پایان نامه و جلسه دفاع کارشناسی ارشد

آنچه درباره موضوع و جلسه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد باید بدانیم

در مسیر رسیدن به اهداف تحصیلی بعد از کارشناسی، سعی بر قبولی در کارشناسی ارشد داریم و همیشه به دنبال لیست بهترین منابع آزمون ارشد هستیم . با مطالعه بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد و پیگیری اخبار کارشناسی ارشد می توانید با بهترین رتبه و رشته دلخواه وارد دانشگاه شوید. برای اطلاع از بهترین منابع کنکور ارشد میتوانید با مشاوران ما در ارشد تست در تماس باشید. تحصیل در این مقطع باید با کمی تلاش بیشتر همراه باشد زیرا که پایان نامه کارشناسی ارشد دشوارتر از کارشناسی است و کمی زودتر باید برای آن اقدام کنید تا بتوانیم در زمان جلسه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد آمادگی لازم را داشته باشیم.

 

پیش از تهیه منابع آزمون کارشناسی ارشد تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس  ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران ارشد تست در تماس باشید.

 

توصیه هایی در شروع پایان نامه کارشناسی ارشد

در شروع کار برای موضوع باید به معیار هایی توجه داشته باشید از قبیل نیاز جامعه، در اختیار داشتن امکانات تحقیق نظری و عملی، داشتن دانش و علاقه در زمینه مورد نظر، آینده شغلی و مواردی مشابه … سعی داشته باشید موضوع پایان نامه های کارشناسی،ارشد و دکتری نزدیک بهم باشد و تغییر محسوسی وجود نداشته باشد.

از عوامل موثر در شروع و انتخاب موضوع آن است که، موضوع تکراری نباشد و کسی قبلا آن تحقیق را انجام نداده باشد. برای انجام این کار باید تعداد زیادی مقاله از مجلات معتبر، مقاله از کنفرانس، کتاب، گزارش تحقیق و مواردی از این قبیل را شناسایی کرده باشید و یک نسخه از آنها را به همراه یک جمع‌بندی برای خود حفظ کرده باشید.

یک استاد مرتبط با موضوع شما که تخصص کافی دارد را به عنوان استاد راهنما برگزینید و پروپوزال خود را با ایشان درمیان بگذارید. در این جلسه بجز فرم کامل شده پیشنهادیه لازم است تا سابقه تحقیق را بطور کامل نزد ایشان ارائه کنید. از طرفی تحقیق کنید که ظرفیت اخذ دانشجو استاد پر نشده باشد و بتواند شما را قبول کند. نکته قابل توجه آن که لازم است حداقل یکی از استادان راهنما و یا مشاور، استاد تمام وقت یا نیمه وقت واحد باشند و ظرفیت خالی داشته باشند.

در صورت جلب نظر استاد راهنما، در مورد استاد مشاور و همچنین مشاور صنعتی خود با ایشان مشاوره داشته باشید. اقدامات قانونی و مدارک مورد نیاز دانشگاه را برای شروع تحقیق را آماده کنید. توجه داشته باشید که تصویب پایان نامه تازه شروع کار است.برای دفاع از پایان نامه هم شش ماه فرصت دارید پس از زمان خود بهترین بهره را ببرید.

 

توصیه‌های با اهمیت در مسیر تدوین پروپوزال

پروپوزال یا طرح تحقیق ، پیش نویس پ‍ژوهشی است که شما باید برای گرفتن مدرک تحصیلی خود به انجام برسانید. در پروپوزال ، شما به معرفی موضوعی که برای پایان نامه خود انتخاب کرده اید ، توضیح اهمیت آن موضوع ، ذکر پ‍‍ژوهش هایی که در گذشته در این باره صورت گرفته ، و نتایج حاصل از تحقیق را بیان می کنید. همچنین به ذکر راه و روش هایی که در پروژه از آنها بهره خواهید گرفت میپردازید. شکل پروپوزال بنا بر هدفی که از آن دارید و یا به مقتضای رشته تحصیلی شما می تواند کمی تغییر کند. سعی کنید عنوان پایان نامه را به صورتی انتخاب کنید که در عین کوتاه بودن مطلب اصلی را بیان کند. زمان و مکان نیز در آن آمده باشد. از عباراتی مانند بررسی، ارائه و ارزیابی در ابتدای عنوان اصلا استفاده نکنید.

فایل پیشنهاد پروژه را از وب سایت دانشگاه دریافت کنید و آن را به دقت تکمیل کنید. در این فرم باید ثابت کنید که این تحقیق باید انجام شود، شما بهترین فرد برای انجام این تحقیق هستید، این زمان بهترین زمان برای انجام این تحقیق است، موضوع تحقیق بسیار شفاف است، روش تحقیق و نتایج احتمالی بسیار شفاف است و به چه امکانات و زمانی نیاز دارید. تمامی قسمت‌های پروپوزال را به دقت تکمیل کنید و از راهنمایی که در عنوان بخش‌های مختلف پروپوزال آمده است کمک بگیرید.

تحقیق های انجام شده در سال های قبل را در قسمت تاریخچه بیان کنید. به منظور ذکر نمونه حتماً از فرمت استاندارد مرجع دادن استفاده کنید. برای گرفتن تاییدیه اولیه باید فایل پروپوزال خود را را برای مدیر گروه یه صورت ایمیل ارسال کنید. پس از آن که پروپوزال را به تصویب استاد راهنما و استاد مشاور رساندید و نسبت به تایید کمیته گروه اقدام کردید فرم تکمیل شده را یه مدیر گروه تحویل دهید.

 

توصیه‌های مهم در مسیر انجام پروژه

با توجه به قانونی که دانشجو را موظف میکند هر دوماه یکبار گزارش پیشرفت تحقیق خود را به دانشگاه ارائه دهید، بهتر است که استاد راهنما هر هفته در جریان گزارش پیشرفت دانشجو قرار بگیرد.

زمان کافی را برای مطالعه برای سابقه تحقیق اختصاص دهید. تاثیری که این کار بر روی کار شما دارد این است که راه خود را بهتر انتخاب کنید، از تجربه دیگران بهره ببرید و از دوباره کاری پرهیز کنید. برای این منظور در کتابها، مقالات چاپ شده در مجلات، مقالات چاپ شده در مجموعه مقالات کنفرانس، گزارش‌های تحقیق و . . . جستجو کنید.

برای داشتن یه فهرست خوب تمامی مطالبی را که بدست می آورید را به صورت منظم شماره گذاری کنید.در هنگام تهیه گزارش نهایی باید مرجع تمامی شکل‌ها، جدول‌ها، نمودارها و مطالب خاص را در همان محل ذکر کنید و در فهرست مطالبی که در انتهای گزارش آورده‌اید منابع را با فرمت مصوب دانشگاه لیست کنید. مقالات تهیه شده را به استاد راهنمای خود ارائه دهید و نظر ایشان را در بهبود روند مطالعه تاریخچه جویا شوید. برای آنکه نظمی را در روند انجام تحقیق داشته باشید در اولین فرصت فصل‌بندی پروژه خود را به استاد راهنما پیشنهاد داده و به اصلاح مشکلات احتمالی آن بپردازید. برای اثبات صحت آنچه در تحقیق خود به آن می‌رسید فکری بکنید. چرا که باید نتایج تحقیق خود را با داده‌های واقعی و یا یک مدل بجز مدل خود مقایسه کنید. برای آنکه شیوه نگارش و ادبیات گزارش نویسی خود را بهبود ببخشید سعی کنید چند کتاب مرتبط مطالعه کنید و به رعایت موارد دستوری نگارش پایان نامه اهیمیت زیادی بدهید. در هنگام تایپ گزارش به نکات تایپی توجه داشته باشید.

 

توصیه های مهم در جلسه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد

در جلسه دفاع پایان نامه ارشد شما فقط ۲۰دقیقه برای انتقال مطالب خود فرصت دارید. برای مدیریت این زمان کم توجه کنید که حدود ۲ الی ۳ دقیقه (حداکثر ۵ دقیقه) به لزوم انجام تحقیق و تاریخچه تحقیقات انجام شده قبلی در زمینه کار خود بپردازید (حداکثر ۳ اسلاید) و باقیمانده زمان را به توضیح در مورد روش کار خودتان و یافته‌هایتان بپردازید. از مهمترین بخش های پایان نامه نتیجه گیری و بحث در مورد یافته‌های شما است که همگی تمایل به شنیدن آن دارند.

صفحه اول پاور پوینت، صفحه عنوان باشد و قبل از شروع جلسه در حال نمایش باشد تا حاضرین با عنوان، محقق، استاد راهنما و سایر مطالب سمینار بیشتر آشنا شوند. در صورتی که برای شما امکان دارد، بهتر است از رایانه خودتان استفاده کنید تا مشکلات عدم تطبیق فونت و نرم افزار برای شما پیش نیاید. در این حالت می‌توانید در متون فارسی از فونت‌های زیبایی که موجود است بجای  فونت پیش‌فرض ویندوز استفاده کنید. در صورتی که امکان استفاده از رایانه خودتان میسر نیست، حتماً چند ساعت قبل این کنترل‌ها را با رایانه محل سمینار کنترل کنید.

 

مراحلی برای داشتن آمادگی در جلسه دفاع از پایان‌نامه

 • دریافت و تکمیل فرم آمادگی برای دفاع
 • گرفتن امضاء استاد راهنما و استاد مشاور به منظور تایید آمادگی دانشجو برای دفاع
 • تحویل مدارکی نظیر فرم آمادگی برای دفاع، یک نسخه پرینت از پایان نامه، یک سی دی حاوی: فایل پایان نامه  فایل پاور پوینت ارائه فایل منابعی که در فهرست منابع آمده است، جدولی که استاد راهنما و استاد مشاور مشخص کرده باشند که در چه روزهایی و چه ساعاتی برای تشکیل جلسه می‌توانند به دانشکده تشریف بیاورند، گواهی کاربرد نتایج پایان نامه در صنعت و در آخر گواهی ارسال مقاله یا قبول چاپ مقاله به همراه مقاله‌های مورد نظر را به گروه تحویل دهد.
 • اطلاع داشتن از تاریخ و ساعت دفاع و نام داوران
 • تهیه آگهی اعلام جلسه دفاع و تحویل پنج نسخه از آن به گروه
 • به انجام رساندن سایر امور اداری در محل دانشگاه

 

تاثیر گذار ترین معیارها در نمره پایان نامه

 • سطح علمی و کاربردی پایان نامه
 • نحوه تجزیه و تحلیل، بحث و نتیجه‌گیری
 • نحوه و میزان استفاده از منابع و ماخذ و به روز بودن آنها
 • نحوه تنظیم و تدوین مطالب و حسن نگارش نحوه بکارگیری جداول و منحنی‌ها و شکل‌ها
 • نحوه ارائه پایان ‌نامه و میزان توانایی دانشجو در پاسخ به سوالات در جلسه دفاعیه
 • پذیرش نهایی مقاله استخراج شده از پایان نامه در مجلات ISI، علمی- پژوهشی و کنفرانس‌های بین‌المللی و یا ملی

 

لزوم انجام کار هایی بعد از برگزاری جلسه دفاع 

 • برای رفع مشکلات، اصلاحات داوران جلسه را در پایان جلسه از آنها دریافت کنید.
 • پس از رفع مشکلات و رسیدگی به اصلاحات، یادداشتی تهیه کنید و برای گرفتن تایید شفاهی به هر دو داور خود مراجعه کنید.
 • زمانی که پایان نامه شما تایید شد، آن را نزد استاد راهنما و سپس استاد مشاور ببرید تا امضاء آنان را در صفحه مخصوص به خودشان دریافت کنید.
 • همین کار در مورد دو دارو و مدیر گروه نیز انجام دهید.
 • با راهنمایی استاد راهنما مقاله‌ای از پایان نامه خود برابر فرمت دانشگاه تهیه کنید. فرم مخصوصی وجود دارد که لازم است تا استاد راهنما مقاله را تایید کند

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید