۲ مرحله‌ای شدن پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد

۲ مرحله‌ای شدن پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد/ کنکور بهترین روش پذیرش است؟

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، برخی کاربران فارس با ثبت سوژه‌‌ای در سامانه فارس من نسبت به طرح آ.ت.ت درباره شیوه پذیرش دانشجو در مقطع ارشد اعتراض کرده‌اند.

هدف اصلی طرح آ .ت . ت تغییر شیوه پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد است؛ موافقان این طرح معتقدند در روش فعلی پذیرش از طریق کنکور شایستگی داوطلبان ملاک اصلی پذیرش نیست و خواستار اعمال نظر دانشگاه از طریق مصاحبه در پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد هستند؛ این طرح بیشتر از سوی دانشگاه های سطح یک کشور پیگیری می‌شود و هدف آنان این است که دانشجویانی که بیشترین شایستگی را دارند، بتوانند به دانشگاه‌ها راه پیدا کنند.

در آخرین پیگیری خبرنگار فارس از وضعیت این طرح علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد که طرح «آ. ت. ت» در آخرین جلسه سنجش و پذیرش مطرح و رد شده است. با این که این طرح نتوانسته رای کافی را برای تصویب به دست آورد، اما هنوز موافقانی دارد که به دنبال اجرای این طرح هستند.از این رو خبرنگار فارس در پیگیری این سوژه به سراغ مسئولان دانشگاهی رفته و نظرات آنان را شنیده است.

* به روز رسانی طرح آ .ت . ت، بر حسب شرایط روز

احمد معتمدی رئیس دانشگاه امیرکبیر از موافقان تغییر در شیوه فعلی پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد است. معتمدی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس اظهار داشت: شیوه فعلی برگزاری کنکور در ایران نیازمند بازنگری جدی است زیرا علیرغم اینکه کنکور باید فرصت عادلانه برای همه استعدادها فراهم کند اما در عمل ‌می‌بینیم که از نتیجه برگزاری کنکور، کلاس‌هایی با دانشجویان هم‌تراز و هم‌سطح در دانشگاه‌ها به دست نمی آید.

رئیس دانشگاه امیرکبیر افزود: در نتیجه مدل فعلی پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه ها دانشجویی که از شایستگی بیشتری برخوردار است شاید نتواند در دانشگاه‌های بهتر تحصیل کند و از سوی دیگر منابع دانشگاه بهتر بابت دانشجوهای با شایستگی کمتر هدر می رود.

وی درباره آخرین پیشنهاد درباره طرح آ .ت . ت، گفت: طرح آ .ت . ت، در گذشته یک بار اجرا و پس از مدتی لغو شد و اکنون در عین حال که معتقدم بازنگری در شیوه پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد ضروری است؛ اما اگر قرار است همین طرح، به عنوان طرح پیشنهادی جایگزین بررسی شود بهتر است با توجه به شرایط روز در آن بازنگری صورت بگیرد.

*نحوه پذیرش بسته به هدف از تربیت نیروی کارشناسی ارشد اهمیت پیدا می‌کند

بهروز طهماسب کاظمی رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، درباره دخالت دادن دانشگاه‌ها در شیوه‌ پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد، اظهار داشت: باید به این سؤال جواب دهیم که نیروی فنی کارشناسی ارشد را برای چه تربیت می‌کنیم.

وی توضیح داد: گاهی یک تیم علمی هرمی دارد که در رأس آن یک استاد‌تمام،‌ استادیار، دانشیار، دانشجوی دکترا و دانشجوی کارشناسی ارشد حضور دارند و این هرم قصد دارد نیروی متخصص خود را شکل دهد. برای انجام این کار، اگر دست دانشگاه را باز بگذاریم تا استاد به هدف خود برسد، نتیجه این می‌شود که افرادی که با هم کار می‌کنند از نظر ویژگی‌های کاری مشترک، هدفمندتر انتخاب می‌شوند.

رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی افزود: اما نکته‌ای که باعث ایجاد کنکور در کشورها می‌شود برقراری عدالت است به این معنا که امکان دارد اعضای هیأت علمی و هیات پذیرش دانشگاه‌ها، افراد نزدیک به خود را پذیرش کنند و افراد باکیفیت‌تری که در دیگر دانشگاه‌ها وجود دارند فرصت تحصیل در آن دانشگاه را پیدا نکنند و به همین دلیل کنکورها ایجاد می‌شود.

طهماسب کاظمی ادامه داد: برای اینکه کار میانه‌ای انجام داده باشیم، کنکور را برگزار می‌کنیم و اجازه می‌دهند که دانشگاه هم در انتخاب تاثیری داشته باشد که این نحوه کار در پذیرش دانشجو در مقطع دکتری در حال انجام است.

* متقاضیان ارشد از تعداد صندلی‌های دانشگاه‌ کمتر هستند و نبود مصاحبه ضرری به کسی نمی‌زند

وی ادامه داد: در شیوه ای از مقطع کارشناسی ارشد که در آن کار دانشجو تمرین پژوهش کردن است، روش مصاحبه چند بار امتحان شد و در چندین نوبت این اختیار بین دانشگاه و سازمان سنجش جابه‌جا شد که اکنون آخرین وضعیت پذیرش از طریق کنکور است.

طهماسب کاظمی تصریح کرد: علت اینکه اکنون در شیوه پذیرش اجازه مصاحبه داده نمی‌شود، این است که تعداد متقاضیان کارشناسی ارشد از تعداد صندلی‌های دانشگاه‌ کمتر است و اگر کسی بخواهد در دانشگاهی برتر تحصیل کند، اگر درس بخواند قبول می‌شود. وقتی شرایط این طوری است اگر مصاحبه هم انجام نشود ضرری به کسی وارد نمی‌شود.

*اهمیت مصاحبه در تربیت نیروی مهارتی پررنگ می‌شود

وی اضافه کرد: اما گاهی در پذیرش نیروی کارشناسی ارشد، قصد تربیت نیروی انسانی مهارتی است و دیگر هدف تربیت نیروی پژوهشی نیست. در این زمان نقش مصاحبه پررنگ‌تر می‌شود و کسانی که می‌خواهند در بازار کار افرادی با ویژگی‌های مورد نظرشان را جذب کنند قطعا نیاز به مصاحبه دارند که در این زمینه نقش دانشگاه بیشتر می‌شود.

وی ادامه داد: در این زمینه هنوز باید کار کنیم؛ در حال حاضر دوره‌های کارشناسی ارشد در دانشگاه‌ها، خیلی رنگ و بوی ویژگی آموزش مهارت‌های غیر از مهارت پژوهشگری را ندارد؛ و وقتی که این ویژگی وجود ندارد ضرر چندانی هم احساس نمی‌شود.

رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در قانون آموزش‌های مهارتی که مجلس در سال ۹۶ تصویب کرده و آئین‌نامه آن توسط دولت ابلاغ شده است، نقش دانشگاه‌ها در گزینش پذیرش دانشجو افزایش یافته است و به همین موضوع نظارت دارد و می‌توان موضوع را پیگیری کرد.

*کنکور بهترین سیستم پذیرش فعلی است

علی بلاغی سرپرست مدیریت پردیس‌های استان تهران دانشگاه فرهنگیان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، در این باره گفت: در حال حاضر کنکور عادلانه‌ترین سیستم در نظام تعلیم و تربیت است.

وی گفت: مصاحبه‌ها حرف‌ و حدیث‌هایی ایجاد خواهد کرد و روشی که در آن چند نفر درباره دانشجویان تصمیم‌گیرنده باشند، ممکن است عواقبی را به دنبال داشته باشد که از بابت رعایت عدالت در آن مطمئن نباشیم.

*پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد ۲ مرحله‌ای شود

هوشنگ طالبی حبیب آبادی رئیس دانشگاه اصفهان در گفت‌‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، درباره طرح آ.ت.ت اظهار داشت: این طرح زمانی که اجرا شد طرح خوبی بود و اگر بتوانیم مطابق شرایط فعلی آن را تعدیل کنیم و با شرایط روز وفق دهیم می‌تواند بهترین روش گزینش و پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد باشد و افراد شایسته‌تری به دانشگاه وارد شوند که در نتیجه کیفیت عمومی تحصیلات تکمیلی به ویژه در مقطع کارشناسی ارشد افزایش می‌یابد.

وی در توضیح شرایط روز، گفت: نسبت به گذشته که طرح آ.ت.ت برگزار می‌شد امروز تعداد دانشجویان نسبت به صندلی‌های دانشگاه کمتر شده است؛ اما باید این نکته را در نظر داشته باشیم که تعداد دانشجویان در مقایسه با قبل افزایش یافته است. به این معنا که اکنون تعداد متقاضیان حضور در دوره‌های کارشناسی ارشد نسبت به دوره قبل که طرح آ.ت.ت اجرا می‌شد، بسیار افزایش یافته است.

وی ادامه داد: به همین دلیل متناسب با این شرایط، فرآیند سنجش می‌تواند توسط سازمان سنجش انجام شود اما در معرفی افراد به دانشگاه‌ها برای طی شدن مراحل بعدی پذیرش، استانداردهایی در نظر گرفته شود که آن استانداردها متناسب با رشته، شرایط دانشگاه‌ها و متقاضیان باشد؛ در این مرحله دانشگاه بتواند غربالگری اولیه‌ای را انجام دهد و در مرحله دوم دانشگاه‌ها بتوانند از بین داوطلبان افراد دارای صلاحیت را گزینش کنند.

منبع: https://www.farsnews.com/

arshadtest

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید