آشنایی با موقعیت های شغلی گرایش های رشته تربیت بدنی

 

موقعیت شغلی گرایش های رشته علوم ورزشی و تربیت بدنی

یکی از مسائلی که در روند زندگی تمامی اقشار جامعه تاثیر بسزایی دارد، چگونگی ورزش برای سنین مختلف در جامعه و نوع رژیم غذایی در هر کدام است که همین نیاز در جوامع باعث به وجود آمدن یک رشته دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد و گرایش های مختلف به نام علوم ورزشی یا تربیت بدنی شده است. رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی با انواع مختلف گرایش های خود نقش موثری در رابطه با توانبخشی و بهسازی جسمی و روانی افراد جامعه دارد و از علوم مختلف از جمله روانشناسی، جامعه شناسی، مدیریت و فیزیولوژی کمک می گیرد و با توجه به نیاز جوامع به سلامت افراد این رشته بسیار مورد توجه دانشجویان قرار گرفته است که دارای موقعیت های شغلی فراروان و بازار کار فوق العاده ای است.

رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی

یکی از راه هایی که میتواند داوطلبان را برای انتخاب رشته راهنمایی کند اطلاع از بازار کار و فرصت های شغلی رشته تربیت بدنی و گرایش های آن است. خبر خوب برای علاقه مندان به این رشته این است که تنوع موقعیت های شغلی در این زمینه به قدری زیاد و جذاب است که به جرات میتوان گفت فارغ التحصیلان ارشد تمامی گرایش های این رشته با بیکاری مواجه نخواهند شد. در این مقاله به شرح برخی از این گرایش ها پرداخته ایم تا علاقه مندان با داشتن یک برنامه ریزی تحصیلی و مطالعه بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی بتوانند با رتبه بسیار عالی در آزمون ارشد به ادامه تحصیل بپردازند. برای اطلاع از بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد و آخرین اخبار کارشناسی ارشد میتوانید با مشاوران ما در ارشد تست در تماس باشید.

 

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

 

آشنایی با بازار کار رشته فیزیولوژی ورزشی

یکی از محبوبترین و پرطرفدارترین گرایش های رشته تربیت بدنی میتوان از رشته فیزیولوژی ورزشی نام برد که بازار کار رو به رشدی را داراست. معمولا در کشورهای توسعه یافته، افرادی که به عنوان فیزیولوژیست های ورزشی شناخته می شوند در مراکز درمانی در کنار تیم پزشکی فعالیت خود را آغاز و ادامه میدهند.در کشور ما فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد این رشته می توانند علاوه بر تدریس و پژوهش، در مراکز ورزشی نیز مشغول به کار شوند. به نظر می رسد در آینده ای نزدیک و با تصویب لایحه ایجاد سازمان نظام تخصصی ورزش کشور، فارغ التحصیلان این رشته بتوانند مجوز انجام مشاوره ورزشی در حوزه سلامت و ورزش اخذ نمایند و دفاتر مشاوره ورزشی تاسیس کنند. برای اینکه علم ورزش در جامعه بیشتر شناخته شود و اشتغال زایی فارغ التحصیلان ارشد این رشته بتواند رشد داشته باشد انجام این کار ها ضروری است و برای بهبود سلامت در جامعه کمک بسیاری زیادی می کند.

یکی از مسائلی که باعث شده به کارگیری فارغ التحصیلان این رشته در کشور از سال های قبل کمتر و سخت تر شود تعداد بالای خروجی های دانشگاه ها است اما وجود زمینه هایی مانند علم تمرین، تغذیه و مکمل های غذایی، این رشته را جزو پرمخاطب ترین و پر درآمد ترین مشاغل معرفی کرده است. اگر بخواهیم به صورت کلی به قضیه اشتغال در این رشته نگاهی بیندازیم، متوجه میشویم که داشتن یه زمینه کاری در این رشته بستگی به خود فرد، توانایی های او و گذراندن دوره های مربیگری در دوره کارشناسی دارد. افرادی که بتوانند در تقویت این سه فاکتور اراده قوی داشته باشند، امیدواری بیشتری برای یک شغل مناسب در آینده خواهند داشت. 

 

آشنایی با بازار کار رشته گرایش رفتار حرکتی

با توجه به اینکه حفظ سلامت جامعه یکی از ارکان مهم به شمار می رود در نتیجه باید تلاش بسیار زیادی در این زمینه انجام شود و این کار جز با داشتن یک مشاوره علمی مسیر نیست . از آنجایی که فارغ التحصیلان گرایش رفتار حرکتی مشاوران خوبی در حوزه رشد حرکتی در باشگاه های ورزشی، مراکز عمومی مثل پارک ها و خانه های سلامت در شهرداری ها و… می باشند، بازار کار آنها در این حوزه ها تعریف می شود. از طرفی این افراد به علت آشنایی با مبانی رشدی توانایی آن را دارند که در کلینیک های ویژۀ اختلالات رشدی به عنوان دستیار مشغول به کار شوند. گرایش آموزش تربیت بدنی نیز در تدوین و ارزیابی برنامه های درسی تربیت بدنی مدارس و مراکز ورزشی و آموزش موثر مهارت های ورزشی و حرکتی در مدارس و مراکز ورزشی و انجام خدمات مشاوره ای به مدیران، معلمین برای توسعه و بهبود برنامه های درسی تربیت بدنی مدارس و مراکز ورزشی موثر است. یکی دیگر از توانایی های این رشته این است که در زمینه استعدادیابی و علم تمرین نیز فعالیت دارد.

 

آشنایی با بازار کار رشته گرایش بیومکانیک ورزشی 

بازار کار این رشته نسبت به سایر گرایش های هم ردیف آن کمتر و ضعیف تر است. یکی از دلایل آن این است که به علت ارتباط آن با علم فیزیک، رشته سختی محسوب می شود و طرفداران کمی دارد. در تهران هم که فقط دانشگاه خوارزمی در این گرایش پذیرش دارد. در نهایت باید گفت که اگر بازارکار عمومی تربیت بدنی همچون آموزش و تدریس و مشاوره را در نظر بگیریم، این گرایش در همین زمینه ها  بازار کار دارد.

 

آشنایی با بازار کار رشته آسیب شناسی و حرکات اصلاحی

فارغ التحصیلان این رشته توانایی دریافت مجوز باشگاه های حرکات اصلاحی  را دارند. از طرفی این افراد با شرکت در دوره های امدادگری ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی، در کنار تیم های ورزشی به عنوان کادر پزشکی فعالیت کنند. تربیت بدنی ویژه معلولین، بطور خاص با افراد دارای معلولیت سروکار دارد و کمک به مشاوره، راهنمایی و برنامه ریزی در زمینۀ تجویز، توصیه و اجرای فعالیت حرکتی و ورزشی متناسب با نیازهای ویژه افراد تحت پوشش می کند. همچنین تربیت بدنی ویژه معلولین، در تدریس دروس کارگاهی، نظری و عملی در زمینه معلولین در سطح مراکز آموزشی و پژوهشی و خدماتی-حمایتی و نهادهایی چون آموزش و پرورش، دانشگاه ها، فدراسیون های ورزش معلولین و مراکز توانبخشی و بهزیستی و مربیگری رشته های ورزشی معلولین نقش بسیار مهمی را برعهده دارند.

 

آشنایی با بازار کار رشته مدیریت ورزشی

اگر بخواهیم به طور کلی به نقش این رشته و مشاغل مربوط به آن نگاهی بیندازیم، باید این نکته را یادآور شویم که توجه به نام این رشته مشخص میکند افرادی که مدیر ورزشی هستند در مواردی که نقش مهمی در برنامه ریزی برای بازاریابی رویدادهای ورزشی و انجام خدمات بازاریابی ورزشی در باشگاه ها دارند. لازم به ذکر است که این رشته دارای زیر گرایش های متعددی است. 

 • مدیر ورزشی توانایی مدیریت شرکت های بازاریابی ورزشی را نیز دارند. 
 • گرایش مدیریت اماکن و تاسیسات ورزشی نیز توانایی برنامه ریزی برای ساخت و بازسازی و نگهداری اماکن ورزشی، مدیریت این اماکن و انجام خدمات مشاوره ای به مدیران اماکن ورزشی را دارد. 
 • گرایش بعدی، مدیریت اوقات فراغت است که در انجام خدمات مشاوره های به مراکز تفریحات سالم و ورزشی نقش دارد و دارای توانایی مدیریت فدراسیون های همگانی و پارک های تفریحی و اجرای برنامه اوقات فراغت می باشد.
 • گرایش مدیریت راهبردی قادر به انجام مسئولیت های اعضای هیئت رئیسه فدراسیون های ورزشی است و توانایی آن را دارد که مسئولیت ریاست هیات های ورزشی استان ها را عهده دار شود. از طرفی دادن خدمات مشاوره ای به سازمان های ورزشی نیز از عهده این مدیران برمی آید.
 • گرایش مدیریت رسانه های ورزشی نیز توانایی عضویت در هیات تحریریه رسانه های ورزشی، پذیرش مسئولیت روابط عمومی و بین الملل سازمان های ورزشی و انجام خدمات مشاوره ای در زمینه ی مطبوعات و رسانه های ورزشی برای مدیران ارشد را دارد. 
 • گرایش مدیریت رویدادهای ورزشی نیز توانایی برگزاری رویدادهای ورزشی، انجام مسئولیت بخش های مختلف بین المللی داخل کشور را دارد. این مدیران توانایی نقش اجرایی مهمی در انجام خدمات مشاوره ای در زمینه برگزاری رویدادهای ورزشی و مدیریت کمیته های اجرایی و مسابقات فدراسیون های ورزشی کشور دارند.

 

آشنایی با بازار کار رشته روانشناسی ورزشی

تمرکز این رشته بر شناسایی انگیزه ها در ورزشکاران و چگونگی بهبود عملکرد آنها است در نتیجه بازار کار دانش آموختگان این رشته در این زمینه ها است و توانایی آن را دارند که به ارزیابی ویژگی های روانی ورزشکاران بپردازند و در حین آموزش به ورزشکاران، به آموزش راه های متفاوت روانشناسی آنها بپردازند. با توجه به این مسائل به این نتیجه میرسیم که نقش روانشناسی ورزشی در کسب موفقیت ورزشکاران بسیار مهم و سرنوشت ساز است.

 

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید