نکات کلیدی پایان نامه کارشناسی ارشد

نکاتی برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

به همان اندازه که قبل از کنکور کارشناسی ارشد، به دنبال منابع آزمون کارشناسی ارشد هستیم، پس از قبولی و تحصیل در رشته مورد نظر به مرحله ای به نام ارائه پایان نامه میرسیم که بسیار مهم و حیاتی است.

نخستین گام برای شروع انجام یک تحقیق و پایان نامه انتخاب موضوع است. برای بهتر انجام شدن این امر ویژگی هایی وجود دارد که مهمترین آنها تازگی و بدیع بودن موضوع است همین ویژگی  باعث شده است تا همیشه دانشجویان در انتخاب موضوع دچار مشکل شوند و نبود بانک اطلاعاتی جامع در این زمینه نیز مشکل را دو چندان نموده است.

وجود مشکلات جدی در این پایگاه ها  باعث بوجود آمدن سردرگمی در انتخاب موضوع برای اکثر دانشجویان شده است. در این بین نقش خبرگان و فارغ التحصیلان رشته های مرتبط آشنا با موضوعات مختلف در راهنمایی و مشاوره انتخاب موضوع بسیار حیاتی است. اصولا هنگام نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد خود می توانید دو رویکرد مختلف را اتخاذ کنید. شما می توانید توصیفی یا انتقادی باشید. هر دو رویکرد ممکن است تحلیلی باشد، و در غیر اینصورت شکل و نقش بسیار متفاوتی خواهند داشت.

 

نکته ای که شاید زیاد مورد توجه داشنجویان قرار نمیگیرد این است که پایان نامه باید هم توصیفی و هم انتقادی باشد و کلید موفقیت در نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد پی بردن به تعادل درست بین آنها است. متاسفانه مرز دقیق و مشخصی در این زمینه وجود ندارد و ایجاد تعادل مناسب به میزان زیادی به سوالات تحقیق و رشته تحصیلی شما بستگی دارد. به علت عدم وجود یک فرمول کلی و یک راه حل جامع، قضاوت نهایی بر عهده شماست اما به خاطر داشته باشید که انتخاب روش مناسب اهمیت بسیاری دارد زیرا تاثیری مستقیم بر ارزیابی پایان نامه کارشناسی ارشد شما خواهد داشت .

 

آگاهی از معنای انتقادی بودن و شناخت نقش هایی که این دو مولفه ایفا می کنند، شما را در یافتن تعادل و توازن مورد نیاز یاری می رساند. هدف اصلی عناصر توصیفی پایان نامه، ارائه مطالب مبتنی بر واقعیت است که برای بخش انتقادی ضرورت دارد.

برای درک بهتر میتوان گفت نقش آن، توصیف نوع دیدگاه نسبت به مشاهده و درک جهان است. بنابراین، شامل اطلاعات مبتنی بر واقعیت و نیز توصیف ادعاها یا نظرات مفسران دیگر است. به عبارت دیگر، بخش های توصیفی پایان نامه شما محتوای لازم برای تحلیل  های انتقادی را فراهم می  آورد. یک قاعده سرانگشتی خوب بر این اصل استوار است که میزان مطالب توصیفی باید به اندازه  ای باشد که مباحث انتقادی پایان نامه برای مخاطب قابل درک شود.

 

در بخش انتقادی پایان نامه باید مطالب و مباحثی مطرح شود که خواننده پاسخ به سوالات تحقیق را بپذیرد. ذهنیت همیشگی از انتقاد شامل منفی بافی یا گشتن به  دنبال ایراد و اشکال است اما این بخش پایان نامه باید شامل ارزیابی  های دقیقی باشد که نقاط قوت و ضعف موضوع مورد بررسی را پوشش دهد.و در روند بهبود آن موضوع پیش برود.

رویکرد انتقادی شما در هنگام تحلیل کار مفسران دیگر و طرح ریزی استدلال خود بسیار کار مهمی است و تاثیر بسیاری دارد. شیوه ساده درک معنی انتقادی بودن این است : عناصر توصیفی چیستی، محل، زمان و چگونگی را توضیح می دهد عناصر انتقادی چرایی را شرح می دهد. در کل انتقاد در روند بهبود موضاعات باید مطرح شود.

 

انجام پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به منظور این است که دانشجو با انجام پژوهش علمی آشنا شود بدین منظور لازم است علاوه بر اشراف کلی برنحوه نگارش متن پایان نامه باید نکاتی در مورد نوع انجام پایان نامه و چهار چوب بندی پایان نامه فرا گرفت دراین موارد مشاوره با کارشناسان میتواند کار شما را آسانتر و حتی روش های بهتری را به شما نشان دهد.

 

محتوی پایان نامه باید از منطق خاصی پیروی کند و پیوستگی بین فصول آن باید چشمگیر باشد.تکراری نبودن مطالب از مسائلی است که توجه خواننده پایان نامهرا بسیار زیاد به خودش جلب میکند و حتی از نظر دیکته و دستور زبان نیز باید بی نقص باشد با مشاوره پایان نامه مشخص می شود که اولین بحث انجام پایان نامه انتخاب عنوان مناسب برای پایان نامه است. عنوان پایان نامه رسا و تا حد امکان مختصر باشد. از کلمات ابهام زا و گنگ در عنوان پایان نامه استفاده نشود. عنوانی که برای پایان نامه در گروه آموزشی تصویب می شود با عنوانی که روی پایان نامه درج می شود یکی باشد. به هیچ عنوان برای پایان نامه بیشتر از یک عنوان انتخاب نکنید.

خلاصه نویسی و یا چکیده پایان نامه دومین مرحله بعد از انتخاب عنوان پایان نامه است. یک خلاصه پرمحتوا میتواند خواننده رو به ادامه خواندن پایان نامه ترغیب کند. چکیده باید از ساختار مشخصی پیروی کند پس حتما باید این نکته را در نظر بگیرید که چکیده باید خلاصه ی جامعی از رویکرد پایان نامه باشد که شامل عنوان، هدف، روش تحقیق، نتیجه گیری و کلمات کلیدی باشد. توجه داشته باشید که چکیده از یک صفحه تجاوز نکند و مهمتر اینکه از کلمات مبهم و دو پهلو به هیچ عنوان نباید استفاده کنید. از مهمترین نکته های خلاصه پایان نامه این است که باید معنی مستقل از کل پایان نامه داشته باشد تا مفهوم کلی را به سادگی و در یک صفحه برساند.

برای مشاهده منابع آزمون کارشناسی ارشد و منابع آزمون ارشد ۹۸ برای تمامی رشته های مورد علاقه خود و مشاوره با کارشناسان مرکز سنجش و دانش میتوانید روی هر کدام از گروه های  آموزشی کلیک کرده و از آنها بهرمند شوید.

 

ایمان کرامتی

ایمان کرامتی سلام خدمت شما، ایمان هستم مدیر و موسس آیکاوب، بیش از 6 سال هست تو حوزه وب هستم و در کنار وبلاگ نویسی و طراحی سایت و همچنین برنامه نویسی اندروید در زمینه شبکه و دوربین های مداربسته نیز فعالیت دارم. خوشحال میشم اگه سوالی داشته باشید با بنده مطرح کنید.

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید