آشنایی با نحوه پذیرش دانشجو کارشناسی ارشد بدون آزمون

معرفی شرایط پذیرش دانشجو ارشد بدون آزمون

طی چند سال گذشته تعدادی شایعه در بین دانشجویان صورت گرفته مبنی بر پذیرش دانشجو بدون آزمون در دانشگاه ها و در مقاطع مختلف که البته برخی از آنها در مورد مقطع ارشد صحت داشته ولی این موضوع در مورد مقاطع دیگر صدق نمی کند. اینک شاهد پذیرش دانشجو بدون آزمون در دانشگاه های مختلفی هستیم که این مورد در بعضی از این دانشگاه ها در مقطع ارشد نیز مشاهده شده است. و اما در ارتباط با مقطع کارشناسی ارشد مبهماتی نیز وجود دارد که ما در این مقاله سعی داریم به صورت اختصاصی در رابطه با آن توضیحاتی را ارائه دهیم.

 

دانشگاه روزانه

ظرفیت پذیرش دانشجو بدون آزمون دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های روزانه حداکثر ده درصد از رشته ها برای دانشجویان کارشناسی است در این میان شرایطی وجود دارد که داوطلبان باید برای پذیرش بدون کنکور باید واجد آنها باشند که به شرح زیر است:

 1. دانشجویانی که پس از گذراندن ۶ ترم تحصیلی و پاس کردن ۱۱۰ واحد درسی، میانگین نمرات آنها جزء ۱۰ درصد دانشجویان برتر هم رشته و هم ورودی خود باشند.
 2. حداکثر زمان برای فارغ التحصیلی دانشجو ۸ نیمسال باشد.
 3. این امکان برای هر فردی فقط یکبار و فقط در همان سال فارغ التحصیل شدن وجود دارد.
 4. زمانی که ظرفیت ۱۰ درصدی دانشگاه به هر دلیلی مانند انصراف و یا عدم تقاضا استفاده از تسهیلات، پر نشود دانشگاه این امکان را دارد که از ۱۰ درصد دانشجویان برتر همان دانشگاه به ترتیب رتبه هر کدام از دانشجویان به صورت جایگزین استفاده نماید.
 5. برخی دانشجویان به دلایلی موجه مانند بیماری، ماموریت والدین و یا همسر و یا زایمان، مدت زمان تحصیلشان دو نیمسال بیشتر به طول می انجامد دانشگاه با بررسی شرایط دانشجو، امکان استفاده از این تسهیلات را برای آنها فراهم آورد.
 6. دارندگان رتبه های اول تا پانزدهم المپیادهای علمی – دانشجویی می توانند به تشخیص شورای عالی برنامه ریزی آموزشی وزارت ، برای پذیرش بدون آزمون در رشته خود یا رشته های مرتبط درخواست خود را مطرح نمایند.

 

دانشگاه آزاد

دومین دانشگاه محبوب در بین دانشجویان، دانشگاه آزاد است در طی سال های اخیر ثبت نام بدون آزمون در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد آغاز شد و شاهد ثبت نام تعداد زیادی از داوطلبان در دانشگاه آزاد هستیم و اما در ارتباط با ثبت نام بدون آزمون ارشد شرایطی وجود دارد که دانشجو ملزم به داشتن آنها برای ورود بدون آزمون است و با توجه به اینکه این امکان برای دانشجویان استعداد درخشان وجود دارد شرایط و ضوابط آن نیز به شرح زیر است:

 1. رتبه آزمون کارشناسی دانشجو ملاک و از شروط اصلی ثبت نام نخواهد بود.
 2. یکی از شروط اصلی داشتن معدل ۷ به بالا در رشته های گروه علوم انسانی و معدل ۱۷  برای الباقی رشته ها است البته به استثنایی دانشجویانی که مشمول دروس معادل سازی شده هستند نیز وجود دارد آنها حتی در صورت دارا بودن معدل بالای ۱۷ نیز امکان ثبت نام را ندارند.
 3. دانشجویانی که به صورت بدون آزمون وارد دانشگاه آزاد می شوند حداکثر ۱۰۰ رشته محل حق انتخاب خواهند داد.
 4. برای دانشجویان واجد شرایط در هر سال تحصیلی فقط یکبار امکان پذیرش وجود دارد و آن هم فقط در رشته های هم نام.
 5. امکان تغییر رشته و یا تغییر محل تحصیل برای این دانشجویان وجود ندارد.
 6.  مرخصی و ترم تابستانی بدون احتساب در سنوات مشمول نیمسال تحصیلی نخواهد بود به شرط آن که تعداد نیمسال تحصیلی برای دوره کارشناسی پیوسته ۸ نیمسال و برای دوره کارشناسی ناپیوسته ۴ نیمسال بیشتر نشود.

 

استعداد درخشان به کدام دسته از دانشجویان گفته می شود

یکی از شرایط پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های دولتی این است که دانشجو جزو استعداد های درخشان باشد و اما در چه صورت و با چه شرایطی یک دانشجو جزو استعداد های درخشان می شود و توانایی استفاده از تسهیلات ثبت نام بدون کنکور مقطع کارشناسی ارشد را دارد. در اینجا به شرح شرایط استعداد های درخشان پرداخته ایم.

 1. کسب رتبه اول تا پانزدهم مرحله نهایی المپیاد های علمی – دانشجویی
 2. شناخته شده به عنوان دانشجو نمونه کشوری و معرفی شده توسط معاونت دانشجویی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری که البته باید با ۱۵ درصد دانشجویان برتر هم دوره و هم رشته خود هم تراز باشند.
 3. کسب رتبه های اول تا سوم در جشنواره های علمی معتبر مانند جشنواره های خوارزمی، فارابی، رازی و جشنواره هایی در این رده علمی
 4. دانشجویان ممتازی که در مدت زمان تحصیلی ۸ ترم در مقطع کارشناسی دانش آموخته شده اند و یا پس از ۶ نیمسال تحصیلی موفق به گذراندن ۱۱۰ واحد درسی شده اند و جزو ۱۰ درصد دانشجویان برتر هم رشته و هم دوره خود از نظر میانگین کل محسوب می شوند. ضمن اینکه رتبه های کشوری آنان در آزمون سراسری در گروه آزمایشی ریاضی فیزیک و علوم تجربی رتبه زیر ۱۰۰ و در گروه آزمایشی علوم انسانی رتبه ی زیر ۵۰ و در گروه آزمایشی هنر و زبان نیز رتبه زیر ۲۰ بوده باشند.پ

با توجه به تمامی مواردی که گفته شد به واضح مشخص است که تعداد بسیار کمی از داوطلبان توانایی ورود به دانشگاه کارشناسی ارشد بدون کنکور را دارند. در نتیجه اکثریت دانشجویان برای ورود به این مقطع تحصیلی باید در آزمون ارشد شرکت کرده و با توجه به رشته ای که خواهان تحصیل در آن هستند بهترین رتبه را در کنکور راشد کسب کنند و برای این کار نیاز به برنامه ریزی درسی و مطالعه بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد از یک زمان مشخص را دارند. در طول آماده شدن برای آزمون و همچنین پس از برگزاری کنکور ارشد باید تمامی اخبار کارشناسی ارشد را دنبال کنند تا همزمان با اطلاع از آخرین خبر ها در این زمینه و  مطالعه بهترین منابع کارشناسی ارشد در رشته های تخصصی خود بتوانند بهترین نتیجه را بدست آورند. کارشناسان ما در ارشد تست میتوانند در این زمینه بهترین مشاوره را به داوطلبان ورود به دانشگاه کارشناسی ارشد بدهند. با ما همراه باشید.

 

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

 

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید