نحوه جمع بندی دروس در ماه آخر برای موفقیت بیشتر در آزمون ارشد

نحوه جمع بندی دروس در ماه آخر قبل از آزمون ارشد

تمامی داوطلبان ورود به مقطع کارشناسی ارشد سعی دارند در تمام طول سال بهترین منابع آزمون ارشد را مطالعه کنند و برای این کار به برنامه ریزی های دقیقی نیاز دارند و حتی باید از تمامی اخبار کارشناسی ارشد مطلع باشند اما موضوعی که همیشه افکار داوطلبن را به خود مشغول میکن زمانی است که به ماه آخر قبل از کنکور ارشد که می رسیم اولین پرسشی که در ذهن داوطلب ها مطرح می شود این است که بهترین کار و روش مطالعه و جمع بندی دروس در این ماه و هفته های پایانی کدام کار و روش است؟

این سوال از این جهت مهم است که معمولا داوطلب ها هم درس ها و مباحث نخوانده و باقیمانده از قبل را دارند. و هم مباحث و مطالبی که به میزان کافی و در حد تسلط مطالعه نشده اند. و البته هر داوطلب هم مباحثی را به طور کامل و عمیق مطالعه کرده و کاری که در مورد این مباحث باید انجام دهد حفظ و تثبیت آنهاست. برای این که اهمیت ماه آخر را در کنکور و موفقیت در کنکور درک کنیم فقط به این نکته اشاره می کنیم که پربازده ترین و ماندگارترین و موثرترین مطالعه داوطلب در طول ماه های آماده سازی برای کنکور در همین ماه آخر اتفاق می افتد. پس بسیار مهم است که داوطلب از این ماه چه استفاده ای می کند، تا بهترین نتیجه را در نهایت کسب کند.

ماه آخر قبل از کنکور را دوره جمع بندی می نامند. جمع بندی یعنی هر آن چه را که مطالعه کرده ایم طبقه بندی کنیم. و اگر فراموش کرده ایم، دوباره مرور کنیم و به خاطر بیاوریم. اگر باز هم مطلبی یا مطالبی نخوانده باقی مانده است به روشی مناسب و با مدیریت زمان این بخش های نخوانده را مطالعه کنیم. البته ویژگی اصلی دوره جمع بندی توقف مطالعه مطالب جدید است اما با رعایت شرایطی می توان تا حدی از مطالب جدید را هم در این دوره مطالعه کنیم .

دوره جمع بندی را از یک ماه پیش از روز برگزاری کنکور شروع کنید. البته این زمان می تواند تا سه هفته قبل از کنکور هم کاهش یابد. ولی مدت زمان بیشتر از یک ماه را اصلا توصیه نمی کنیم.  پس دوره جمع بندی معمولا یک ماه است. ابتدا در یک دور ۱۰-۷ روزه همه مطالبی را که در طول ماه های قبل خوانده اید، به صورت فشرده مرور کنید. داشتن خلاصه ها و نکته های نوشته شده از درس ها می تواند برای این مرحله بسیار مفید باشد. یکی دیگر از بهترین منابع برای مطالعه در این دوره آغازین خواندن نکات و موارد یادداشت شده از تست های اشتباه در آزمون های آزمایشی و نیز تست هایی که در منزل زده اید. بعد از این ۱۰-۷ روز داوطلب باید وارد مرحله مطالعه تستی شود. یعنی با استفاده از دفترچه های کنکورهای برگزار شده در سال های قبل جلسات کنکور را در منزل شبیه سازی کند. شبیه سازی هم از لحاظ محتوای کنکورها و هم به لحاظ تمرین و یادگیری مهارت های برگزاری آزمون مهم است. آزمون ها باید از کنکورهای ۸-۶ سال گذشته انتخاب شده باشد. شروع از قدیمی ترین دفترچه خواهد بود. و در هفته آخرین کنکور برگزار شده (کنکور پارسال) را استفاده کنید. حتما شرایط کامل برگزاری جلسه اصلی کنکور را در منزل رعایت کنید. بدیهی است بعد از تست زدن این کنکورها مرحله ارزیابی و رفع اشکال از این آزمون ها بسیار مهم و ضروری است. بلکه یادگیری اصلی و در نتیجه افزایش درصد و تراز شما در آزمون اصلی از مرحله ارزیابی و رفع اشکال از این آزمون ها به دست می آید.

برای مطالعه مطالب جدید به صورت محدود می توانید روزانه ۳-۲ ساعت را به این کار اختصاص دهید. توجه داشته باشید که مطالعه مطالبی را شروع کنید که مطمئن هستید می توانید به آنها کاملا و صد در صد مسلط شوید. در سه روز آخر قبل از کنکور از روش تورّق سریع برای بازخوانی و بازیابی مطالب درسی استفاده کنید. در روش تورّق سریع شما تمام جزوه ها و کتاب ها و نیز خلاصه ها و نکته های کنکوری نوشته شده در طول سال و دوره جمع بندی را صرفا در مقابل چشم تان ورق می زنید. و اصطلاحا آنها را با چشم اسکن می کنید. هدف از این کار یادگیری مطالب نیست بلکه فقط مرور و بازیابی مطالب مورد هدف هست تا شما در جلسه کنکور با دیدن تست ها و گزینه ها بتوانید به سرعت پاسخ صحیح را برای خود تداعی کنید.

نوشته: سیدمحمدحسن کشفی

داشتن یک برنامه ریزی درسی دقیق برای مطالعه دقیق منابع کنکور کارشناسی ارشد و جمع بندی دروس در ماه آخر نیاز به یک مشاوره تخصصی با متخصصان در این زمینه دارید. مشاوران ما در ارشد تست در تمامی برنامه های شماوره تحصیلی میتوانند شما را یاری و راهنمایی کنند.

 

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

 

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید