موقعیت های شغلی رشته حسابداری

تعریف رشته حسابداری و آینده شغلی آن در کارشناسی ارشد

اگر بخواهیم برای رشته حسابداری تعریفی داشته باشیم باید بگوییم که یک سیستی است که در آن فرآیند جمع آوری، طبقه بندی، ثبت، خلاصه کردن اطلاعات و تهیه گزارشهای مالیی و صورتهای حسابداری در شکل ها و مدلهای خاص انجام می گیرد. این اطلاعات برای افرادی که دارای منافع درون سازمانی هستند مانند مدیران سازمان و یا برون سازمانی مانند بانک ها، مجتمع عمومی سازمان مورد نظر و یا مقامات مالیاتی مورد استفاده قرار میگیرد. همین دلیل کافی ست برای افرادی که تحصیلات دانشگاهی ندارند نتوانند در حسابداری موفقیتی بزرگ داشته باشند و بیشتر به عنوان دفتردار محسوب میشوند تا حسابدار. در نتیجه میتوان اهیمت تحصیل را در همین جملات دریافت و حال افرادی که برای آزمون کارشناسی ارشد در تلاش هستند را درک کرد. تمامی افرادی که میخواهند برای این آزمون آمادگی پیدا کنند همیشه به دنبال لیست بهترین منابع آزمون کارشناسی ارشد حسابداری هستند و همچنین اخبار کارشناسی ارشد را دنبال میکنند. برای افرادی که قبولی با رتبه بالا مهم است باید برای مطالعه منابع آزمون ارشد حسابداری، بهترین و معتبرین آنها را انتخاب کنند و راه را اشتباه نروند. برای انتخاب بهترین منابع کنکور ارشد حسابداری میتوانید با مشاوران ما در ارشد تست در تماس باشید. مشاوره میتواند این راه را برای شما کوتاه تر میکند.

 

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

 

با توجه به مطالب بالا، میتوان دریافت که در رشته حسابداری تحصیلات دانشگاهی نقش مهی دارد زیرا که بدون اطلاعات کافی گزارش های آن دسته از افرادی که بدون تحصلات مشغول به کار شده اند مطابق استاندارد نیست و پردازش کافی نمی شود و بیشتر تراز حساب ها می باشد. مثلا یک حسابدار تجربی تفاوت بین دارایی کوتاه مدت و بلند مدت را نمیداند و یا چگونگی ثبت معاملات ارزی را در دفاتر را نمیداند. اگر بخواهیم برای پیشرقت یک شرکت و یا سازمان هم برنامه ریزی داشته باشیم یک حسابدار متخصص، می تواند مدیر مالی یک سازمان یا شرکت گردد در نتیجه توانایی این را دارد که به مدیریت یک شرکت ایده بدهد که منابع موجودش را در چه راههایی سرمایه گذاری نماید تا استفاده بهینه کند و در صورتی که شرکت به منابع مالی جدید نیاز داشت یک مدیر مالی بر اساس دانش آکادمیک خود توانایی این را دارد که بگوید این منابع را از چه طریقی میتوان تامین کرد.

 

توانایی های لازم:

از جمله رشته هایی که ظرفیت پذیرش دانشجو از هر سه گروه آزمایشی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی و علوم انسانی را از بین داوطلبان دارد رشته حسابداری است که در کنکور هر سه گروه تنها درسی که به عنوان مهترین درس شناخته شده است درس ریاضی است. در حقیقت داشتن شم ریاضی در رشته حسابداری از اهمیت زیادی برخوردار است. نوشتن یک گزارش کار خوب، یکی از مهارت های مهم در این شغل است که باید یک حسابدار در این زمنیه حرفه ای عمل کند.  بنابراین باید در ادبیات فارسی مسلط بوده و نگارش خوبی داشته باشد. داوطلبانی که این رشته را برای تحصیل انتخاب میکنند باید توجه داشته باشند که ساعت های زیادی را به طور مستمر باید پشت میز کاری بنشینند و با اعداد و ارقام سر و کار داشته باشند. همچنین داشتم نظم و ترتیب در کارها را باید رعایت کنند تا در انتهای کار روزانه و جمع بندی اعداد به مشکل برنخورد.

 

آشنایی با موقعیت شغلی رشته حسابداری در ایران:

اگر بخواهیم درباره موقعیت شغلی رشته حسابداری سخن بگوئیم بحث بسیار گسترده ای را دربر میگیرد. از فرصت های شغلی در پایین ترین سطح خود تا مراتب بالاتر. با کمی دقت در این موضوع درمیابید که با وجود تدریس این رشته در بسیاری از دانشگاهای مختلف کشور اعم از دولتی، غیرانتفاعی و آزاد، تعداد فارغ التحصیلان بیکار این رشته از بیشتر رشته ها کمتر است. زیرا نیاز به یک حسابدار در هر یک از موسسات کوچک تا بزرگترین کارخانه های کشور حداقل برای تهیه اظهارنامه مالیاتی به حسابدار، بسیار ضروری و چشمگیر است.

تنوع زیادی برای فارغ التحصیلان رشته حسابداری و حسابرسی وجود دارد و به ندرت پیش می آید که فارغ التحصیلان این رشته با مشکل بیکاری مواجه  شوند. برای مثال فارغ التحصیلان این دو رشته می توانند در زمینه های گوناگون از جمله حسابداری مالی، مدیریت، دولتی، مالیاتی، بیمه و غیره و همچنین زمینه‎ های گوناگون حسابرسی از جمله حسابرسی مستقل و داخلی فعالیت نمایند.

رشته مجموعه حسابداری دارای زیر رشته های زیر است:

 

۱- حسابداری

۲- حسابرسی

۳- حسابداری مدیریت

 

برای آشنایی بیشتر داوطلبان از موقعیت های شغلی که برای رشته حسباداری در کلیه موسسات و واحدهای تجاری، اعم از دولتی یا خصوصی به عنوان حسابدار وجود دارد، میتوانند لیست ریز را مطالعه کنید تا با آگاهی بیشتری شروع به تحصیل در این رشته پرطرفدار شوند.

 • حسابداری مالیاتی : در ادارات دارائی
 • حسابداری مالی : در کلیه شرکت‌ها و موسسات تجاری و غیرانتفاعی.
 • حسابداری صنعتی : در کلیه واحدهای صنعتی و شرکت‌های تولیدی.
 • حسابداری بانک ها : در شعب و حوزه سرپرستی بانک ها
 • حسابداری دولتی : در کلیه سازمان ها و ادارات دولتی به عنوان حسابدار یا ذیحساب.
 • حسابداری بیمه : در موسسات و ادارات بیمه

 

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید