معرفی رشته مدیریت و گرایش های آن

معرفی گرایش های رشته مدیریت

همانطور که میدانید رشته مدیریت بخاطر باراز کار و موقعیت های شغلی بسیاری که در جامعه وجود دارد، طرفداران زیادی دارد و بسیاری از دانشجویان فارغ التحصیل از کارشناسی به سمت گرایش های مدیریت کشیده می شوند در نتیجه برای قبولی در آزمون کارشناسی ارشد باید به مطالعه منابع آزمون ارشد بپردازند و از اخبار کارشناسی ارشد نیز غافل نباشند. در این بین افرادی موفق به کسب بهترین رتبه در کنکور ارشد می شوند که لیست بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد را در اختیار داشته و به مطالعه آنها بپردازند. برای اطلاع از مناسب ترین منابع کنکور ارشد میتوانید با مشاوران ما در ارشد تست در تماس باشید. گرایش های رشته مدیریت در کشور ما بسیار متعدد است که از آن جمله مهمترین آنها مدیریت بازرگانی، صنعتی، دولتی، جهانگردی، بیمه، بیمه اکو، امور گمرکی و امور بانکی هستند و همچنین از شاخه های تخصصی تری مثل مدیریت کمیسریای دریایی یا اداره امور بیمارستان‌ها نام برد. در این مقاله به معرفی تعدادی از گرایش های رشته مدیریت پرداخته ایم. 

 

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

 

 مدیریت بازرگانی

هر فردی در طول تحصیل خود در دوره کارشناسی ارشد گرایش مدیریت بازرگانی در سمت یک مدیر تحصیل کرده توانایی تفکیک امور تجاری را دارد و اداره این امور را به طور کامل در دست دارد و در تمامی برهه های زمانی با استفاده از قدرت خلاقیت خویش توانایی  ایجاد بازار جدید، ارائه خدمات متنوع و تازه، ابداع روشهای جدید در عرضه و توزیع، کارآفرین را داراست. یک فارغ التحصیل مدیریت بازرگانی باید بتواند برای کالاهای موجود، بازار جدیدی پیدا کرده یا روشهای مطلوب توزیع را در سیستم دولتی طراحی کند. به دلیل اینکه امروز یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کشور ما رساندن محصولات کشاورزی مثل برنج، چای و مرکبات به بازار و به دست مصرف کننده است، هر فردی در این زمینه بتواند موفق باشد به مدیر قابل تری تبدیل خواهد شد. 

 

مدیریت صنعتی

وظیفه یک فردی که به عنوان کارشناس مدیریت صنعتی وارد یک واحد صنعتی می شود این است که مسئولیت نیروی انسانی را برعهده بگیرد. در هر واحد صنعتی ضروری است تا وی بتواند با استفاده از دانش خویش، مشارکت، مهارت و انگیزه نیروی انسانی واحد صنعتی مورد نظر را افزایش دهد. یکی از بزرگترین مشکلات و عدم موفقیت در صنایع ما این است که بسیاری از افرادی که صاحب این مسئولیت هستند در این امر فاقد تخصص لازم هستند و در رشته مدیریت صنعتی تحصیل نکرده اند. مدیریت صنعتی دارای سه بعد اصلی فنی و تکنیکی، بعد مالی و بعد رفتاری و اجتماعی می باشد. در رشته مهندسی صنایع دانشجویان بیشتر به مطالعه بعد فنی و تکنیکی صنایع می پردازند اما رشته مدیریت صنعتی به دو بعد مالی و رفتاری صنایع تاکید بیشتری شده است و به همین خاطر فارغ التحصیلان رشته مدیریت صنعتی در این سمت موفقیت بیشتری کسب می کنند

 

مدیریت دولتی

در تشکیلات دولتی وظایف پنجگانه ای وجود دارد. دانشجویانی که در رشته مدیریت دولتی تحصیل تحصیل می کنند در زمان فارغ التحصیل شده اند باید توانایی آن را داشته باشند که این وظایف پنجگانه را به نحو احسن در سازمانها و تشکیلات دولتی کشور انجام دهند. 

 •  برنامه ریزی و اجرای آن. 
 •  سازمان دهی یا تقسیم وظایف بین کارکنان یک سازمان به نحوی که با تقسیم کار بتوا ند مهارت پرسنل خود را در پرداختن به کارهای جزئی افزایش دهد. 
 • عملیات امور استخدامی یا کارگزینی کارکنان جدید.
 • هدایت و راهبری.
 •  نظارت و کنترل.

 

مدیریت جهانگردی

صنعت جهانگردی نیاز به توسعه و تقویت دارد که لازمه این راه جمع آوری اطلاعات در زمینه های اقتصادی، اجتماعی، جغرافیایی و فرهنگی کشور است. این امر باعث می شود توانایی شناسایی امکانات موجود و همچنین مسائل و مشکلاتی که در راه این صنعت بالا برود و سپس بر اساس تحقیقات موجود، یک برنامه ریزی دقیق و عملی داشت. و البته چنین کاری تنها به یاری مدیرانی کارآمد و متخصص در صنعت جهانگردی امکان پذیر است. تخصصی که در شاخه مدیریت جهانگردی آموزش داده می شود. در نتیجه در نهایت فارغ التحصیلان این رشته باید توانایی تشخیص آن را داشته باشند که چه نوع جهانگردی را جذب کند؟ چگونه جذب کند؟ و چگونه بازارهای جهانگردی جدیدی برای جذب توریست ایجاد نماید؟ کسانی که بتوانند در این زمینه ها خلاقیت داشته باشند حتما مدیر خوبی در جهانگردی خواهند شد.

 

مدیریت بیمه

وظایف که دانشجویان مدیریت بیمه فرا می گیرند عبارتند از نحوه اداره سازمانهای بیمه و چگونگی رفتار با بیمه گذاره. این کار ها باعث می شود تا آنها  ترغیب و تشویق به بیمه گذاری شوند. همچنین دانشجویان درباره انواع فعالیت های بیمه مثل بیمه عمر، ماشین، خدمات درمانی و غیره اطلاعات لازم را کسب کرده و چگونگی فعالیت در این زمینه ها را براساس پایه و مبانی مدیریتی فرا می گیرند.

 

    آینده علمی و شغلی رشته تحصیلی بیمه عبارتند از:

 • اخذ نمایندگی بیمه یا شرکت نمایندگی بیمه
 • کارگزار بیمه
 • بازاریاب بیمه
 •  کار در شرکت‌های بیمه (دولتی و خصوصی)
 •  کار در بیمه مرکزی ایران یا پژوهشکده بیمه مرکزی یا وزارت اقتصاد در معاونت بانک و بیمه 

 

مدیریت بیمه اکو

این گرایش از مدیریت دارای یک دانشکده تخصصی است که در ایران تاسیس شده است داوطلبان علاقه مند به این رشته از بین کشور های عضو پیمان منطقه ای اکو انتخاب می شوند. در این گرایش موضوعات مختلف مدیریتی، اقتصادی، حقوقی، حسابداری و تجاری آموزش داده می شود و دانشجویان درباره ی نقش بیمه در ایجاد امنیت سرمایه گذاری و امنیت اقتصادی و رفاهی جامعه مطالعه می کنند. از تفاوت های عمده این رشته با مدیریت بیمه آن است که دروس بیمه اکو تماما به زبان انگلیسی است به همین دلیل از میان انبوهی از پذیرفته شدگان که معمولا ده برابر ظرفیت دانشکده هستند، افرادی که تسلط بیشتری به زبان انگلیسی دارند برای ادامه تحصیل در این دانشکده انتخاب می شوند. همچنین در این گرایش به قوانین حقوق بین‌الملل و تجارت بین‌الملل توجه بیشتری می شود.

 

مدیریت امور گمرکی

خدمتی که در تجارت جهانی ارائه می شود گمرک نام دارد که گرایش مدیریت امور گمرکی نیز بخشی از مدیریت تجارتی وبازرگانی را دربر می گیرد که در آن نحوه بررسی کالاهای وارداتی و صادراتی و نحوه تنظیم اظهارنامه ها و چگونگی ایجاد تعرفه های مالیاتی آموزش داده می شود. همچنین دانشجویان چگونگی شناسایی کالا های ممنوعه و غیر ممنوعه را بر اساس سیاست اقتصادی کشور،آموزش می بینند.

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

 1. توسط مریم دبیری

  ممنون از مطالب مفیدتون، خیلی به روز و دقیق بود، تماس گرفتم با شماره تلفنتون و برخلاف خیلی از پاسخگوهای مجموعه های دیگه ، خیلی با حوصله و خوب جوابگو بودند ، به محض اینکه پول دستم بیاد مجموعه پیشنهادیتون رو می خرم

 2. لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید