نقش و اهمیت فضای مناسب در کیفیت مطالعه

ویژگی های فضای مناسب مطالعه 

همه داوطلبان کنکور مخصوصا آزمون ارشد به دنبال شناخت راه ها و روش هایی هستند که بازده مطالعه منابع آزمون ارشد را افزایش دهد. و اساسا مطالعه را برای آنها آسان تر و دلپذیرتر کند. این راه ها و روش ها گاهی در ارتباط با خود مطالعه و منابع و ابزارهای آن و گاهی در ارتباط با زمان مطالعه و حتی تا حد زیادی مرتبط با انگیزه ها، اهداف و علائق داوطلب هاست. در کنار همه این عوامل مکان مطالعه و فضای مطالعه نیز تاثیر بسیار زیادی در بهبود شرایط مطالعه و در نتیجه افزایش بازده مطالعه منابع درسی مخصوصا منابع کنکور کارشناسی ارشد دارد. دراین نوشته قصد داریم شرایط مناسب مکانی برای مطالعه را توضیح دهیم.

اولین مورد که در مکان مطالعه باید در نظر گرفته شود این است که مطالعه همیشه در جای ثابتی انجام شود. ممکن است داوطلبی در منزل مطالعه کند، یا در کتابخانه یا پارک و یا حتی در محل کار. انتخاب این مکان براساس شرایط داوطلب صورت گرفته است. ولی وقتی این مکان انتخاب شد، باید سعی شود که در نقطه و جایگاه مشخص و ثابتی از این مکان ها مطالعه انجام شود. و این مکان حتی الامکان تغییر نکند. مطالعه ی مداوم در یک محل مشخص باعث می شود که داوطلب کم کم نسبت به آن مکان شرطی شود. به طوری که وقتی در آن فضا قرار گرفت، خود به خود میل به مطالعه در او ایجاد شود. البته ممکن است بعد از مدتی نسبتا طولانی بنا به شرایط لازم باشد که محل مطالعه تغییر کند. در این صورت انجام این تغییر اشکال ندارد.

مورد دوم این که در مکانی که برای مطالعه در نظر گرفته شده است جریانات غیردرسی وجود نداشته باشد. به عبارت دیگر در محیط مطالعه عوامل جذابی که می تواند در هنگام مطالعه دائما حواس فرد را به خود جلب کند، وجود نداشته باشد. به طور مثال مطالعه مقابل تلویزیون یا کنار کامپیوتر و لپ تاپ و سایر وسایل الکترونیکی، مطالعه در جایی که دیگران رفت و آمد می کنند، مطالعه در جاهای شلوغ و نیز مطالعه کنار پنجره می تواند تمرکز فرد را به هم زند. حتی مطالعه در جاهایی که کتاب های غیردرسی در دسترس باشد نیز می تواند منجر به کاهش تمرکز شود. پس باید سعی شود که مطالعه در یک فضای ساده و به دور از جریانات غیردرسی انجام شود.

مورد سوم، مطالعه در حالت رسمی و نشسته پشت میز است. به نحوی که روی میز مطالعه فقط و فقط کتاب یا جزوه ای که قرار است مطالعه شود قرار داشته باشد. سایر کتاب ها و جزوات باید از روی میز برداشته شده باشند.

مورد چهارم موضوع نور و دمای محیط مطالعه است. نور اتاق مطالعه باید کافی و مناسب باشد. و بهتر است که این نور ترکیبی از رنگ سفید و زرد باشد. بخشی از نور مطالعه را می توان از چراغ مطالعه تامین کرد. ولی بهتر است در کنار چراغ مطالعه از نور اتاق هم بهره برد. در مورد دمای محل مطالعه باید دانست که مطالعه در فضاهای بسیار گرم و بسیار سرد موجب به هم خوردن تمرکز و افزایش خواب آلودگی می شود. بهترین دما برای محل مطالعه کمی خنک تر از دمای معمولی اتاق است. مثلا حدود دو تا سه درجه خنک تر از دمای معمولی اتاق.

موارد متعدد دیگری را نیز می توان برای فضای مطالعه مناسب در نظر گرفت. مثلا در اتاقی که مطالعه در آن انجام می شود میز مطالعه در گوشه اتاق قرار داده شود. و نحوه نشستن طوری باشد که فرد رو به دیوار قرار بگیرد. همچنین به هیچ عنوان در مکانی که محل خواب است نباید مطالعه ای انجام شود. مطالعه در رختخواب یا نزدیک آن می تواند باعث ایجاد خواب آلودگی شود. در شرایط عادی بهترین مکان مطالعه همان خانه ای است که فرد در آن زندگی می کند. اما همان طور که گفتیم اگر امکان مطالعه در منزل وجود ندارد در هر نقطه دیگری که در آن احساس آرامش و تمرکز بیشتری وجود دارد، مطالعه انجام شود.

به طور کلی باید سعی شود که با فراهم کردن شرایط لازم کم کم به محل مطالعه شرطی شوید. شرطی شدن به مکان مطالعه در کنار شرطی شدن به زمان های خاصی برای مطالعه می تواند بیشترین تاثیر را در افزایش تمرکز و در نتیجه بهبود عملکرد مطالعاتی داشته باشد.

نوشته: محمدحسن کشفی

برای آنکه بتوانید بهترین نتایج را در آزمون ارشد به دست بیاورید به یک برنامه ریزی درسی برای مطالعه منابع کارشناسی ارشد نیاز دارید که همین امر نیز به عوامل متعددی بستگی دارد که یکی ار این عوامل مناسب سازی فضای مطالعه است که در این مقاله به شرح آن پرداختیم تمامی داوطلبان ورود به مقطع ارشد باید از تمامی اخبار کارشناسی ارشد مطلع باشند تا بتوانند با کسب اطلاعات درست در این زمینه شانس قبولی خود را افزایش دهند.

 

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید