریت، مدرک کارشناسی‌شان مدیریت نیست. در آمار قبولی هم وضعیت همین گونه است. این ذات رشته مدیریت است که تفاوت آن را با سایر رشته ها نمایان میکند.

 

درس متفاوت با سوالات متفاوت

شائبه ای که تفاوت رشته مدیریت با سایر رشته‌ها، برای برخی بوجود آورده این است که دانشجوهای غیرمدیریتی چگونه می‌توانند در دروس این رشته موفقیت کسب کنند و در یک پروسه شش یا هفت ماهه رتبه های بالا را به دست بیاورند.

نوع طراحی سوال رشته مجموعه مدیریت یکی از عوامل مهم تفاوت های این رشته با سایر رشته هاست. به طور مثال طراحان سوال مهندسی کنکور برق با این دید سوالات را طراحی می‌کنند که تقریبا ۹۵ درصد داوطلبین کنکور لیسانس برق دارند و به همین دلیل، سوالات بیشتر حالت مفهومی دارند و به دوره لیسانس دانشجو بر می گردد. در حالی که در کنکور ارشد مدیریت، طراح  با علم به اینکه بالای ۵۰ درصد داوطلب ها از رشته‌های غیرمدیریت هستند، در زمان طراحی سوال این نکته را قابل اهیمت میداند؛ بر همین اساس دانشجوهای غیرمدیریتی هم می توانند در کنکور مدیریت شرکت کنند.

ذهنیت داوطلبین رشته مدیریت نباید این باشد که از آن چیزی که در لیسانس خوانده‌اند سوال طراحی می شود؛ واقعیت این است که اگر چنین چیزی بود قطعا داوطلبان مهاجر به رشته مدیریت نمی توانستند در کنکور موفقیتی کسب کنند.

 

۹ گرایش در ۱ رشته

مجموعه مدیریت دارای ۹ گرایش است. گرایش‌های از قبیل:

بازرگانی، صنعتی، مالی، فناوری اطلاعات، دولتی، کارآفرینی، تکنولوژی، منابع انسانی و نشر.

پر طرفدار ترین گرایش‌های در میان آنها، بازرگانی و صنعتی است که تعداد داوطلبین بیشتری نسبت به سایر گرایش های مدیریتی دارند و البته تعداد پذیرش هم در این گرایشها بالاتر است.

 

وجود رقابت‌های فشرده

با توجه به رقابت فشرده‌ای که در کنکور مدیریت وجود دارد سوالات خیلی پیچیده نیستند و سطح متوسطی دارند. ولی از نظر رقابت، رقابت بسیار فشرده ای وجود دارد.

نکته ای که باید به آن دقت بیشتری داشته باشید، کسی که رتبه‌اش ۵۳ است، مانیگین درصدهایش ۳۸ است و رتبه ۹۶، میانگین‌اش ۳۸.۱ یعنی یک دهم بالاتر است. علت این است که این فرد میانگین ۳۸ را با درس هایی ساخته که تراز بالاتری داشته‌اند و آن فردی که رتبه‌اش ۹۶ شده است، این میانگین را با درس‌های با تراز پایین ساخته است.

معنایی که از این نکته برداشت میشود این است که آزمون کارشناسی مدیریت در عین ساده بودن، به شدت رقابتی است. شاید در هیچ رشته‌ای شاهد این موضوع نباشیم اختلاف یک دهم باعث شود که ۶۰ نفر در رتبه‌های ۳۲ تا ۹۶ ـ یعنی رتبه‌های خوب کنکور ـ در بازه‌ای باشند. در این حالت هرچه رتبه‌ها به سمت ۳۰۰ و ۴۰۰ می‌رود، فشردگی نیز بیش‌تر می‌شود؛ یعنی شاید در درصد یک دهم، صدنفر قرار بگیرند.

 

مطالعه منابع آزمون کارشناسی ارشد مجموعه مدیریت در تیر ماه

تیر ماه برای شروع مطالعه‌ی درس‌ها و منابع آزمون کارشناسی ارشد مجموعه مدیریت، به نحوی که داوطلب برای کسب رتبه تک‌رقمی خیال‌اش راحت باشد، دیرترین زمان است. دلیل آن هم این است که رقابت هر چند سخت نیست، ولی هوشمندانه است. یعنی ما باید بدانیم در کنکور چه می‌خواهیم و برای رسیدن به این نقطه و تجزیه و تحلیل آن باید زمان داشته باشیم. کسی که از تیرماه شروع می‌کند تقریبا هفت ماه برای کنکور وقت دارد و برای رشته مدیریت این زمان بسیار کم است.

 

رقابت به سبک هوشمندانه

تصور اشتباهی در کنکور مدیریت وجود دارد این است که معمولا دانشجویان از روشی برای مطالعه استفاده میکنند که برای فردی دیگر موفقت آمیز بوده است. در صورتی که هر کسی باید روش خاص خودش را بریا مطالعه انتخاب کند.

هرکسی سبک و سلیقه‌ای برای رسیدن به رتبه‌ی خوب در نظر می‌گیرد که هوشمندانه بودن این رقابت را نشان میدهد. در این حالت هرکسی با مشاوره و استفاده از کسانی که در این کنکور شرکت کرده‌اند باید به این نکته برسد که با توجه به شرایط خودشان چگونه درس بخوانند.در سال ۱۳۹۱ در گرایش مدیریت بازرگانی احسان نوری‌فر رتبه ۸ و علی صالحی  رتبه ۱۲ را کسب کردند. در حال حاضر هر دو دانشجوی مدیریت بازرگانی بین‌الملل دانشگاه شهید بهشتی هستند. احسان نوری‌فر در کنکور سال ۹۱،  میانگین همه‌ی درس‌هایش ۵۰ بود و دو درس را هم ۴۰ درصد زده بود. اما علی صالحی در کنکور دو درس را تقریبا سفید گذاشته بود؛ یعنی درس زبان را یک درصد و درس ریاضی را سه درصد زده بود. دو درس بسیار حیاتی که شاید خیلی‌ها فکر کنند چون ریاضی و زبان‌شان ضعیف است نمی‌توانند در کنکور موفق شوند. با این حال وی ۸۷ درصد درس تحقیق در عملیات را و  ۹۰ درصد درس مدیریت بازاریابی را در کنکور پاسخ داده بود. یعنی این داوطلب با سبکی مخالف سبک احسان نوری‌فر در کنکور توانسته رتبه‌ی مناسبی را بدست آورد.

 

شرکت در کلاس‌های آمادگی

شرکت در چند کلاس آمادگی آزمون کارشناسی ارشد مدیریت برای دانشجویان الزامی است. چون سبک طراحی تست در رشته مدیریت با تمام رشته‌ها متفاوت است و رقابت فشرده‌ای هم وجود دارد. در تعدادی از دروس که تم تست ‌محور و نکته‌ محور بودن‌شان نسبت به سایر دروس بالاتر است بخاطر وجود رقابت سنگین و زمان کوتاه ، توصیه میشود شرکت در کلاس‌های آمادگی به دانشجوها را حتما جدی بگیرند.

هزینه‌ای که برای این کلاس‌ها خرج می‌شود، هزینه‌ی آینده خود دانشجوست. اگر فردی تفاوت هزینه‌های دانشگاه‌های روزانه و شبانه را در نظر بگیرد، متوجه خواهد شد این هزینه‌ی اولیه چقدر به نفع‌اش است.

البته نیازی نیست دانشجو در تمام کلاس‌ها شرکت کند؛ چون هم وقت وی صرف می‌شود و هم این‌که خودباوری خود را از دست داده و خود را تسلیم کلاس می‌کند. مطالعه بهترین منابع آزمون کارشناسی ارشد مجموعه مدیریت در بسیاری از دروس کمک بزرگی برای آنها میباشد که مشاوران دکترا تست دز این زمینه میتوانند کمک حال تمامی داشنجویان باشند.

در این مقاله به روش هایی برای مطالعه کنکور مدیریت پرداختیم که البته روش های بیشتری نیز وجود دارد که در مقاله بعدی به آنها اشاره خواهیم کرد.

همراه ما باشید.

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید